۷ بهمن ۱۳۹۱، ۱۴:۴۴

به رئیس نمایشگاه ارائه شد/

رهنمودهای سه مرجع تقلید درباره نمایشگاه آتی کتاب تهران

رهنمودهای سه مرجع تقلید درباره نمایشگاه آتی کتاب تهران

سه تن از مراجع تقلید رهنمودهایی را برای برگزاری مطلوب نمایشگاه کتاب تهران در سال آینده، به رئیس و سایر دست‌اندرکاران این رویداد بین‌المللی ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به اتفاق سایر اعضای سیاستگذاری این شورا، در سفر به قم با سه تن از مراجع تقلید دیدار و گفتگو کرد.

آیت‌الله سبحانی: باید کتاب‌هایی به مردم عرضه شود که سعادت و هدایت جامعه را به دنبال داشته باشد

در این دیدار، آیت‌الله جعفر سبحانی ضمن تشکر از برگزاری این اقدام بزرگ فرهنگی اظهار کردند: خداوند متعال در قرآن کریم به قلم و به آنچه قلم می‌نویسد سوگند خورده است.
 
ایشان با بیان اینکه سوگند در قرآن یا به معنای قداست و یا به معنای اهمیت و اسرار نهفته در آن است، تاکید کردند: همین قلم می‌تواند دانشمند و عالم تربیت کند و عالم و دانشمند هم در خدمت جامعه است و نظام را می‌سازد.
 
 
این مرجع تقلید شیعه در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت نظارت کامل بر کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه بین المللی تاکید کرد و گفتند: باید کتاب‌هایی به مردم عرضه شود که سعادت و هدایت جامعه را به دنبال داشته باشد و نباید بگذاریم کتاب‌های مسموم در اختیار عامه مردم قرار بگیرد.
 
ایشان افزودند: فضای نمایشگاه بین المللی کتاب با توجه به حضور علما و اندیشمندان، باید فضایی آکنده از روحانیت و معنویت باشد و مسئولان به شدت از فضای فرهنگی نمایشگاه مراقبت کنند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار از نشر 69 هزار عنوان کتاب در سال با 230 میلیون تیراژ خبر داد و گفت: نشر کتب دینی و حوزوی همواره در اولویت نخست قرار داشته و در مجموع 12 هزار عنوان کتاب دینی در سال منتشر می‌شود.
 
علی اسماعیلی با بیان اینکه 3 هزار و 475 ناشر فعال و 35 هزار مولف در کشور حضور دارند، افزود: در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 4 هزار ناشر از داخل و خارج از کشورمان حضور داشته و امیدواریم در سال جاری نمایشگاهی در تراز جمهوری اسلامی برگزار شده و تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه افزایش چشمگیری داشته باشد.
 
وی همچنین در بخشی از سخنانش به پیام وزیر ارشاد اشاره کرد و گفت: ما به نمایندگی از وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به حضور شما آماده‌ایم تا از دیدگاهها و رهنمودهای شما برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این دوره از نمایشگاه بهره‌مند شویم.
 
آیت‌الله العظم‌ نوری همدانی: کارهای فرهنگی و کارهای ارشادی از سخت‌ترین کارها است
 
همچنین آیت‌الله نوری همدانی در دیدار با رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن تقدیر از برنامه‌های وزارت ارشاد اسلامی در این مدت بر نظارت و مقابله با جنگ نرم دشمنان اسلام تاکید کردند و گفتند: کارهای فرهنگی و کارهای ارشادی از جمله حساسترین و مهمترین و سخت‌ترین کارها به شمار می‌رود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار سختی بر عهده دارد.
 
 
ایشان فرمودند: منزوی کردن شیعه و کم رنگ ساختن فضائل اهل بیت (ع) نقشه امروز وهابیت است.
 
آیت‌الله حسین نوری همدانی با اشاره به قدرت مثال‌زدنی نظامی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اسلام در طول قرن‌های گذشته اظهار کردند: کشورهای غربی و دشمنان دین نیز در این میان آرام ننشسته و برای سرکوب مسلمانان تلاش فراوانی کردند.
 
ایشان افزودند: فعالیت‌های دشمنان به تدریج موجب انحطاط مسلمانان و قدرت یافتن کشورهای غربی شد ضمن اینکه شیعیان نیز در این میان سختی‌ها و آزارهای زیادی را متحمل شدند.
 
استاد خارج فقه حوزه علمیه با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران حادثه‌ای بر خلاف انتظار غرب و کشورهای غیر شیعی بود، فرمودند: پس از انقلاب دشمنان تصمیم گرفتند به وسیله هشت سال جنگ سخت نظام اسلامی را نابود کنند اما موفق به این کار نشدند به همین دلیل به جنگ نرم روی آوردند.
 
ایشان ادامه دادند: تخریب زیرساخت‌های اعتقادی و فرهنگی اسلامی و شیعی امروز برنامه اصلی دشمنان بوده و آن‌ها سعی در نفوذ به کشورهای اسلامی از این طریق دارند.
 
آیت‌الله نوری همدانی اقدامات ضد شیعی کشورهایی چون قطر و عربستان سعودی را مورد توجه قرار داده و تاکید کردند: این کشورها سرسپرده غرب و صهیونیسم هستند؛ جنگ نرم امروز از سوی گروه‌های معاند علیه جمهوری اسلامی ایران در جریان بوده و ضروری است ما نیز به مقابله با این جبهه بپردازیم.
 
این مرجع تقلید شیعه بیان داشتند: صهیونیست بین‌الملل و وهابیون مطالب بی‌اساسی را علیه شیعیان در کتاب‌های خود آورده‌اند که شامل افسانه خواندن واقعه غدیر خم و نیز منافقانه دانستن تقیه بوده و سعی دارند با استناد به کتاب‌های ضعیف این عقاید خود را ترویج کنند.

ایشان اضافه کردند: طی سفر اخیر به بوشهر و بر اساس شواهدی به سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلاری قطر برای نفوذ وهابیت در مرزهای جنوبی ایران پی بردم؛ امروز دشمنان پروژه‌های شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی را در دستور کار قرار داده‌اند بنابراین ضروری است ما نیز جلسات و نشست‌هایی ماهانه در قم یا تهران داشته باشیم و از علمای بلاد دعوت کنیم راهکارهای مقابله با حربه‌های اعتقادی آن‌ها را بررسی کنند.
 
آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه سلفی‌ها با تهیه فیلم‌هایی از قمه‌زنی و برخی کارهای خلاف شرع به تبلیغ علیه مکتب اهل بیت(ع) دست زده‌اند: بزرگ‌نمایی نقاط منفی در دستور کار آن‌ها قرار گرفته و از این راه به هجمه علیه شیعیان می‌پردازند.
 
استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان داشت: لازم است در شرایط کنونی جلسات مناظره میان علمای شیعه و دیگر علما برگزار شود تا علمای ما بتوانند سخنان مغرضانه برخی از آن‌ها را پاسخ مناسبی بدهند و حقانیت شیعه را به جهانیان ثابت کنند؛ منزوی کردن شیعه و کم رنگ ساختن فضائل اهل بیت (ع) نقشه امروز وهابیت است.
 
وی با تاکید بر مرزبانی از عقاید شیعه توسط حوزه‌های علمیه تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) کاری بزرگ انجام داد و اندیشه‌ها را از دل کتاب‌ها بیرون آورد و به آن‌ها عینیت بخشید و تحولی عظیم را در جهان پایه‌گذاری کرد؛ وظیفه امروز ما اثبات حقانیت شیعه در سطح بین‌المللی است و این کار نیاز به برنامه‌ریزی و اختصاص بودجه کافی دارد.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی: راه‌اندازی نمایشگاه‌های کتاب از جمله اقدامات خوب وزارت ارشاد است
 
آیت الله مکارم شیرازی نیز در دیدار با سرپرست معاونت امورفرهنگی بر ضرورت مقابه جدی با ورود کتابهای ضد شعیه به نمایشگاه کتاب تاکید کردند و گفتند: اگرچه برگزاری نمایشگاه کتاب فی النفسه کار خوب و قابل تقدیری است اما نباید بزرگی کار باعث غفلت از ورود کتابهای انحرافی  شود و مسولان باید جلوی ورود کتابهای ضد شعیه به نمایشگاه رو بگیرند.
 
 
ایشان در ادامه راه‌اندازی نمایشگاه‌های کتاب را از جمله اقدامات خوب وزارت ارشاد دانسته و در عین حال افزودند: ممکن است این موضوع آسیب‌هایی نیز داشته باشد، عقیده من این است تلاش‌ها و اقداماتی شده اما کنترل کافی نبوده، حجم کتاب‌ها بیش از افراد بررسی کننده بوده است و باید در مورد کتاب های ناسالم وسواس و احتیاط های لازم را اعمال کرد.
 
آیت الله مکارم شیرازی همچنین با مثبت ارزیابی کردن تخفیفهای نمایشگاهی و تلاش‌های صورت گرفته برای رعایت شان نمایشگاه افزودند: دغدغه دیگر راجع به نمایشگاه کتاب این است که وضع رفت و آمد از نظر اخلاقی و ظاهری مطلوب نیست،‌ البته تلاش می شود اما کافی نیست.
 
ایشان یادآور شدند: تخفیف هایی که به کتاب ها داده می شود خوب و بجا است اما نباید به گونه ای باشد که عده ای از فرق سوء استفاده کنند.
 
این مفسر قرآن کریم با تاکید بر اینکه اینگونه برخورد کردن سبب قطع ارتباط فرهنگی ما با دیگر کشورها می‌شود، گفتند: ما اگر بتوانیم کار فرهنگی بکنیم در خارج از کشور هوادارانی پیدا می‌کنیم که در مسائل سیاسی و نظامی هزینه ما را کم می‌کنند.
 
وی در پایان با تاکید بر اینکه نباید با مسائل فرهنگی برخورد تجاری کرد، اظهار داشتند:‌ من تجربه‌ای که در عمرم دارم این است که هیچ بن بستی برای مشکلات وجود ندارد، تمامی مشکلات قابل حل است و باید مسؤولان بنشینند و برای آن چاره اندیشی کنند.
 
در این دیدار علی اسماعیلی ضمن اشاره به اعتنای ویژه معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد بر افزایش کتب دینی، گزارشی از فعالیت‌های معاونت متبوعش در حوزه برنامه‌های حمایتی از موضوعات ارزشی و انقلابی ارائه کرد.
 
وی گفت: قطعا تلاش خواهیم کرد فرامین مقام معظم رهبری و حضرات آیات به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و شاهد برگزاری باشکوه بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باشیم.
 
در این دیدارها علی اسماعیلی از مراجع اعظام دعوت کرد تا با قدوم خودشان نمایشگاه کتاب را متبرک کنند.
کد خبر 1800610

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha