احداث شهرک اقتصاد زیارت در استان ضروری است

مشهد- خبرگزاری مهر: استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه احداث شهرک اقتصاد زیارت در استان ضروری است، گفت: توسعه اقتصاد گردشگری از طریق معرفی صنایع دستی و سایر تولیدات استان به گردشگران و انتفاع هنرمندان از این فرصت هنوز محقق نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود صلاحی عصر یکشنبه در حاشیه بازدید از ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی، خراسان رضوی افزود: آمار مسافران نوروزی اعلام شده از سوی خراسان رضوی به لحاظ انتخاب شاخص های آماری و روش های اندازه گیری آن جزو دقیق ترین آمار اعلام شده از سوی استان ها بود.

وی در خصوص دلایل بالاتر بودن آمار برخی از استانها نسبت به خراسان رضوی تصریح کرد: بر خلاف این استانها، مبنای کار ما به جای میزان تردد آمار اقامت بوده است.

رئیس ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی ادامه داد: عدم احتساب آمار مسافران شهرستان های خراسان رضوی در آمار سال گذشته، از دیگر دلایل پایین بودن آمار مسافران اعلام شده استان نسبت به چند استان دیگر بوده است.

وی از صدا و سیما به عنوان اصلی ترین اهرم معرفی شهرستان های استان به مسافران یاد و اضافه کرد: هر چند بسیاری از کشورهای اروپایی به اندازه یکی از شهرستان های خراسان رضوی تاریخچه و سابقه تمدنی ندارند، اما متاسفانه این فرهنگ و تمدن اصیل برای مردم استان و نیز سایر مناطق کشور تبیین نشده است.

به گفته وی در صورت عدم معرفی تاریخ غنی ایرانی اسلامی کشور به جوانان، آنان به تاریخ، تمدن، داستان ها و فیلم های ساختگی سایر کشورهای فاقد هویت تاریخی غنی روی خواهند آورد.

وی برنامه ریزی و تلاش برای حل این مسئله به اصلی ترین هدف ستاد دائمی تسهیلات سفر خراسان رضوی دانست و افزود: موصوف شدن این ستاد به واژه دائمی به معنای لزوم برنامه ریزی و اجرای آن به طور پیوسته در طول سال است.

استاندار خراسان رضوی از عملکرد شایسته اعضای ستاد تسهیلات سفرها تقدیر و تاکید کرد: شتاب گرفتن روند کنونی کاهش تصادفات و تلفات جاده ای استان از دیگر اولویت های اساسی ستاد است.

وی از انجام بازدیدی سرزده از برخی بازارهای بررسی وضعیت قیمت ها و نحوه نظارت بازرسان در ایام نوروز خبر داد و تصریح کرد: اغماض در برابر توزیع کنندگان و عرضه کنندگان متخلف پذیرفتنی نیست.

رئیس ستاد تسهیلات سفرهای خراسان رضوی ضمن تاکید بر لزوم افزایش استراحتگاه های بین راهی، ادامه داد: افزایش تعداد این اماکن، کاهش خستگی رانندگان و در نتیجه کاهش سوانح جاده ای را به همراه دارد.

علیرضا رجایی سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سخنانی ادامه گفت: در سال جاری برای افزایش دقت در نحوه احتساب آمار مسافران، از دو رویکرد آمار ثبت اقامت و نیز نفر سفر بهره خواهیم جست.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی ظرفیت اسکان واحدهای رسمی در استان را 218 هزار و 667 نفر اعلام و اضافه کرد: این ظرفیت برای واحدهای اسکان موقت مانند کمپ ها 129 هزار و 368 نفر می باشد.

رجایی از فعالیت 24 پایگاه اطلاع رسانی در سطح استان خبر داد و گفت: علاوه بر توزیع نقشه های راهنمایی مسافران، با هماهنگی واحدهای اقامتی مسافرانی که از سیستم رزرواسیون استفاده کننداز 10 درصد تخفیف برخودار خواهند شد.

وی با اشاره بر پایی 150 غرفه صنایع دستی در امکان تاریخی استان در نوروز 91، ادامه داد: با احتساب 10 مجتمع خدمات بهداشتی بین راهی که سال آینده افتتاح خواهد شد، تعداد این مجتمع ها در دولت نهم و دهم احداث شده اند، به 91 مورد می رسد

به گفته وی بودجه گردشگری خراسان بزرگ از 50 میلیارد ریال در سال 83، به 250 میلیارد ریال برای خراسان رضوی در سال 87 افزایش یافته است.

در حاشیه این مراسم سامانه اینترنتی ستاد دائمی تسهیلات سفرهای خراسان رضوی به نشانیwww. razavi – tour.ir افتتاح شد.

کد خبر 1562430

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha