خداحافظی اشکبار پرسپولیس با جام و ستاره و سرمربی/ استقلال دوباره آقا شد

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: قهرمانی استقلال و سپاهان در مسابقات لیگ برتر و جام حذفی، خداحافظی همزمان مهدوی‌کیا و علی کریمی، استعفای سرمربی پرسپولیس همراه با مدیران عامل تیم‌های سپاهان و تراکتورسازی اتفاقاتی بود که تمام رویدادهای خوب و بد سایر رشته‌‎ها در این هفت روز ورزش را تحت الشعاع قرار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته رو به پایان برای ورزش ایران و البته فوتبال در برگیرنده خبرهایی زیادی بود. خبرهایی که حکایت از قهرمانی زودهنگام استقلال در لیگ برتر و قهرمانی سپاهان در جام حذفی داشت. به دنبال این دو قهرمانی که همزمان با آسیایی شدن تراکتورسازی و در یکشنبه شب تلخ برای پرسپولیس رقم خورد، و بعد از خداحافظی مهدی مهدوی کیا که از پیش برنامه ریزی شده بود، علی کریمی هم خداحافظی خود را از مستطیل سبز اعلام کرد.

به فاصله یکی دو روز بعد مدیران عامل سپاهان و تراکتور سازی و بعد از آن یحیی گل محمدی، سرمربی تیم پرسپولیس از سمت های خود کناره‌گیری کردند تا فوتبال مانند همیشه اسیر حاشیه شود.

این در حالی است که در این هفت روز رو به پایان بودند اتفاقات دیگری که برای ورزشی‌ها خبرساز بود مانند رد شدن اساسنامه اصلاحی کمیته ملی المپیک از سوی IOC برای دومین بار، اختیار تام به دبیر کل کمیته ملی المپیک برای پیگیری کارهای مربوط به اصلاح اساسنامه این کمیته، برکناری رئیس فدراسیون ورزش‌های کم بینایان و نابینایان و ...

البته اتفاقاتی هم در این هفته کاملا به کام ورزش ایران رقم خورد مانند مدال آوری نمایندگان ایران در مسابقات دوومیدانی جایزه بزرگ آسیا، قهرمانی تکواندوکاران در اسپانیا، عنوان سوم سوارکار ایران در تورنمنت چهارستاره، صعود 24 پله‌ای محجوب در رده‌بندی بهترین‌های جودو جهان، قهرمانی تیم ملی فوتبال ساحی در غرب آسیا و ... که البته همگی در سایه حاشیه‌ها قرار گرفتند. 

این هفته در حالی شاهد خداحافظی مهدی مهدوی کیا و علی کریمی بود که دو قهرمان کشتی یعنی سعید عبدولی و علی اکبری تصمیم به بازگشت گرفتند، یکی بازگشت به اردوی تیم ملی و دیگری بازگشت به کشور؛ مهمترین رویدادهای ورزشی در این هفت روز رو به پایان عبارتند از: 

بازگشت سعید عبدولی به اردوی تیم ملی کشتی
سعید عبدولی، فرنگی کار المپیکی وزن 66 کیلوگرم اعلام کرده بود ترجیح می‌دهد برای حضور در جام یادگار امام (ره) تمرینات خود را به صورت شخصی در اندیمشک دنبال کند، با این حال این کشتی‌گیر پنجشنبه گذشته با حضور در خانه کشتی تهران در تمرینات تیم ملی حاضر شد.

مدال طلا و برنز نمایندگان ایران در دوومیدانی جایزه بزرگ آسیا
مرحله نخست مسابقات دوومیدانی جایزه بزرگ آسیا شنبه گذشته در بانکوک تایلند برگزار شد که طی در ماده 400 متر، سجاد هاشمی توانست با کسب زمان 46 ثانیه و 70 صدم ثانیه به مدال طلا دست یابد. در ماده 100 متر نیز رضا قاسمی در بین 30 شرکت کننده با زمان 10 ثانیه و 36 صدم ثانیه در مکان سوم قرار گرفت و به مدال برنز رسید. در رقابت‎‌های دوی 5000 متر، احمد فرود و حسین کیهان به ترتیب در مکان‌های ششم و هفتم قرار گرفتند. در دوی 110 متر مانع روح‌الله عسگری مکان چهارم را از آن خود کرد. امین حسین‌زاده رهبر در پرش ارتفاع و در بین 13 نفر همراه به نماینده چین در رده سوم مشترک ایستاد. در بخش بانوان هم فرزانه فصیحی در 100 متر و در گروه خود سوم شد ولی در مجموع مقامی کسب نکرد. مریم طوسی هم در ماده 400 متر به عنوان پنجم دست یافت.

IOC اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران را رد کرد
کمیته بین‌المللی المپیک برای دومین‌بار اساسنامه اصلاح شده کمیته ملی المپیک ایران را تائید نکرد. این خبر شنبه گذشته اعلام شد. بر این اساس IOC ضمن ایراد گرفتن به چند بند اساسنامه ارسالی ایران خواستار توضیح درباره آن شده است. این اساسنامه 21 فروردین ماه پس از گذشت چند هفته از اصلاحات صورت گرفته و برای دومین بار به IOC ارسال شد.

تکواندوکاران ایران در اسپانیا قهرمان شدند
تیم ملی تکواندو ایران که با 28 تکواندوکار در هفتمین دوره رقابت‎های بین‌‌المللی اسپانیا شرکت کرده بود شنبه گذشته با کسب 11 مدال (3 طلا، 4 نقره و 4 برنز) عنوان نخست این مسابقات را به خود اختصاص داد. در چارچوب این مسابقات ميثم باقری در وزن اول، پيام قبادی در وزن هفتم، سجاد مرداني در وزن هشتم صاحب مدال طلا شدند. احسان نقيب‌زاده در وزن دوم، مهدی خدابخشی در وزن هفتم و مسعود حجي‌زواره در وزن پنجم موفق به کسب مدال نقره شده و هادی مستعان در وزن دوم، محمد خمسه در وزن سوم، عليرضا نصرآزاداني در وزن پنجم و اميد عميدی در وزن ششم نشان برنز را به خود اختصاص دادند. همچنين در این مسابقات تيم ملی تكواندو بانوان هم توسط شكرانه ايزدی در وزن هفتم به یک مدال نقره دست یافت. 

عنوان سوم سوارکار ایران در تورنمنت چهارستاره
مسابقات سوارکاری بین‌المللی چهار ستاره آذربایجان شنبه شب گذشته در حالی به پایان رسید که مازیار جمشیدخانی توانست مقام سومی این دوره از مسابقات را کسب کند. این برای نخستین بار بود که یک سوارکار ایرانی توانست در مسابقات بین‌المللی چهار ستاره روی سکو برود.

صعود 24 پله‌ای محجوب در رده‌بندی بهترین‌های جودو جهان
جدیدترین رده‌بندی بهترین جودوکاران جهان شنبه گذشته از سوی فدراسیون جهانی اعلام شد. بر اساس رده بندی جدید اعلام شده جواد محجوب، قهرمان ایرانی جودو آسیا در سال 2013 با 24 پله صعود در رده سیزدهم قرار گرفت.  این مکان بهترین رده‌ای است که یک ایرانی از زمان اعلام رده‌بندی جهانی به خود اختصاص می‌دهد. در این رده بندی همچنین امیرقاسمی‌نژاد با 11 پله در رده سی و پنجم ایستاد.در وزن 60- کیلوگرم بهزاد وحدانی که در رده بندی ماه قبل حضور نداشت به دلیل شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا با 48 امتیاز در مکان 120 قرار گرفت. در وزن 66- کیلوگرم، وحید بنا با سی پله سقوط به رده 143 رسید. در وزن 73- کیلوگرم سعید مولایی وارد رنکینگ جهانی شد و با 88 امتیاز در مکان 89 قرار گرفت.در وزن 90- کیلوگرم هم محمد جمالی با 94 امتیاز تا مکان 90 بالا آمد. در وزن 100+ کیلوگرم محمدرضا رودکی، کاپیتان تیم ملی که به دلیل آسیب دیدگی حدود 10 ماه است از میادین بین المللی دور است با 174 امتیاز در مکان 43 قرار گرفت. او در رده بندی ماه قبل در مکان بیست و هشتم قرار داشت.

 
انتخابات داخلی انجمن ورزشی نویسان برگزار شد
دومين نشست هيات رييسه انجمن نويسندگان، خبرنگاران و عكاسان ورزشي ایران یکشنبه گذشته با حضور تمام اعضای منتخب برگزار شد و طی آن انتخابات داخلی برای عناوين رئيس، دبيركل،‌ نواب رئیس و خزانه‌دار بر اساس اساسنامه داخلی صورت گرفت. بر این اساس هيات رئيسه با اكثريت آرا دكتر عبدالحميد احمدی را به عنوان رئيس انجمن انتخاب كرد. همچنين با اجماع کل اعضا آقايان ميثم زمان‌آبادی به عنوان دبيركل، رضا خسروی به عنوان خزانه‌دار و دكتر حميد قاسمی و پژمان راهبر به عنوان نواب رئيس برگزيده شدند.

رئیس فدراسیون نابینایان برکنار شد
به دنبال انتقاد چندباره  اهالی ورزش‌های کم بینایان و نابینایان نسبت به عملکرد محمد اسد مسجدی، وی یکشنبه گذشته از ریاست فدراسیون ورزش‌های کم بینایان و نابینایان از سمت خود برکنار شد و به دنبال آن محمدرضا مظلومی بنا به حکم محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان جایگزین وی در این فدراسیون شد.

ساحلی‌بازان ایران قهرمان غرب آسیا شدند
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران یکشنبه گذشته با شکست تیم ملی عمان در دیدار نهایی رقابت‌های فوتبال ساحلی غرب آسیا که در قشم جریان داشت به عنوان نخست این مسابقات دست یافت. پیروزی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران برابر عمان در ضربات پنالتی و با نتیجه 4 بر 3 به دست آمد. دو تیم در پایان وقت‌های قانونی این بازی به تساوی سه بر سه رسیدند و در وقت اضافه بازی نیز گلی از خط دروازه‌های دو تیم عبور نکرد. در پایان این مسابقات فلسطین با پیروزی 4 بر 3 مقابل بحرین در دیدار رده‌بندی عنوان سوم را به خود اختصاص داد.

قهرمانی استقلال و سپاهان در یکشنبه شب تلخ پرسپولیس
پرونده بیست و ششمین دوره رقابت‌های فوتبال جام حذفی در شرایطی یکشنبه شب گذشته در ورزشگاه بزرگ آزادی بسته شد که زردپوشان اصفهانی با پیروزی برابر پرسپولیس در ضربات پنالتی عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دادند. در پایان 120 دقیقه دیدار نهایی دو تیم که در ورزشگاه آزادی برگزار شد دو تیم پرسپولیس و سپاهان به تساوی 2 بر 2 دست پیدا کردند. در این دیدار کریم انصاریفرد(24) و محمد نوری(99) برای پرسپولیس گل زدند و سپاهانی‌ها نیز توسط جواهیر سوکای(59) و محمد غلامی(106) به گل رسیدند تا کار دو تیم به ضربات پنالتی کشیده شود.

در ضربات پنالتی هادی نوروزی و رضا حقیقی دو ضربه پرسپولیس را به بیرون دروازه زدند تا سپاهانی‌ها از این اشتباه بهترین بهره را ببرند و با گل کردن هر چهار ضربه خود با نتیجه 6 بر 4 به پیروزی برسند و عنوان قهرمانی جام حذفی را از آن خود کنند. پرسپولیس با این شکست فصل را با ناکامی به پایان برد.

همزمان با این بازی و از هفته سی و سوم رقابت‌های لیگ برتر نیز تیم فوتبال استقلال در یک هفته مانده به پایان این رقابت‌ها در اهواز به مصاف فولاد رفت و موفق شد با تنها گل دقیقه 19 جواد نکونام که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید به پیروزی برسد و با 67 امتیاز به عنوان قهرمانی لیگ دوازدهم دست پیدا کند.

در سایر دیدارهای این هفته از مسابقات ذوب آهن در دیداری پرگل و با 6 گل مقابل نفت آبادان سقوط کرده به برتری دست یافت و  از خطر سقوط مستقیم به دسته اول نجات یافت و برای حضور در لیگ سیزدهم، به بازی پلی‌آف نزدیک‌تر شد. چراکه تیم آلومینیوم هرمزگان در دیداری خانگی برابر تراکتورسازی 2 بر یک شکست خورد. نتیجه ای که تراکتورسازی را آسیایی کرد و آلومینیوم را به جمع فانوس به دستان فرستاد.

در دیگر دیدار این هفته از مسابقات که با این نتیجه به پایان رسید، تیم فجرسپاسی شیراز با نتیجه 2 بر یک تیم سقوط کرده پیکان را شکست داد و بقایش در لیگ برتر را قطعی کرد. مس کرمان و گهر دورود دیگر دیدار پرگل این هفته از مسابقات را برگزار کردند که طی آن کرمانی‌ها 5 بر یک صاحب پیروزی شدند و جایگاه خود را در رده هفتم تحکیم کردند.

نفت تهران یک بر صفر سایپا را شکست داد تا به خاطر شکست فولاد برابر استقلال در اهواز و قهرمانی سپاهان در جام حذفی، به کسب سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا امیدوارتر شود. در تنها دیدار این هفته از مسابقات که به تساوی انجامید، تیم‌های صبای قم و راه آهن به نتیجه یک بر یک رضایت دادند.

علی کریمی از فوتبال خداحافظی کرد
کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس یکشنبه شب گذشته پس از شکست این تیم برابر سپاهان در فینال مسابقات جام حذفی اعلام کرد برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی می‌کند و امیدوار است کسانی که می‌مانند بتوانند فوتبال ایران را به روزهای اوجش بازگرداند. او گفت که دیگر برای تیم ملی فوتبال ایران هم بازی نخواهد کرد.

مدیرعامل سپاهان استعفا کرد
علیرضا رحیمی، مدیرعامل باشگاه سپاهان یکشنبه شب گذشته و پس از قهرمانی تیم فوتبال این باشگاه در رقابت‌های جام حذفی با بیان اینکه رفتم تا سپاهان بیش از این مورد ظلم سازمان لیگ قرار نگیرد از سمت خود استعفا کرد. وی در حالی این تصمیم را گرفت که تیمش با پیروزی برابر پرسپولیس در ضربات پنالتی عنوان قهرمانی جام حذفی را به خود اختصاص داد.

 
مهدوی‌کیا چهار گوشه زمین را بوسید و خداحافظی کرد
کاپیتان پرافتخار تیم فوتبال پرسپولیس و تیم ملی ایران یکشنبه شب گذشته پس از شکست این تیم مقابل سپاهان در فینال مسابقات جام حذفی چهار گوشه زمین را بوسید و برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. این در حالی است که قرار بود مهدوی کیا پیش از شروع فینال جام حذفی چند دقیقه نمایشی برای پرسپولیس بازی کند و اینگونه از دنیای فوتبال خداحافظی کند. اما این بازیکن در دیدار برابر سپاهان و در وقت های اضافه پنج دقیقه پایانی را برای تیمش به میدان آمد و امیدوار بود که سرخپوشان با پیروزی در ضربات پنالتی بتوانند به پیروزی برسند و او با خاطره‌ای خوش از فوتبال خداحافظی کند اما هادی نوروزی و رضا حقیقی دو ضربه را به بیرون زدند تا پرسپولیس بازنده این دیدار باشد.
 
افشارزاده اختیار تام گرفت
نشست اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک سه‌شنبه گذشته در دفتر محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان برگزار شد و طی آن اعضای شرکت کننده به بهرام افشارزاده برای اعمال اصلاحات اساسنامه کمیته ملی المپیک اختیار تام دادند تا این اساسنامه برای سومین بار به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال شود.
 
مدیرعامل تراکتورسازی استعفا داد
محمدحسین جعفری به دنبال حذف تیم تراکتورسازی از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و همچنین ناکامی این تیم برای قهرمانی در جام حذفی سه شنبه گذشته از سمت خود کناره گیری کرد. این در حالی است که تراکتورسازی در این فصل از مسابقات باشگاهی فوتبال تنها توانست سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند. جعفری در نامه خداحافظی خود اعلام کرد: 3 سال در خدمت تیم بودم. روز معارفه اعلام کردم آمده‌ام مایه عزت و سرافرازی هواداران باشم و تراکتور را با هم آسیایی نماییم. به فضل الهی 2 سال پی در پی این مهم انجام شد. این اتفاق نمی‌افتاد مگر در سایه همدلی، همراهی و پشتیبانی از تیم و باشگاه. بار دیگر آسیا منتظر تراکتور خواهد ماند.
 
گل محمدی استعفا داد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس چهارشنبه گذشته و پس از نشست کمیته فنی این تیم که سه شنبه شب برگزار شد و انتقادهای صورت گرفته در آن از سمت خود استعفا کرد. یحیی گل محمدی در 21 بازی که هدایت پرسپولیس را بر عهده داشت مقابل ذوب آهن (دو بار) و سپاهان در لیگ برتر و فینال جام حذفی متحمل شکست شد. گل محمدی به دنبال اعلام استعفا در تمرینات روز چهارشنبه پرسپولیس شرکت نکرد.
 
 
محرومیت 8 جلسه‌ای برای فیروز کریمی
کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال چهارشنبه گذشته فیروز کریمی سرمربی تیم فوتبال پیکان را به دلیل استفاده از الفاظ ناشایست نسبت به بازیکنان تیم خود و بازیکن خارجی تیم فجرسپاسی به 8 جلسه محرومیت و پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد.
 
برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک بعد از انتخابات ریاست جمهوری
بهرام افشارزاده، دبیرکل کمیته ملی المپیک در نشست خبری خود که چهارشنبه گذشته برگزار شد با بیان اینکه مقصر تمامی مشکلات موجود خودمان بودیم تاکید کرد که تعهد می‌دهم که انتخابات این کمیته اواخر خرداد و پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

علی دایی در راه آهن ماندنی شد
مسئولان باشگاه راه‌آهن که طی دو فصل گذشته با علی دایی به عنوان سرمربی تیم فوتبال این باشگاه همکاری داشتند،  قصد دارند برای سه فصل آینده نیز همکاری خود را با وی ادامه دهند. البته مسئولان راه آهن برای هدایت فصل آینده با دایی به توافق رسیده اند.

کشتی‌گیر ایرانی از تابعیت آذربایجان منصرف شد
علی اکبری، قهرمان کشتی فرنگی جهان که مدتی برای حضور در تیم ملی آذربایجان در این کشور اقامت داشت با رد تمامی پیشنهادات مالی این کشور به ایران باز می‌گردد. چهارشنبه گذشته اعلام شد که این عضو پیشین تیم ملی کشتی ایران قصد دارد پس از نشست با وزیر ورزش و مربی ارشد تیم ملی، شرایطش برای حضور در جمع ملی پوشان را فراهم کند.
 
گزینه‌های سرمربیگری پرسپولیس معرفی شدند
به دنبال استعفای یحیی گل محمدی از سرمربیگری تیم پرسپولیس، چهارشنبه گذشته حسین فدامالکی، رئیس هیات مدیره و محمد رویانیان، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس نشست فوق‌العاده‌ای با یکدیگر برگزار کردند. در پایان این نشست ضمن تقدیر و تشکر از زحمات یحیی گل محمدی،درباره سرمربی و کادر فنی فصل بعد ابتدا چهار گزینه مطرح شد که سه گزینه ایرانی بودند و یک گزینه خارجی و در نهایت دو گزینه به عنوان اولویت اول تعیین شدند و قرار شد مدیر عامل باشگاه طی 48 ساعت آینده بررسی‌های نهایی را انجام داده و پس از دریافت نظرات کارشناسی تصمیم گیری کند.

 

کد خبر 2048210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =