جزئیات انتشار اسکناس‌های درشت/ ابتدا 20 هزار تومانی، سپس 50 هزار تومانی

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی از انتشار اسكنانس‌های 20 و 50 هزار تومانی در صورت موافقت وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: نیاز به اسكناس 20 هزار تومانی توسط بانك مركزی اعلام شده و جامعه به شرایطی رسیده است كه نیاز به این اسكناس درشت را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید صنیعی امروز در نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد انتشار اسكناس‌های جدید و درشت توسط این بانك و توقف انتشار چك پول 50 هزار تومانی گفت: طرح‌هایی برای انتشار اسكانس‌های درشت 20 هزار تومانی و 50 هزار تومانی آماده شده است كه در صورت موافقت و نهایی شدن آن و اخذ مجوز چاپ و انتشار به ترتیب وارد بازار خواهد شد.

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با بیان اینكه در ابتدای امر اسكناس 20 هزار تومانی و پس از آن با فاصله‌ی دو ساله اسكناس 50 هزار تومانی به میزان كافی وارد بازار خواهد شد، افزود: حتی اگر اسكناس‌های 50 هزار تومانی هم وارد بازار كنیم، ایران چك 50 هزار تومانی همچنان منتشر می شود، زیرا براساس بودجه سال گذشته و سال جاری چاپ و انتشار چک پول 50 هزار تومانی قانونی است.

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینكه آیا بانك مركزی قصد دارد با توجه به موارد مذكور چاپ و انتشار چك پول‌ها را دوباره بر عهده بانك ها بگذارد؟ گفت: به هیچ عنوان این موضوع برگشت پذیر نیست و چاپ اسکناس توسط بانكها انجام نخواهد شد و بانكها به هیچ وجه چكهای مسافرتی نخواهند داشت و فقط چاپ و انتشار آن توسط بانك مركزی با ساز و كارها و ابزارهای در نظر گرفته منتشر می شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد طرح اسكناس 20 هزار تومانی توسط چاپخانه به بانك مركزی داده شده كه شامل رنگ، قالب، اندازه و طرح پشت و روی اسكناس و سناریوهای مختلف است. در عین حال، نیاز به اسكناس 20 هزار تومانی توسط بانك مركزی اعلام شده و جامعه به شرایطی رسیده است كه نیاز به این اسكناس درشت را دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینكه آخرین اسكناس درشت چاپ شده توسط این بانك 10 هزار تومانی است، اگر قرار باشد اسكناس جدید وارد بازار شود ، در ابتدا اسكناس 20 هزار تومانی و پس از آن اسكناس 50 هزار تومانی در صورت موافقت وزارت اقتصاد خواهد بود.

وی از ضرب سكه دو هزار ریالی با طرحی جدید به مناسبت سند چشم انداز به تعداد 15 میلیون قطعه به صورت یادبود ضرب كرد، همچنین سكه جدید یك هزار ریالی با آلیاژ جدید مزین به بارگاه شاهچراغ به صورت انبوه ضرب می شود.

این مقام مسئول بانك مركزی از تجهیز تمام دستگاه های خودپرداز به اسكناس 100 هزار ریالی در سال 91 خبر داد و گفت: در سال 91 طرح پشت اسكناس 5 هزار ریالی جدیدتر كردیم و طرح جدید دیگری در صورت گذراندن مراحل تصویب در سال آینده در دسترس قرار خواهد گرفت.

وی گفت: بانك مركزی به دنبال رفرم پولی است. در سال 86 و 87 رفرم پولی با به صورت مستمر پیگیری كردیم. ارزش پول ملی به مراتب كاهش یافته و ضعیف شده است، به همین دلیل به سمت ساماندهی نظامهای پرداخت می رویم.

صنیعی، هزینه تولید اسكناس 100 هزار ریالی را 67 الی 80 تومان اعلام كرد و در مورد هزینه امحای اسكناس گفت: در سال جاری هزینه امحای هر قطعه اسكناس 200، 500، 1000 و 2000 ریالی 24 تا 25 تومان تمام شده، این در حالی است كه در حال حاضر 600 میلیون قطعه اسکناس امحا شده و هر سال حدود 600 تا 700 میلیون قطعه اسكناس از ابتدای سال تا پایان سال امحا می‌شود.

کد خبر 2010279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =