نقش رهبر انقلاب درانتخابات اخیر قابل چشم پوشی نیست/  رد صلاحیت من قابل فهم بود 

سید محمد خاتمی با بیان اینکه در انتخابات اخیر نمی توانیم از رویکردهای رهبری و مطالبی که گفتند و نقشی که داشتند چشم بپوشیم درباره انتخاب حسن روحانی به عنوان فردی فراجناحی گفت : آقای روحانی که مواضعشان را قبول داریم ولی اگر یک اصولگرای منطقی این گفتمان را داشت و حرف هایی که ایشان زد و آقای عارف مطرح کردند عنوان می کرد، ما او را هم تایید می کردیم. 

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمد خاتمی در دیدار با اصلاح طلبان یزدی از جمله اعضای ستاد انتخاباتی آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ محمدرضا عارف و حسن روحانی در بیت شهید صدوقی بااشاره به پیش شرطهای مطرح از سوی بخشی از اصلاح طلبان برای شرکت درانتخابات گفت: من اگر یادتان باشد در اواسط سال 89 امدم و طرحی را مطرح کردم و گفتم البته اثر ریز و بسیار خوبی در جامعه گذاشت ولی نتوانست تغییری در جامعه ایجاد کند یکی این بود که آیا هر کس احساس می کند به او جفا شده است و بدی شده حاضر است از ان بگذرد؟ و همه با گذشت جلو برویم و رو به اینده کنیم نه اینکه گذشته را فراموش کنیم  بلکه در گذشته نمانیم و به سوی اینده ای برویم که برد برد باشد هم نظام برد کند هم حاکمیت برد بکند و هم انهایی که سرکوب شده اند و ناراحت شده اند برد بکنند هم کسانیکه انتقاد دارند برد بکنند، آن راه همینی بود که بعد از دو سال پیگیری شد و ما به ان رسیدیم.
 
خاتمی گفت : در این انتخابات شرطی گذاشته نشد بلکه به آن سو حرکت کردیم که ان شاالله نتیجه انتخابات بهبود اوضاع باشد،فضا تلطیف شود و سوء ظن ها و کینه ها ودوری های دلها از بین برود یا کاهش یابد و میدان از دست کین توزان کین پراکن در جامعه گرفته بشود این هدفی بود که می توانستیم برای ان فکر بکنیم البته اگر در انتخابات پیروزی هم بدست می امد این مزید بر علت بود ولی برای ما کافی بود به همان دو هدف اصلی برسیم که حتی اگر انتخابات هم طوری می شد که کسانی غیر از ما غیر از کسانی که حرف های ما را قبول دارند می امدند و عاقلانه و مدبرانه رفتار می کردند ما به ان دو هدفمان می رسیدیم، هدف انتخابات با این دو مساله پیگیری شد و ادامه یافت.
 
رئیس جمهور سابق کشور افزود : در یک جمع اصلاح طلب وسیع که فراگیر تر از اصلاحات به معنی اصطلاحی اش بود با هم نشستیم و صحبت کردیم و دوستان به آن جمع بندی رسیدند که 1- در انتخابات شرکت می کنیم 2- بصورت حداکثری شرکت می کنیم این اولین تصمیم گیری بود عنایت و لطف کردند به من هم پیشنهاد کردند بنده از اول تصمیم داشتم که نیایم و مطالبم را گفته بودم و الان هم معتقدم کار درستی کردم ولی به احترام دوستان گفتم اعلام نخواهم کرد که نمی ایم ولی مطمئن باشید نخواهم آمد. 
 
وی همچنین بااشاره به اینکه رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجای قابل پیش بینی نبود ، ادامه داد : رد صلاحیت بنده خیلی قابل فهم بود و ما نبایست به این سادگی این را در اختیار حضرات قرار بدهیم.
 
خاتمی به تشریح خواسته های اصلاح طلبان درانتخابات پرداخت و درباره انتخابات اخیر گفت: ما میان دو امر مخیر بودیم؛ اول شکست توامان گفتمان اصلاح طلبی و اصلاح طلبان با هم و دوم ؛ تلاش برای پیروزی گفتمان اصلاح طلبی.
 
وی ادامه داد : من جایی گفتم جناب آقای روحانی که مواضعشان را قبول داریم ولی اگر یک اصولگرای منطقی این گفتمان را داشت و حرف هایی که ایشان زد و آقای عارف مطرح کردند عنوان می کرد، ما او را هم تایید می کردیم. 
 
رئیس جمهور سابق کشور گفت : اصلا صحبت باندی و جناحی نبود بلکه گفتمان و سیاست و رفتارهای خطرناکی که در جامعه وجود داشت که همه چیز را داشت از بین می برد امام را انقلاب را وواقعا معتقدم به رهبری و کشور هم زیان می زد ، این می باید جایگزین می شد با گفتمان دیگری که ما معتقدیم آن گفتمان گفتمان اصلاح طلبی است که دقیقا در موضع هر دو آقایان بود.
 
وی افزود: خوشبختانه راهکارهایی در نظر گرفته شده بود اگر هر دو می ماندند چه خواهد شد هر دو شکست می خوردند ، خوشبختانه در جامعه هم بطور گسترده ای تقاضای ائتلاف شکل گرفت و مردم کاملا احساس خطر کرده بودند که اگر این دو بزرگوار باشند هم اصلاح طلبی شکست می خورد و هم گفتمان اصلاح طلبی.
 
وی با بیان اینکه برای ما بیش از اینکه فرد مطرح باشد رویکرد مطرح بود ، تصریح کرد: معتقد بودیم هر کدام از دو عزیز بیایند گفتمان مورد قبول ما موفق خواهد شد و فضای جامعه نیز لطیف تر خواهد شد، خوشبختانه آقای عارف کار بزرگی کرد و تدبیری که به خرج داده شد نشان داد حتی در نومید کننده ترین شرایط و تاریک ترین شرایط می توان تصمیمات عاقلانه ای گرفت که نتیجه کار امروز این شد که نوعی رضایت در جامعه حاصل شده است.
 
خاتمی گفت : خیلی از اصولگراهای عاقل و منطقی که احساس خطر می کردند، احساس رضایت می کنند، اصلاح طلبان احساس رضایت می کنند نخبگان جامعه احساس رضایت می کنند فکر می کنم خود نظام هم احساس رضایت می کنند، ما نمی توانیم از رویکردهای رهبری و مطالبی که گفتند و نقشی که داشتند چشم بپوشیم.
 
وی ادامه داد: گله می کنند از اقای روحانی که گفته اند فراجناحی هستند و رییس جمهور همه اتفاقا این درست است ،ما کسی می خواهیم که رئیس جمهور همه باشد نه رئیس جمهور یک گروه خاٌص. 
 
رئیس جمهور دولت اصلاحات افزود : این روش نه به معنی پشت کردن به اصلاحات است و نه پشت کردن به گفتمان اصلاح طلبی،ایشان روی همه حرف هایی که زده اند دارند پافشاری می کنند، البته این به ان معنا نیست که انچه گفته شده است به زودی قابل تحقق است.
 
وی تاکید کرد : یک شبه نمی توان انتظار حل مسائل را داشت، مشکلات فراروی و موانع هم پیش رو بسیار است، آقای رئیس جمهور هم امکانات محدودی دارد، مهم این است که روی تعهدی که با مردم کرده اند بمانند که به حمدالله مانده اند.
 
خاتمی گفت : آنچه مهم است اینکه ایا این انتخابات سبب تغییر روکرد در سیاست فرهنگ روابط بین الملل خواهد شد؟ یا همان رویکردهای گذشته ادامه پیدا کند. همین که مردم احساس کنند رویکردها عوض شده، راضی خواهند بود.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: کی از کدام جناح است اصلا برای ما مهم نیست مهم این است سازگار با معیارهایی باشد که عرضه شده و مردم یه ان رای داده اند انشالله چنین خواهد شد و همه ما هم باید کمک کنیم.
 
وی ادامه داد : اگر این فضا باز شد زمینه برای فعالیت های منطقی قانونی شرعی فکری برای اصلاح طلبان و همه فراهم خواهد امد و ما شاهد فضایی خواهیم بود که چیزی جز رشد معنوی عقلانی جامعه و پیشرفت همه جانبه کشور نخواهد بود و انشالله چنین خواهد شد البته اگر خیلی عجول نباشیم و واقعیت ها را در نظر بگیریم.
 
بنا بر این گزارش در ابتدای این دیدار حاضرین در جلسه به بیان دیدگاههای خود پیرامون مسائل روز کشور و توقعات و انتظارات خود از رئیس جمهور منتخب پرداختند.
 
کد خبر 2090531

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha