رتبه هفتم آذربایجان‌شرقی در حجم تردد در محورهای مواصلاتی کشور

تبریز- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی از رتبه هفتم آذربایجان‌شرقی در حجم تردد خودروها در محورهای مواصلاتی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، جبارعلی ذاکری شامگاه جمعه در جلسه کمیسیون ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان اهر با محوریت بررسی علل افزایش حوادث رانندگی اظهار داشت: تمامی شهرستان‌های آذربایجان‌شرقی بایستی برای مدیریت بار ترافیکی ناشی از بازگشت مسافران نوروزی به جهت پیشگیری از حوادث رانندگی منجر به فوت یا جرح در حالت آماده‌باش قرار گیرند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی افزود: متأسفانه در محورهای مواصلاتی اهر، مراغه، هشترود و شبستر در سفرهای نوروزی شاهد حوادث رانندگی منجر به فوت بودیم، از این شهرستان‌ها برای کاهش حوادث رانندگی در محورهای مواصلاتی برنامه کوتاه‌مدت می‌خواهیم و در کارگروه استانی برای پیشگیری از حوادث رانندگی برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت تدوین خواهیم کرد.

وی با اشاره به این‌که شهرستان اهر در تلفات جانی حوادث رانندگی سفرهای نوروزی آذربایجان‌شرقی بیشترین سهم را داشته است، گفت: حضور نیروهای پلیس‌راه اهر-تبریز و نیروهای امدادی و راهداری در محورهای مواصلاتی طی چهار روز گذشته حضور مؤثر بوده و شاهد کاهش حوادث رانندگی در محورهای مواصلاتی شهرستان اهر بودیم از این‌رو انتظار داریم تا اقدامات مؤثر در جهت کاهش حوادث رانندگی تداوم یابد.

ذاکری بر ضرورت ارائه طرح اصلاح دوربرگردان‌ها و تأمین ایمنی تردد در بزرگراه اهر-تبریز از سوی سازمان راهداری و راه به کارگروه امور زیربنایی تأکید کرد و گفت: دستگاه‌های ذی‌ربط سریعاً طرح رفع نواقصات و تأمین ایمنی تردد در بزرگراه اهر-تبریز و سایر محورهای حادثه‌خیز را به کارگروه امور زیربنایی استان ارجاع دهند تا مورد بحث، بررسی و نهایتاً با جمع‌بندی به تصویب برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی از کاهش حوادث رانندگی منجر به فوت در سفرهای نوروزی در محورهای مواصلاتی استان خبر داد و یادآور شد: خوشبختانه امسال برخی اقدامات دستگاه‌های خدمات‌رسان و پلیس موجب به کاهش حوادث رانندگی منجر به فوت طی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته شده است و در برخی اقدامات نیز نتیجه مثبت نگرفتیم.

وی با ذکر این‌که سال گذشته بیشترین آمار آسفالت‌ریزی راه‌های روستایی کشور متعلق به آذربایجان‌شرقی بود، تصریح کرد: آسفالت‌ریزی راه‌های روستایی موجب شده تا سرعت حرکت خودروها از حالت مطمئنه خارج شود و از طرفی سرقت تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تابلوهای هشداردهنده در محورهای روستایی موجب بروز حوادث رانندگی می‌شود.

ذاکری ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات در جهت کاهش حوادث رانندگی منجر به فوت در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌شرقی این است که فرهنگ‌سازی رانندگی ایمن از طریق برنامه‌های فرهنگی و رسانه‌ها غافل نشویم، از طرفی پیامک رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از طریق اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان به کاربران جاده‌ای و مسافران نوروزی در محورهای مواصلاتی ارسال می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی همچنین از اصلاح و حذف نقاط حادثه‌خیز در محورهای مواصلاتی استان خبر داد و افزود: دستگاه‌های ذی‌ربط اقداماتی را برای اصلاح و یا حذف نقاط حادثه‌خیز شناسایی شده در محورهای مواصلاتی را آغاز کرده‌اند، لازم است تا در حذف یا اصلاح نقاط حادثه‌خیز تسریع شود.

وی با تأکید بر این‌که حضور پلیس در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌شرقی عامل بازدارنده از شکل‌گیری حوادث رانندگی است، اظهار کرد: در تحلیل‌های آماری از جان‌باختگان ناشی از حوادث رانندگی در محورهای مواصلاتی استان طی ۱۱ ماهه گذشته به‌طور متوسط ۵۴ فوتی داشتیم و در سفرهای نوروزی امسال علی‌رغم افزایش ۴۴ درصدی تردد در برخی روزها با حضور مؤثر پلیس در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌شرقی شاهد کاهش بیش از ۵۰ درصدی حوادث رانندگی منجر به فوت بودیم.

ذاکری بر لزوم تقویت پلیس‌راه آذربایجان‌شرقی از لحاظ تجهیزات و نیروی انسانی تأکید و ابراز امیدواری کرد: از فرماندهی فراجا استان مطالبه‌ی تقویت پلیس‌راه از نظر تجهیزات و تأمین نیروی انسانی پیگیری می‌کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که استان آذربایجان‌شرقی از نظر حجم تردد خودروهای مسافران نوروزی در رتبه هفتم کشور قرار دارد، گفت: سفرهای نوروزی در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌شرقی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۳ درصدی داشته و استان را از نظر تردد خودروها در رتبه هفتم کشور قرار داده؛ این در حالی است که با وجود افزایش تردد در محورهای مواصلاتی با کاهش حوادث رانندگی مواجه هستیم.

کد خبر 5744059

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha