هماهنگی با طبیعت و قدمت نوروز دو شاخصه ممتاز آن هستند

استاد محیط زیست دانشگاه تهران درباره نوروز گفت: نوروز نه تنها با خصلت طبیعت بلکه با خصلت حیوان و گیاه آمیخته و تنظیم شده و با وقت زادآوری و بیدارشدن از خواب حیوانات و گیاهان همراه است.

دکتر اسماعیل کهرم درمورد شاخصه‌هایی که نوروز را درمیان اعیاد دیگر فرهنگها منحصر به ‎فرد و ممتاز کرده است گفت: زمان برگزاری نوروز در تمام دنیا شاخص است. عید عربها چرخشی است و در فصلهای مختلف می‎چرخد و کریمس هم در وسط زمستان افتاده است. ولی نوروز نه تنها با خصلت طبیعت بلکه با خصلت حیوان وگیاه آمیخته و تنظیم شده و با وقت زادآوری و بیدارشدن از خواب حیوانات همراه است. یکی دیگر از شاخصه‌های نوروز این است که چندهزارساله است در صورتی که اعیاد سایر فرهنگها چند صد ساله است.

این استاد محیط زیست دانشگاه تهران درمورد رازماندگاری نوروز همچنین گفت: اینکه نوروز برخاسته از خود مردم است و بطور شفاهی سینه به سینه است فرمایش هیچ دولتی نیست و برای اینکه در دل و سینه و فرهنگ ایرانیان جای دارد از بین رفتنی نیست. مانند جواهری است که از نسلها به نسل دیگر نگهداری ‌می‌شود ماندگار مانده است.

این کارشاس محیط زیست درمورد اینکه تاچه اندازه می‎توان فرهنگ ایرانی را از دریچه مراسم نوروز شناخت گفت: این مراسم بسیار زیاد گویای فرهنگ ماست. اینکه مردم به سنتهایشان پایبند بودند و هستند نیاکان ما زمان برخاستن و بیدار شدن طبیعت را مبنای تحویل سال قراردادند این نشانه ذوق فرهنگ ایرانی است. برای مثال هفت سین در سفره‌هایمان نشان از یک آگاهی و شناخت و دانش عظیم از طبیعت دارد که گوشه‎ای از مراسم نوروز است که به ما رسیده است. 

کد خبر 1276844

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha