انجمن نویسندگان کودک در سال 88 کارنامه قبولی گرفت

دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با مرور فعالیتهای این نهاد در سال 88 حضور اعضا را در این سال فعال دانست و در کل به این انجمن در یکسال گذشته نمره قبولی داد.

شهرام اقبال زاده دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر با مرور فعالیتهای این انجمن در سال 88 گفت: انجمن در سال 88 چندین نشست ادبی مهم داشت که از جمله آنها می توان به بزرگداشت نادر ابراهیمی و قیصر امین پور اشاره کرد. ما در سال 87 بزرگداشت حسین ابراهیمی الوند را داشتیم که در سال 88 دومین ویژه نامه تخصصی درباره وی را با نام "یاد گل سرخ" منتشر کردیم.

وی ادامه داد: ویژه نامه مذکور به اعتقاد من مجموعه ای است که شناخت جامع و کاملی از این مترجم فعال و جریان ساز ارائه می کند و در آن مقالات اطلاعاتی و تحلیلی و همچنین خاطراتی از او آمده است. انجمن همچنین دو ویژه نامه دیگر در دست چاپ دارد که قرار بود در هفته پایانی سال 88 منتشر شود ولی به دلیل مشکلات فنی چاپ آن با تاخیر روبه رو شد. این نشریات یکی درباره نادر ابراهیمی با سردبیری من و دیگری ویژه قیصر امین پور با مسئولیت جمال الدین اکرمی و همکاری من است.

مترجم "بی‌نظمی نوین جهانی" نوشته تزوتان تودوروف درباره دیگر فعالیتهای انجمن که در قالب مکتوباتی منتشر می شود توضیح داد: مجموعه مقالاتی را درباره زنده یاد آذریزدی گردآوری کرده ایم تا در قالب یک مجموعه منتشر شود. این کار در حال حاضر در مرحله گردآوری و انتخاب است و از جمله آثاری است که در سال 89 منتشر می شود.

اقبال زاده اضافه کرد: سال 88 طرحی در هیئت مدیره انجمن تصویب شد که طبق آن مراسم نکوداشت پیشکسوتان تاثیرگذار ادبیات کودک را برگزار کنیم که نخستین مراسم را با بزرگداشت فریدون عموزاده خلیلی آغاز کردیم. مجموعه "چلچراغ ادبیات کودک" که به بررسی زوایای زندگی فرهنگی وی می پردازد نیز منتشر شد.

وی با اشاره به اینکه در سال 88 مراسم سالگرد انجمن همزمان با جشن شب یلدا و قدردانی از عموزاده خلیلی به طور قابل قبولی برگزار شد عنوان کرد: در سالی که گذشت کارگروههای مختلف انجمن از جمله کارگروه شعر و فانتزی فعالیت خوبی داشتند. البته در دوره ای فعالیت کارگروه فانتزی کم شده بود که پس از ان دوره با همکاری آکادمی ادبیات فانتزی و تخیلی برنامه های خوبی اجرا شد که از جمله آنها جایزه داستان نویسی علمی تخیلی بود.

دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره سایت انجمن نیز گفت: خبرنامه انجمن در سایت فعال است گرچه سایت ما می تواند فعال تر باشد ولی بهتر شدن وضعیت سایت نیاز به امکانات و شرایط بیشتری دارد. انجمن همچنین در سال 88 درباره اتفاقات و شرایط مهم جامعه که به کودکان و ادبیات کودک مرتبط بود بیانیه های مهمی صادر کرد.

برگزاری هشت نشست تخصصی با همکاری انجمن فرهنگی ناشران کودک از دیگر فعالیتهای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان بود که اقبال زاده به آنها اشاره کرد و گفت: در این نشستها بحثهای تخصصی و کارشناسی در حوزه ادبیات کودک شکل گرفت که در این حوزه کاربردی است.

وی افزود: هیئت مدیره انجمن در سالی که پشت سر گذاشتیم فقط یکی از جلسات خود را با تعویق برگزار کرد و در سال 89 نیز نخستین جلسه هیئت مدیره در 15 فروردین برگزار می شود. 19 فروردین دیدار نوروزی و جشن روز جهانی کتاب کودک را خواهیم داشت که در این جشن پیام مراسم از سوی نورالدین زرین کلک که به تازگی عضو افتخاری انجمن شده اند فرستاده می شود.

به گفته اقبال زاده این پیام هر سال توسط یکی از پیشکسوتان انجمن فرستاده می شود که در سالهای قبل هوشنگ مرادی کرمانی و احمد رضا احمدی از جمله کسانی بوده اند که پیام جشن را فرستاده اند.

این منتقد ادبی درباره مهمترین فعالیت انجمن در سه ماهه اول سال 89 گفت:  اواخر اردیبهشت یا اول خرداد مجمع عمومی انجمن را خواهیم داشت که از اینجا از همه اعضا می خواهم فارغ از هر گرایشی کاندید شده و حضور فعالی در انتخابات داشته باشند. ما هیچ گونه نگاه طیفی به اعضای انجمن نداشته‌ایم ولی اگر برخی افراد اینگونه نگاهی را دارند می توانند کاندید شده و در انتخابات هم شرکت کنند و اگر هم رای آوردند هیئت مدیره را در اختیار گیرند.

این نویسنده کودک تاکید کرد: ما از کاندیداها می خواهیم که دلایل آمدنشان را کامل در اختیار ما بگذارند تا در سایت انجمن منعکس و در اختیار همه قرار گیرد. هر قدر تعداد کاندیداها بیشتر باشد و اعضای هیئت مدیره با رای بالاتری انتخاب شوند بهتر است و من معتقدم انجمن یکی از دموکراتیک ترین نهادها است.

اقبال زاده در پایان با تشکر از اعضای این انجمن به دلیل همکاریهایشان در سال 88 که نسبت به سالهای پیش بیشتر بوده است بیان کرد: حضور اعضا و کمکهای مالیشان نسبت به سالهای گذشته بیشتر بود و حتی این موضوع در مورد پرداخت حق عضویتها هم مشهود بود. در یک نگاه کلی می‌توان کارنامه انجمن در سال 88 را کارنامه قبولی دانست.

کد خبر 1053212

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha