معوقات بانکی در بانک های قرض الحسنه فقط ۰.۵ درصد است

وزیر اقتصاد با اشاره به معوقات بانکی که حدود ۵ درصد است گفت: اما معوقات بانک‌های قرض الحسنه تنها نیم درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نخستین همایش ملی قرض الحسنه گفت: در مسیرهای اصلی وزارت اقتصاد به دنبال تقویت عدالت اجتماعی در اقتصاد ایران هستیم، اقتصاد پایدار محصول عدالت اجتماعی و حضور مردم در اقتصاد است و اگر بر حضور مردم و نظارت ویژه مردم در اقتصاد اصرار داریم به دلیل همین امر است.

وی ادامه داد: مجموعه ۲ بانک قرض الحسنه، ۲۳ میلیون نفر عضو داشته‌اند که همین دو بانک به ۴ و نیم میلیون نفر تسهیلات ارائه داده‌اند.

به گفته خاندوزی قرض الحسنه نماد بزرگی برای اقتصاد اسلامی بوده و هسته سخت اقتصاد اسلامی است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در بانک‌های دیگر ۵ درصد معوقات وجود دارد اما معوقات بانک‌های قرض الحسنه تنها نیم درصد است.

خاندوزی تصریح کرد: مزد خدمت به جای کارمزد در بانک‌های قرض الحسنه مطرح شده و این نوع نگاه تحولی در بانکداری ایجاد خواهد کرد، این کار را بقیه بانک‌های کشور نیز باید اجرا کنند و این مسیر اصلاحی بسیار مبارک است.

وی اظهار کرد: در کشور ما نزدیکی به منابع قدرت برای دسترسی به منابع بانکی قطعاً تأثیرگذار بوده و هر که نزدیکتر بوده سهم بیشتری داشته و هر که دورتر بوده دسترسی کمتری داشته است، اما دولت سیزدهم به دنبال شمولیت مالی برای عموم مردم است.

به گفته وزیر اقتصاد شبکه بانکداری کشور باید همراه شمولیت، شفافیت را نیز در راستای مهمترین اهداف خود تعریف کند تا اعتماد از دست رفته مردم به شبکه بانکداری بازگردد.

این مقام مسئول ادامه داد: ما سیاستگذاران اقتصادی باید کاری کنیم تا فرهنگ سودهای غیرمولد و سوداگری باب نشودو باید به سمت فرهنگ نیکوکاری و قرض الحسنه رفته و عملاً با سوداگری و سفته بازی در بازارهای مصرفی مبارزه کرد.

وی در پایان گفت: سال ۱۴۰۲ با رفع محدودیت‌ها از شبکه بانکداری قرض الحسنه به سمت توسعه بانکداری قرض الحسنه برویم.

کد خبر 5725427

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • اعتراض IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۴
   0 0
   سرنوشت وام مبلغ 50 تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن بازنشستگان تامین اجتماعی به کجا رسید؟ کدام بانک، به بازنشستگان تامین اجتماعی وام بدون ضامن می دهند؟ از کدام بانک ها وام بدون ضامن بگیریم؟ بازنشستگان تامین اجتماعی که تاکنون وام 50 تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن نگرفتند، چه کنند؟
  • بازنشسته تأمین اجتماعی IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۴
   0 0
   پرداخت وام مبلغ 50 تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن با دستور رئیس جمهور از 7 بهمن 1400 آغاز شده است ولی متاسفانه مسئولین بانک ها به بازنشستگان تامین اجتماعی وام بدون ضامن به بهانه های مختلف نمی دهند خودداری کردند و هنوز هم خودداری می کنندو متاسفانه تاکنون هیچ کس هم پاسخگو و جوابگو نیست
  • بازنشسته شرکت مخابرات IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۴
   0 0
   و این در حالی است که بنده از بهمن ماه سال 1400 تاکنون در باره وام 100 میلیون تومان بدون ضامن در رسانه های بیش از 999 هزار بار اعتراض کرده ام ولی متاسفانه هیچ کسی هم پاسخگو و جوابگو نیست و تاکنون هم نبوده است چرا؟
  • بازنشسته تأمین اجتماعی IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۴
   0 0
   چرا وام‌های ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن را نمی‌پردازند؟ اجرای طرح وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن در ابتدای کار و بدون برنامه‌ریزی و تأمین بودجه آن از سوی دولت سیزدهم و بانک مرکزی، فقط باعث امیدواری کاذب بازنشستگان و حقوق بگیران شد که متأسفانه هیچ توجهی به اجرای آن نشده است
  • بازنشسته تأمین اجتماعی IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۴
   0 0
   و هیچ یک از بانک‌ها هم برای ارائه تسهیلات این وام به افراد واجد شرایط در آن دوران اقدام نکردند و این طرح با توجه به افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملی به ورطه فراموشی سپرده شد. از دولت انتظار می‌رود که حداقل با افزایش سقف این وام‌ها به ۲۰۰ میلیون تومان، برای اجرای آن در سال آینده برنامه‌ریزی کند.