"رئیس‌علی دلواری" به مردم معرفی نشده است/ لزوم شناساندن "اسوه مقابله با استعمار"

بوشهر - خبرگزاری مهر: رئیس‌علی دلواری به عنوان الگوی مقابله با استکبار به خوبی به مردم شناسانده نشده است و مردم به خوبی به سوابق مبارزاتی و اهداف و آرمان‌های این شهید آشنایی ندارند و می‌طلبد که برنامه‌های مختلفی برای معرفی این علمدار مقابله با استعمار اجرا شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس علی دلواری در عصر مشروطیت، جوانی 24 ساله، بلند همت، شجاع، در صدق و صفا کم مانند و در حب وطن و توکل به خدا، ضرب المثل بود که پاکی و سرشت و صفات حمیده او زبانزد اطرافیان بود. وی بعد از این که قوای اشغال گر انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، با شجاعتی وصف ‏ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏ های سنگینی بر آنان وارد کرد.

پس از اشغال بوشهر در رمضان سال 1333 ق، نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را می‏ کنند. محلی که پیش از آن، چند بار سربازان انگلیسی به آنجا یورش برده و هر بار طعم تلخ شکست را چشیده بودند. رییسعلی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شده و نیروهای متجاوز را که قریب به پنج هزار نفر بودند، تار و مار می ‏کند.

با کودتای ضد انقلابی لیاخوف روسی علیه مشروطه‌خواهان در 1326هجری قمری و بمباران مجلس شورای ملی و استقرار دیکتاتوری محمدعلی شاه قاجار، رئیس‌علی به همراه سیدمرتضی علم‌الهدی اهرمی به مبارزه علیه استبداد صغیر پرداخت.

در سال 1327هجری قمری با کمک تفنگچی تنگستانی، بوشهر را از عناصر مستبد وابسته به دربار محمدعلی شاه پاک کرد و اداره گمرک و انتظامات و دیگر ادارات را تسخیر کرد.

این کار دلیران تنگستان بر انگلیسی ها که اداره گمرک را در اجاره داشتند گران آمد وآنان برای تضعیف مشروطه‌خواهان و استمرار سلطه بر حیات اقتصادی و سیاسی جنوب ایران به جنگ با دلیران تنگستانی پرداختند و در این راه از دیگر خوانین جنوب ایران یاری جستند.

جنگ میان رئیس علی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسی‌ها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده تا شوال 1333ه.ق ادامه یافت و انگلیسی‌ها نتوانستند بر رئیس علی و یارانش تفوق یابند. تا این که در گیرودار حمله انگلیسی ها به بوشهر در دوازدهم شهریور 1294 ش برابر با 23 شوال 1333 هنگامی که رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» قصد شبیخون به قوای انگلیسی ها را داشت، از پشت مورد هدف گلوله یکی از همراهان خائن قرار گرفت و در دم به شهادت رسید.

این سابقه مبارزه و مقابله با استعمار و استکبار رئیسعلی دلواری به خوبی اطلاع‌رسانی نشده است و می‌طلبد که با توجه به اینکه در آستانه 12 شهریورماه قرار داریم مسئولان تلاش بیشتری برای معرفی این چهره داشته باشند.

برگزاری نمایشگاه‌های مختلف ویژه بزرگداشت رئیس‌علی دلواری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در این ارتباط با اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف، گفت: یک سری نمایشگاه مرتبط با رئیس‌علی دلواری و به مناسبت روز مبارزه با استعمار در استان بوشهر برگزار می شود.

یونس محمدی به اعضای این کمیته اشاره کرد و افزود: حوزه هنری بوشهر، شهرداری بوشهر، شهرداری دلوار، بنیاد شهید و امور ایثارگران، کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر، میراث فرهنگی و گردشگری، دانشگاه خلیج فارس، اداره ورزش و جوانان، امام جمعه دلوار و امام جمعه اهرم از اعضای کمیته فرهنگی و هنری هستند.

مسئول کمیته فرهنگی و هنری ستاد بزرگداشت رئیسعلی دلواری اضافه کرد: برگزاری برنامه‌های موسیقی سنتی، پخش فیلم با موضوع رئیسعلی دلواری، آماده‌سازی و طراحی سن و دکور، مسابقه بین گرافیست‌ها، برگزاری مسابقات بومی و محلی و تقدیر از خانواده شهید رئیسعلی دلواری از جمله برنامه‌های کمیته فرهنگی و هنری است.

محمدی خاطرنشان ساخت: همه سعی و تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا برنامه‌های این یادواره را به خوبی برگزار کنیم و بتوانیم مردم را با این مرد بزرگ آشنا سازیم.

وی به دیگر برنامه‌های کمیته فرهنگی و هنری ستاد بزرگداشت رئیسعلی دلواری اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: بسته یادواره تهیه و در زمان برگزاری یادواره توزیع خواهد شد.

وضعیت سیستم سالن برگزاری همایش مناسب نیست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در ارتباط با وضعیت سالن برگزاری این برنامه نیز بیان داشت: سالن 9 دی سیستم صوتی مناسبی ندارد و با توجه به حجم بالای فعالیت این سالن لازم است که سیستم مناسبی برای آن تهیه شود.

محمدی افزود: بهبود وضعیت سیستم صوتی این سالن هزینه‌های بالایی دارد و در حال حاضر از سیستم یدکی استفاده می‌کنیم.

مسئول کمیته فرهنگی و هنری ستاد بزرگداشت رئیسعلی دلواری از رفع برخی نواقصات سالن خبر داد و بیان داشت: نواقصات را رفع کرده‌ایم و کولرهای سالن نیز برای مرام آماده شده است.

تبلیغات روز مبارزه با استعمار در اتوبوس‌ها و قبوض آب و برق و تلفن

فرماندار شهرستان تنگستان نیز بر لزوم معرفی هر چه بیشتر شخصیت رئیس‌علی دلواری تاکید کرد و بیان داشت: به موازات برنامه‌هایی که در مرکز استان برگزار می‌شود برنامه هایی نیز در شهرستان تنگستان و بخش دلوار برگزار می‌کنیم که دبیر کمیته‌های مختلف نیز مشخص شده‌اند.

احمد جعفری‌نسب با اشاره به برخی مشکلات مالی برای برگزاری برنامه‌های مورد نظر، اضافه کرد: امیدواریم استان کمک لازم را برای برگزاری این برنامه‌ها درر شهرستان تنگستان داشته باشد.

وی از انجام کارهای عملیاتی در حوزه شهرستان تنگستان خبر داد و افزود: برگزاری مانور در روز 12 شهریور و همچنین انجام تبلیغ روی قبوض آب و برق و تلفن و گاز از برنامه‌هایی است که به این مناسبت انجام می‌شود.

فرماندار شهرستان تنگستان ادامه داد: انجام تبلیغات در اتوبوس‌های بین شهری در نقاط مختلف استان بوشهر و تبلیغات در هواپیماها و سربرگ ادارات و همچنین نصب بنر و پلاکارد بر سردر ادارات از جمله اقداماتی است که می‌تواند در معرفی رئیس‌علی دلواری نقشی مهم داشته باشد.

برگزاری 40 ویژه برنامه روز مبارزه با استعمار/ خواهرخواندگی دلوار و نجف اشرف

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر از حضور تعدادی از سفرای کشورهای مختلف و همچنین مهمانان خارج از کشور در همایش روز 12 شهریور خبر داد و بیان داشت: پنج کمیته شامل کمیته‌های تدارکات، امنیتی، فرهنگی هنری، علمی پژوهشی و تبلیغات برای برگزاری این همایش تشکیل شده‌اند.

غلامحسین زارعی از برگزاری 40 ویژه‌برنامه در همایش روز ملی مبارزه با استکبار خبر داد و گفت: نشست علمی با حضور محققان برجسته، گلباران موزه رئیسعلی دلواری، گباران تپه رشادت، برگزاری برنامه‌های سنتی، برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط، برگزاری مسابقات بومی محلی و ... بخشی از این برنامه‌هاست.

امام جمعه دلوار با اشاره به قرار گرفتن lمزار رئیس‌علی دلواری در شهر نجف اشرف، بیان داشت: با توجه به اینکه مزار رئیسعلی دلواری در نجف اشرف واقع است؛ بحث خواهرخواندگی دلوار و نجف اشرف مسئله مهمی است که انتظار داریم با پیگیری بیشتر و موثرتر محقق شود.

حجت‌الاسلام علی زاهددوست با بیان اینکه بزرگداشت رئیسعلی دلواری در واقع بزرگداشت یک فرد نیست بلکه بزرگداشت ارزش‌های دینی و معنوی است، ادامه داد: نامگذاری استادیوم جدید بوشهر به نام رئیسعلی دلواری از مسایل مهمی است که انتظار داریم با پیگیری معاون سیاسی استاندار محقق شود.

معاون سیاسی استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: روز 12 شهریور امسال همایش بزرگ رئیسعلی دلواری با حضور شخصیت‌های کشوری برگزار می‌شود و باید با برنامه‌ریزی بیشتر و موثرتر در راستای اجرای باکیفیت این برنامه اهتمام ورزیم.

محمدحسن پرآور تصریح کرد: با توجه به اینکه برنامه‌های هفته دولت نیز در این ایام برنامه‌ریزی شده باید به گونه‌ای عمل کنیم که این برنامه‌ها تداخل نداشته باشند و برنامه بزرگداشت سالروز شهادت رئیسعلی دلواری با شکوه برگزار شود.

کد خبر 2123628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =