بستر سرمایه گذاری۴۳هزار میلیارد تومانی در آذربایجان غربی فراهم شد

ارومیه - استاندار آذربایجان غربی از آماده سازی بستر سرمایه گذاری ۴۳ میلیارد تومان در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدصادق معتمدیان بامداد سه شنبه در پیام نوروزی خود ضمن تبریک فرا رسیدن بهار طبیعت و بهار قرآن، با اشاره به بهبود فضای کسب و شاخص امنیت سرمایه گذاری اظهار کرد: شرایط سرمایه گذاری به همت نیروهای مسلح و اطلاعاتی برای همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم است و سال گذشته زمینه سرمایه گذاری ۴۳ هزار میلیارد تومانی فراهم شد و این روند باشتاب بیشتری امسال ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: میزان رشد اقتصادی در کشور ۳.۵ درصد اعلام شد و در استان ۳.۸ درصد است که نشان از عزم جدی دولت سیزدهم و مسئولین استانی برای جهش اقتصادی است.

استاندار آذربایجان غربی اجرای پروژه‌های کلان اقتصادی از جمله منطقه ویژه اقتصادی ارومیه را از جمله مگا پروژه‌هایی دانست که در سال جدید با سرعت بیشتری اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به دستاوردهای اقتصادی و عمرانی سال گذشته در استان از جمله تحقق ۱۰۷ درصدی تعهد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در سه فصل متوالی، این مهم را محصول همدلی و هم افزایی همه ارکان بویژه همراهی مردم دانست‌.

شرایط عادی مردم چند ماه آینده در خوی فراهم می‌شود

وی با بیان اینکه سالی که گذشت سالی مملو از حوادث و رویدادهای تلخ و شیرین بود گفت: یکی از حوادثی که باعث تکدر خاطر مردم ایران شد زلزله‌های متعدد در مناطق شمالی استان بویژه شهرستان خوی بود که مشکلات و سختی‌های زیادی را بر مردم وارد کرد.

استاندار آذربایجان غربی افزود: با وجود حضور عاشقانه ای که مردم، دستگاه‌های دولتی، نیروهای مسلح و امدادرسان داشتند اما دوران سختی بود که بر مردم عزیز این منطقه وارد شد.

معتمدیان گفت: با همتی که از مردم و دستگاه‌های اجرایی شاهدیم و حمایتی که از سوی دولت صورت می‌گیرد شرایط عادی مردم را در چند ماه آینده فراهم خواهیم ساخت.

وی افزود: اغتشاشاتی که توسط بدخواهان و دشمنان و معاندین شکل گرفت و اعتراضات مسالمت آمیز مردم را عده‌ای با موج سواری در پی بهره برداری بودند با هوشیاری کامل مردم عزیز و اقدامات به موقع دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، توطئه بدخواهان ملت ایران نقش برآب شد.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: یکی از اتفاقاتی که در روزهای پایانی سال گذشته با آن مواجه بودیم تحرکات غیراخلاقی بود که در بعضی از مدارس اتفاق افتاد. بحمدالله با ورود به موقع دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و برخورد قاطع دستگاه قضائی عوامل آگاهانه شناسایی و دستگیر و شرایط حضور بدون دغدغه دانش آموزان در مدارس فراهم شد.

حضور سه باره ریاست جمهور در کمتر از ۸ ماه در استان

معتمدیان حضور سه باره ریاست جمهور در کمتر از هشت ماه در استان را از اتفاقات خوب سال گذشته عنوان کرد و گفت: تصویب ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی و تخصیص بیش از ۸۰ درصد اعتبارات از دستاوردهای شیرین بشمار می‌رود.

وی افزود: قریب به ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار سال گذشته تخصیص در حوزه‌های مختلف داشتیم که باعث شتاب دهی به پروژه‌های عمرانی و اقتصادی در استان شد.

استاندار آذربایجان غربی تداوم رویکرد شتاب بخشی به اتمام پروژه‌های نیمه تمام را از جمله برنامه‌های سال جاری برشمرد و گفت: این روند با همت همه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در سال جدید با سرعت و شتاب بیشتری انجام می‌گیرد.

تصویب ۱۷۰۶ مصوبه اقتصادی و عمرانی در سفرهای شهرستانی

معتمدیان سفرهای شهرستانی با حضور مدیران ارشد استانی و برگزاری جلسات شورای برنامه ریزی با محوریت شهرستان‌ها را از دیگر دستاوردهای خوب استان برای شتاب بخشی به روند توسعه دانست و افزود: تصویب ۱۷۰۶ مصوبه اقتصادی و عمرانی که بخش قابل توجه آنها اجرایی شده، نوید سرعت بخشی به روند توسعه از مسیر تعادل و توازن بخشی است.

وی ادامه داد: در سال جاری نیز با نقشه راهی که ترسیم شده با زحمات و تلاش‌های دستگاه‌های اجرایی و حمایت نمایندگان محترم مجلس که در تدوین این برنامه میان مدت حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خوبی داشتند، سفرهای شهرستانی در رویکردی جدید اجرایی می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی فراهم سازی زمینه‌های سرمایه گذاری برای بخش‌های مختلف را یکی از دستاوردهای مهم استان برشمرد و گفت: ارتقای شاخص‌های اقتصادی از جمله اینکه برای اولین بار در سه فصل پیاپی شاهد کاهش نرخ بیکاری با میانگین کاهش ۴ درصدی و تحقق ۱۰۷ درصدی اشتغال از اتفاقات خوب حوزه اقتصادی بود.

فراهم شدن مقدمات ایجاد بزرگترین پایانه صادرات محصولات کشاورزی کشور در ارومیه

معتمدیان توجه به سرمایه گذاری در معادن و بهره وری کامل از ظرفیت‌های کشاورزی را از دیگر برنامه‌های سال جاری دانست و گفت: با توجه به مزیت‌های استان در بخش کشاورزی و نیز جلوگیری از خام فروشی، افزایش درآمد و اشتغال، مقدمات ایجاد بزرگترین پایانه صادرات محصولات کشاورزی کشور در شهرستان ارومیه با مشارکت بخش خصوصی فراهم شد که این اتفاق تا پایان امسال عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

وی از اولویت‌های اصلی دولت را ساماندهی پایانه‌های مرزی عنوان کرد و گفت: مرز به عنوان یکی از پیشران‌های اصلی توسعه در استان مطرح است و با توجه به تأکیدات ریاست محترم جمهور، دیپلماسی فعال مرزی را آغاز کردیم که دستاوردهای خوبی به همراه داشت.

استاندار آذربایجان غربی میزبانی از زائرین اربعین حسینی برای نخستین بار از مرز تمرچین پیرانشهر را یکی از وقایع مهم فرهنگی سال گذشته دانست.

معتمدیان افزود: این رویداد فاخر که جلوه‌ای ماندگار از همدلی و وحدت همه ارکان و اقشار استانی بود امسال نیز با برنامه ریزی میزبانی از ۴۰۰ هزار زائر تداوم خواهد داشت‌.

وی گفت: یکی از برنامه‌های اصلی مورد تاکید ریاست محترم جمهور و دولت مردمی، محرومیت زدایی است. توجه به مناطق کمتر توسعه یافته و رشد شاخص‌ها در این مناطق با حمایت دولت و نمایندگان مجلس موجب شد برنامه‌های خوبی را در سطح استان آغاز کنیم.

استاندار آذربایجان غربی جهاد آبرسانی، نهضت گاز رسانی، مدرسه سازی و توسعه راه‌های روستایی و مراکز بهداشتی را محورهای پنجگانه محرومیت زدایی دانست و گفت: با توجه به اعتبارات ویژه ای که تخصیص یافته نوید خروج این مناطق از محرومیت را تا پایان دولت می‌دهیم.

تداوم شنبه‌های محرومیت زدایی در سایر شهرستان‌ها در سال جدید

معتمدیان تداوم شنبه‌های محرومیت زدایی در سایر شهرستان‌ها را از دیگر برنامه‌های سال جاری دانست و ادامه داد: در زمینه نشاط اجتماعی توفیقات خوبی به همت جوانان صورت گرفت که کسب مدال در عرصه‌های مختلف جهانی و میزبانی از رقابت‌های جهانی کبدی ضمن خلق شور و نشاط، بستر مناسبی برای معرفی استان نیز بود.

استاندار آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه را از مطالبات مردم دانست و گفت: با تلاش‌هایی که از گذشته انجام گرفته بود و پیگیری جدی دولت سیزدهم بویژه بازدید رئیس جمهور و صدور دستورات ویژه، اتفاقات خوبی در این بخش رقم خورد.

معتمدیان افزود: با مشارکت وزارت نیرو، قرارگاه خاتم و سایر اعضای کارگروه، شاهد افتتاح تونل انتقال آب به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی غرب آسیا برای نجات دریاچه ارومیه بودیم که بارقه‌های امید را در بین مردم زنده کرد.

وی وعده داد با توجه به حمایت‌های جدی دولت مردمی، هر سه ماه یک بار یکی از پروژه‌های مهم سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه به بهره برداری برسد.

استاندار آذربایجان غربی تمرکز به پروژه‌های نرم افزاری، توجه به مباحث اجتماعی و مردمی سازی فعالیت‌ها بر اساس سیاست‌های ابلاغی و تغییر الگوی کشت را از جمله برنامه‌های پیشرو برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

کد خبر 5737864

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha