۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱، ۱۲:۵۷

عدم‌استفاده از ایمیل‌خارجی؛

دستور وزیر ارتباطات برای استفاده از ایمیل ملی/ فهرست ایمیل‌های ملی

دستور وزیر ارتباطات برای استفاده از ایمیل ملی/ فهرست ایمیل‌های ملی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه ای خطاب به رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستور داد: برای حفظ امنیت اطلاعات استفاده از ایمیل های خارجی مانند یاهو و جی میل برای اپراتورها ممنوع شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا تقی پور در نامه خود به محمد کرم پور تاکید کرد: "مطابق اسناد و قوانین موجود، حفظ امنیت اطلاعات در حوزه فناوری اطلاعات از جمله اهداف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه کشور است و از آنجا که ایمیل های عمومی همچون یاهو و جی میل یکی از ابزارهای خروج اطلاعات از کشور است، دستور فرمایید اپراتورها در ارسال ریزمکالمات مشتریان به صورت الکترونیکی نسبت به رعایت موارد ذیل اقدام عاجل و آنی به عمل آورند:

1- عدم استفاده از ایمیل هایی با میزبانی خارجی و ایمیل های عمومی نظیر یاهو، جی میل ، هات میل و MSN

2- استفاده از ایمیل با میزبانی داخلی که فهرست آن بر روی سایت مرکز توسعه مدیریت اینترنت قرار دارد و به صورت مرتب به روز می شود."

برهمین اساس و در پی نامه ارسالی وزیر ارتباطات، مرکز توسعه مدیریت اینترنت فهرست نهایی ارائه دهندگان خدمات پست الکترونیکی (رایانامه) داخلی را اعلام کرد که براساس آن تمامی دستگاههای اجرایی ملزم به استفاده از ایمیل ملی با آدرسهای ایران دات آی آر، پست دات آی آر و chmail شدند.
 
سازمان فناوری اطلاعات ایران شناسایی ارائه دهندگان خدمات ایمیل داخلی را در راستای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه، حمایت از صنعت فناوری اطلاعات و اجرای قانون استفاده از حداکثر توان فنی و مهندسی کشور در دستور کار قرارداد و براساس آن پست الکترونیکی ایران به نشانی http://mail.iran.ir/Mail ، پست الکترونیکی پست به نشانی http://mail.post.ir و پست الکترونیکی چاپار به نشانی https://www.chmail.ir را برای ارائه خدمات معرفی کرد.
                                                                                                                                                             
این پست های الکترونیکی می تواند آدرس پست الکترونیکی کلیه دستگاههای موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری با دامنه دات آی آر و  gov.ir باشد؛ همچنین کلیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی داخلی با دامنه دات آی آر و ac.ir و کلیه بانکها با دامنه دات آی آر می توانند از این ایمیل های داخلی استفاده کنند.
 
در این راستا مرکز توسعه مدیریت اینترنت تاکید دارد که فهرست ارائه دهندگان ایمیل داخلی بطور مستمر به روزآوری خواهد شد و کلیه ارائه دهندگان خدمات پست الکترونیکی که آمادگی ارائه این خدمات را برای عموم دارند می توانند خود را به این مرکز معرفی کنند.
 
در همین حال وزیر ارتباطات با ابلاغ بخشنامه ‌ای به تمام دستگاههای اجرائی استفاده از پسوند دامنه کشوری "دات آی آر" را در پورتال‌ دستگاههای دولتی الزامی اعلام کرد.
 
براساس نامه تقی پور، استفاده از پسوند دامنه کشوری "ir." در کلیه وب‌سایت‌ها، پرتال‌ها دستگاه مرکزی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات تابعه دستگاه‌های اجرائی با رعایت مواردی اجباری است که در این نامه آمده است:
 
" با توجه به ماده (46) قانون برنامه پنجم توسعه، این وزارت مکلف به ایجاد شبکه ملی اطلاعات در کشور است و در این راستا ضروری است دستور فرمایید کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه آن دستگاه نسبت به انجام موارد ذیل اقدام لازم را به عمل آورند:
1ـ استفاده از پسوند دامنه کشوری ".ir" در کلیه وب‌سایت‌ها، پرتال‌ها دستگاه مرکزی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات تابعه با رعایت موارد ذیل اجباری است:
1ـ1ـ وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مستقل و سازمان‌هاو ادارات تابعه آنها با پسوند  ".gov.ir
1ـ2ـ سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی و غیرانتفاعی مانند شهرداری‌ها، انجمن‌ها و غیره با پسوند ".org.ir"
1ـ3ـ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با پسوند ".ac.ir"
1ـ4ـ مدارس با پسوند ".sch.ir"
 
2ـ بدیهی است استفاده از پسوندهای عمومی نظیر .org.com وغیره برای دستگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی به عنوان پسوند اصلی ممنوع است و در صورت ثبت دامنه‌های فوق باید به دامنه اصلی مطابق مشخصات بند 1 منتقل شود.
 
3ـ ضروری است میزبانی وب‌سایت‌ها و پرتال‌های فوق در داخل کشور انجام گیرد و مدیران وب‌سایت‌ها و پرتال‌ها با مراجعه به سایت ثبت دامنه‌های کشوری (www.nic.ir) علاوه بر ثبت  nsهای اینترنتی، نسبت به ثبت nsهای اینترانتی اقدام نمایند.
 
4ـ در صورتی که میزبانی وب‌سایت‌ها و پرتال‌های فوق به صورت داخلی و توسط خود دستگاه انجام می‌شود، لازم است نسبت به اتصال مرکز داده خود به شبکه ملی اطلاعات از طریق لینک اینترانتی اقدام نمایید. در غیر این صورت مراکز داده داخلی این موضوع را انجام خواهند داد.
کد خبر 1597968

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha