خود درمانی راهی به کوچه های بن بست/اعتیاد تهدیدی برای مردان مضطرب

مشهد - خبرگزاري مهر: خود درمانی برای فرار از اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی و اضطراب به کوچه های مصرف تفننی مواد راه پيدا كرده و سرانجام به بن بست اعتیاد ختم مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان بهداشتی معتقدند مردان ایرانی که در گیر و دار مشغله های شغلی و اقتصادی در معرض انواع آسیب های روانی هستند باید به راه حل خروج از این بن بست یعنی تخلیه هیجانی و استراحت روحی بیشتر اهمیت دهند.

سلامت روانی مردان را تهدیدهای فراوانی نشانه رفته اند که از آن جمله افسردگی و اضطراب است که آغاز دیر هنگام درمان به پایانی تلخ می انجامد.

این در حالی است که اگر مردان به موقع برای درمان بیماریهای روانی خود به پزشک و مشاور مراجعه کنند به دام اعتیاد گرفتار نمی شوند.

اعتیاد تهدیدی برای مردان

محمد احمدیان مدير سلامت جمعيت خانواده تغذيه و مدارس معاونت بهداشت خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اعتیاد، مهم‌ترین عامل تهدید سلامت مردان است که خود درمانی بیماریهای درمانی یکی از علل ابتلا به این بیماری است.

وی می افزاید: اعتیاد مهم‌ترین مساله‌ای است كه در بخش روان، سلامت مردان ایرانی را تهدید می‌كند و بسیاری از مواقع ریشه اعتیاد، مسایل روانی است.

احمدیان تاکید می کند: از آنجا كه افراد برای درمان مشكلات روانی مراجعه نمی‌كنند به تدریج به عنوان خود درمانی و تفننی به مصرف مواد مبادرت می‌ورزند و این امر به تدریج منجر به اعتیاد می‌شود.

مواد مخدر بهبودی زود گذر

وی می گوید: مواد مخدر و محرك هر چند ممكن است در اوایل مصرف بهبودی موقت و گذرا را ایجاد كند اما به فاصله مدتی بسیار كوتاه، بیماری و افسردگی و اضطراب اولیه شدت می‌یابد.

مدير سلامت جمعيت خانواده تغذيه و مدارس معاونت بهداشت خراسان رضوی توصیه مي کند: مردان برای بیماری‌های جسمی و روانی خود به موقع به پزشك مراجعه كنند و از خود درمانی بویژه با مصرف داروهای مخدر و محرك پرهیز كنند.

احمدیان یادآور می شود: سختي کار و کارهاي شيفتي به سلامت مردان آسيب وارد مي کند و دلیلی است برای ایجاد بيماري‌هاي رواني و اعتياد در كشور که بيشتر مردان را گرفتار مي ‌كند.

افزایش حوادث و اختلالات روانی

وی می افزاید: چون حوادث، بيشترين ميزان مرگ و مير مردان را به وجود مي‌آورد اغلب به دنبال حوادث، اختلالات روانپزشكي نيز بروز مي‌كند.

وی می گوید: اعتياد يك اختلال رفتاري است كه به مداخلات پيچيده‌اي نياز دارد و در اين زمينه در حال حاضر خدمات درماني در كشور از لحاظ كمي و كيفي توسعه يافته و دسترسي نسبت به گذشته بسيار تسهيل شده است.

افسردگی در راس هرم مشکلات روانپزشکی

وی توضیح می دهد: همچنين افسردگي در رأس اختلالات روانپزشكي است و سختي كار و كارهاي شيفتي، آسيب سلامت روان مردان را به دنبال دارد.

وی ادامه می دهد: ‌اختلالات روانپزشكي سومين يا چهارمين رتبه بار بيماري‌ها در كشور است كه در زنان و مردان متفاوت است.

احمدیان بیان می کند: سختي كار، حوادث محيطي كار و شيفت‌هاي كاري مي‌تواند، آسيب‌هايي را به سلامت رواني مردان وارد كند، بنابراين از منظر بهداشتي بايد برنامه‌هايي براي اين منظور در نظر گرفته شود.

مدیر سلامت جمعیت خانواده تغذیه و مدارس معاونت بهداشت خراسان رضوی تاکید می کند: مهم ترین عامل بروز اختلالات روانپزشکی سوء مصرف مواد است که خطری برای سلامت مردان به شمار می رود.

استعمال دخانيات تجاوز به حق کودکان

رئيس گروه سلامت سالمندان و ميانسالان معاونت بهداشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: سيگار کشيدن نیز یکی از عوامل تهدیدکننده سلامت مردان است که نه تنها سلامتي خود فرد را به تاخير مي اندازد بلکه تجاوزي آشکار به حقوق ديگران بخصوص کودکان است.

مریم زیادی لطف آبادی بیان می کند: مصرف هر نوع دخانيات مانند سيگار، پيپ، قليان و چپق براي سلامتي ضرر دارد و قلب و ريه بيشترين آسيب را در اثر استعمال دخانيات پيدا مي کنند.

دود سیگار حاوی43 نوع سم

وی در خصوص مضرات سيگار اینگونه توضیح می دهد: حداقل 43 نوع از سموم شيميايي در دود سيگار وجود دارد که باعث سرطان ريه، گلو، لب و دهان، حنجره، حلق، مثانه، کليه، لوزالمعده، معده، دهانه رحم مي شود.

وی می افزاید: مواد موجود در سيگار، ضربان قلب و فشار خون را بالا مي برد و خطر سکته هاي قلبي و مغزي را بيشتر مي کند.

زیادی لطف ابادی ادامه می دهد: دود سيگار باعث بيماري هاي مزمن ريوي مثل برونشيت مي شود و همچنین سيگار بروز پوکي استخوان را تسريع مي کند.

وی می گوید: دود سيگار باعث بيماري لثه، خرابي دندان ها، بوي بد دهان و خشکي دهان مي شود و مصرف سيگار انتخاب راهي براي مرگ تدريجي است.

وی یادآور می شود: هر چه تعداد و مدت سيگار کشيدن بيشتر شود، عوارض آن شديد تر است و باید توجه داشت که دود سيگار افراد سيگاري، به اطرافيان آن ها بوي‍‍ژه به کودکان و زنان باردار بيشتر آسيب مي رساند.

همین الان او را ترک کنید

وی با تاکید بر اینکه اگر سيگاري نيستيد هيچ وقت سيگار نکشيد می افزاید: اگر سيگاري هستيد همين الان آن را ترک کنيد و بلافاصله بعد از ترک اثرات خوب ناشي از آن در شما ظاهر مي شود.

وی می گوید: ترک سيگار آثار خوبی برای افراد دارد از جمله تا شش ماه بعد از ترک سيگار، سرفه، خس خس و مشکلات تنفسي خوب مي شود.

زیادی لطف آبادی در توضیح بیشتر بیان می کند: پنج  سال بعد از ترک سيگار خطر حمله قلبي نصف يک فرد سيگاري مي شود و 10 سال بعد از ترک، خطر سرطان ريه نصف يک فرد سيگاري مي شود و خطر سکته قلبي در او مانند کسي است که هرگز سيگار نکشيده است.

خود را برای ترک آماده کنید

وی یادآور می شود: مرحله اول براي ترک سيگار تصميم گيري براي ترک سيگار است در اين مرحله بايد دلايل مهم خود براي ترک سيگار را ليست کنيد.

وی با اشاره به اینکه در مرحله دوم باید خود را براي ترک سيگار آماده کنيد می افزاید: مرحله سوم، ترک و کنار گذاشتن سيگار است.

لطف آبادی در خصوص راههای ترک سیگار می گوید: راه هاي زيادي براي ترک سيگار وجود دارد و براي هر فردي يک روش مناسب وجود دارد.

وی در توضیح روش اول پيشنهاد مي دهد: از يک روز معين سيگار را ترک کنيد و ديگر سيگار نکشيد و در تصميم خود محکم و قاطع باشيد.

تصمیم قاطعانه برای حفظ سلامتی

وی تاکید می کند: براي اغلب افراد اين موفق ترين روش است یعنی ترک از یک روز معین را شروع و قاطعانه تصمیم گیری کنید.

وی بیان می کند: روش ديگر ترک تدريجي سيگار است و باید ميزان مصرف روزانه سيگار را کم کنيد و سپس مکان هميشگي سيگار کشيدن را عوض کنيد.

وی ادامه می دهد: زمان کشيدن سيگار را هر روز يک ساعت به تاخير بيندازيد و سيگارتان را وقتي نصفه شد خاموش کنيد و در نهايت سيگار را کاملا کنار بگذاريد.

وی توصیه می کند: از آدامس و برچسب هاي نيکوتين دار هم مي توانيد با کمک پزشک به صورت همراه استفاده کنيد.

وظیفه تامین معاش خانواده و داشتن دغدغه های اقتصادی یكی از ویژگی های مردان ایرانی است و آنان در كنار این استرس ها و دغدغه ها باید به تخلیه هیجانی و استراحت روحی خود توجه كافی داشته باشند تا به دام  مصرف مواد مخدر حتی به بهانه تفریح و تفنن گرفتار نشوند.

...............................

گزارش: زهره رنگ آمیز

 

کد خبر 2002557

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =