مجموعه مقالات کنگره ملی حضرت امام خمینی(ره) منتشر شد

کرج - خبرگزاری مهر: همزمان با ایام ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران؛ مجموعه مقالات کنگره ملی فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، همزمان با ایام ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران؛ از سوی جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی (تربیت معلم سابق)، مجموعه مقالات کنگره ملی فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) منتشر شد.

 کتاب مجموعه مقالات کنگره ملی بررسی اندیشه‌های فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) در سه جلد و با شمارگان هزار نسخه بهار امسال منتشر شد.

این کتاب از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی و با همکاری پژوهشکده مطالعات میان فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده است.

دکتر علی منتظری، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و دبیر علمی کنگره بررسی اندیشه‌های فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) در درآمد این کتاب نوشته است: "برگزاری کنگره ملی بررسی اندیشه‌های فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) از سوی جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی، طلیعه‌ای است برای غور در اقیانوس اندیشه‌های بلندرادمردی که علاوه بر آزادی ایران، بسیاری را نیز در اقصی نقاط جهان از قید و بند بردگی غرب  و شرق آزاد ساخت.

مجموعه حاضر که در سه مجلد تهیه و تدوین شده است، حاصل تلاش و کوشش پژوهشگرانی است که با خلوص نیت و صداقت، تمام داشته‌ها و یافته‌های خویش را در اختیار ما قرار داده‌اند.

ما نیز به امید آنکه این متون راهگشای پژوهشگران آینده باشد آن را به زیور طبع آراسته‌ایم؛ باشد تا شاهد رونق بیشتر آرا و اندیشه‌های امام راحل عظیم‌الشان و سیره علمی و عملی ایشان باشیم؛ چرا که اصولاً به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی)، این انقلاب بدون نام خمینی در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست".

همچنین احمدرضا فیروزی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی و دبیر اجرایی کنگره در یادداشتی در مقدمه این کتاب آورده است:"معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی با هدف" تبیین و ترویج اندیشه‌های فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) و زنده نگه داشتن یاد و طریقت آن امام عزیز" ، برگزاری نخستین کنگره ملی دوسالانه بررسی اندیشه‌های فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) را با همکاری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و برخی نهادها و مراکز فرهنگی در اولویت برنامه‌ای خود قرار داده است.

نخستین جلسه کمیته علمی این کنگره در اسفند ماه 1387 برگزار شد و نهایتاً پس از برگزاری پنج جلسه کمیته علمی، محورهای کنگره تدوین و فراخوان کنگره در مهرماه 1388 اطلاع‌رسانی شد.

کنگره از دو بخش "اصلی" و "دانشجویی" تشکیل شده است که بخش اصلی ویژه محققان، صاحب‌نظران و اساتید حوزه و دانشگاه و بخش دانشجویی نیز ویژه دانشجویان دانشگاه‌ها و طلاب حوزه‌های علمیه سراسر کشور بوده است.

تعداد 165 مقاله در دو بخش اصلی و دانشجویی به دبیرخانه کنگره ارسال شد که در نهایت، 85 مقاله مورد پذیرش کمیته داوری قرار گرفت که این مقاله‌ها در مجموعه حاضر چاپ شده است.

گفتنی است مجموعه مقالات کنگره ملی بررسی اندیشه‌های فرهنگی و اجتماعی حضرت امام خمینی(ره) در محورهای «شیوه‌های فرهنگ‌سازی امام خمینی(ره)»، «جایگاه فرهنگ و تحول فرهنگی در زندگی مردم و مسئوولین از دیدگاه امام خمینی(ره) »، «نوشدگی در اندیشه و عمل امام خمینی(ره) »، «رویکرد و نحوه مواجهه امام خمینی(ره) با افراط‌ها و تفریط‌ها»، «جایگاه عقلانیت در سیره امام خمینی(ره) در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی» است.

«اخلاق کارگزارن در سیره نظری و عملی امام خمینی(ره)»، «حریم عمومی و خصوصی شهروندان با تاکید بر فرمان هشت ماده‌ای امام خمینی(ره)»، «خرافه‌گرایی، تحجر، جمودگرایی و تجددگرایی از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)»، «حقیقت و مصلحت در سیره نظری و عملی امام خمینی(ره)»، «نقش اخلاق در ثبات جامعه از دیدگاه امام خمینی(ره)»، «تعامل اخلاق و سیاست در سیره نظری و عملی امام خمینی(ره)»، «اخلاق نقد در سیره نظری و عملی امام خمینی(ره)»، «سیره نظری و عملی امام خمینی(ره) در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی»، «جایگاه اخلاق در اندیشه و عمل امام خمینی(ره)»، «اخلاق دانشجویی از دیدگاه امام خمینی(ره) » و «موضوعات متفرقه»نیز به چاپ رسیده است.

پژوهشگران و علاقه ‌مندان برای دریافت این مجموعه می‌توانند در تهران به خیابان طالقانی شرقی، بین بهار و شریعتی، جنب بانک سپه، پلاک 54 و در استان البرز به دفتر معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واقع در طبقه همکف ساختمان اداری دانشگاه خوارزمی مراجعه کنند.همچنین شماره تماس‌های 02177503824 در تهران و 02634505151 در کرج آماده دریافت سفارش‌ها در این زمینه است.

کد خبر 1614794

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =