نخستین ژئو پارک خاورمیانه در قشم سرانجام از فهرست یونسکو خارج شد

سرانجام ژئوپارک قشم به دلیل ناتوانی مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در انجام معیارهای ثبت جهانی ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نصب تابلو و علائم راهنمایی، احداث راههای دسترسی، ساخت اماکن اقامتی مانند هتل و مجموعه عوامل پشتیبانی برای حضور گردشگران در منطقه از جمله درخواستهای یونسکو بود که باید در منطقه ژئوپارک قشم ایجاد می شد، اما به آن توجه نشد.

به همین دلیل پس از اتمام مهلت 2 ساله ایران، یونسکو نخستین ژئو پارک خاورمیانه را که قبلا به عضویت شبکه جهانی ژئو پارکهای ملی تحت حمایت یونسکو در آمده بود را از این فهرست خارج کرد.

نامه خروج این ژئوپارک از فهرست یونسکو به ارگانهای دولتی و مربوطه در ایران همانند سازمان محیط زیست و سازمان منطقه آزاد قشم رونوشت شده است اما با گذشت 2 ماه از ارسال این نامه، سازمان منطقه آزاد قشم وجود چنین نامه ای را نه تنها اعلام نکرده بود، بلکه سعی در تکذیب آن دارند و پاسخگوی خبرنگار مهر نیستند.

اما این موضوع از سوی محمد رضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو تایید شد.

وی به خبرنگار مهر گفت: زمانی که این ژئوپارک در فهرست یونسکو ثبت شد، کارشناسان این سازمان جهانی، قول انجام معیارهایی را از متولیان در ایران دریافت کردند اما از آنجایی که این موارد رعایت نشده است، در گام اول به ژئوپارک کارت زرد و در گام بعدی کارت قرمز دادند و اکنون آن را از فهرست یونسکو خارج کردند.

وی گفت: تنها در صورتی که مدیران ژئوپارک بتوانند این موارد را رعایت کنند، دوباره شاهد ثبت آن در فهرست جهانی خواهیم بود.

این موضوع توسط ریاضی فر معاون طبیعی محیط زیست استان هرمزگان نیز تایید شده است.

وی گفته که کمبود اعتبار مهمترین عامل از سوی مدیریت ژئوپارک برای رسیدگی به نواقص موجود منطقه عنوان شده است، هرچند وسعت و گستردگی منطقه نیز بر سختی کار و زمانبرشدن آن بی تاثیر نبوده است.

نخستین ژئوپارک خاورمیانه در جزیره قشم، مهمترین جاذبه گردشگری جهانی در ایران بود که با فرصت سوزی متولیان اکنون این ظرفیت را از دست رفته است. شاید وقت آن رسیده که مدیران در سازمان منطقه آزاد قشم مهر سکوت را از دهان برداشته و اکنون که وجود این نامه بر همگان احراز شده است، درباره اقدامات چند سال اخیر خود در این ژئوپارک و هزینه کردن اعتباراتی که بابت انجام معیارهای مورد توجه یونسکو دریافت کرده اند، پاسخگو باشند.

..............

گزارش از فاطیما کریمی

کد خبر 1792720

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha