اولویت ایران تبلور اراده حل مساله در مذاکره با 1+5 است/ رد و بدل پیام میان ایران و آمریکا درباره سوریه 

وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص شکل گیری دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 اظهار داشت: ایران چندان بدنبال شکل مذاکرات نیست اما ترجیح ما این است که مذاکرات در سطحی باشد که اراده سیاسی لازم برای رسیدن به راه حل در طرف مقابل متبلور شود.

به گزارش خبرنگار مهر ظریف وزیرامورخارجه که در مسیر بازگشت از عراق با خبرنگاران اعزامی گفتگو می کرد در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره با اولویت جمهوری اسلامی ایران برای سطح مذاکرات آتی با گروه 1+5 تصریح کرد: ما خیلی به دنبال شکل نیستیم. ترجیح ما این است مذاکرات در سطحی باشد که اراده سیاسی لازم برای رسیدن به راه حل در طرف مقابل متبلور شود.

وی گفت: احساس می کنیم تاکنون چنین اراده سیاسی ای در طرف مقابل نشان داده نشده اما اکنون شرایط جدیدی ایجاد شده است.

وزیرامورخارجه خاطرنشان کرد: البته شرایط جدید به معنای کوتاه آمدن از اصول جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه به معنای تلاش برای رسیدن به تفاهم است.

ظریف افزود: ایران از طرفی بدنبال این است که حق ایران برای داشتن فناوری هسته ای اعمال شود و از طرف نگرانی های در این خصوص برطرف شود که به اعتقاد ما این دو هدف مکمل هم هستند.

وی اضافه کرد: تضمین صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران بدون دسترسی ایران به فناوری هسته ای که توسط دانشمندان ایرانی بومی شده و در مغزهای دانشمندان ما وجود دارد ، امکانپذیر نیست که  بدون دسترسی ایران به برنامه صلح آمیز هسته ای از صلح آمیز بودن آن اطمینان حاصل کنند. بر این اساس ایران هر دو موضوع را در جهت منافع خود می داند و آمادگی دارد در این زمینه اقدام کند.

وزیرامورخارجه در رابطه با انتقال موضوع هسته ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه بیان کرد: تعین روش های مذاکره و سطح مذاکره  با وزارت امورخارجه است که بر اساس نیاز مذاکرات تعیین می شود، می تواند مذاکرات در سطح وزیر باشد یا اینکه دوستان دیگر ان را دنبال کنند اما هدایت پرونده هسته ای تحت نظر شورای عالی امنیت ملی است که ریاست آن با رئیس جمهور اسلامی ایران خواهد بود.

ظریف تصریح کرد: مذاکرات بین المللی در خصوص برنامه هسته ای توسط وزارت امورخارجه دنبال خواهد شد که بر اساس ضرورت مذاکرات استراتژی و تاکتیک ها تعیین خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه گروه 1+5 اعلام داشته که ادامه مذاکرات منوط به پاسخ ایران به مذاکرات آلماتی است اظهار داشت: من فکر می کنم آنها نیاز دارند به گذشته بر نگردند بلکه نیاز دارند با رویکرد جدید وارد مذاکره شوند تا رویکردی را شاهد باشیم که نشانگر اراده سیاسی برای حل موضوع باشد و چنین رویکردی با افزودن بر تحریم های غیر قانونی بر علیه ملت ایران که تاثیری بر اراده مردم و دولت ندارد امکان پذیر نیست و این مغایرت طرف مقابل را نشان می دهد که اراده سیاسی برای تعامل وجود ندارد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران تصریح کرد:  پیشنهاد من به گروه 1+5 این است که با رویکرد جدید که نشانگر حسن نیت آنها باشد وارد موضوع شوند نه تداوم راهی که در 10 سال گذشته دنبال شده که نتیجه ای به بار نیاورده است.

ظریف با بیان اینکه آنها سیاست اشتباهی تاکنون داشته اند و به جایی هم نرسیده اند گفت: ضرورت دارد که در روش خود بازنگری کنند در غیر این صورت ایران 10 سال استقامت کرده و در ادامه هم استقامت خواهد کرد.

وی گفت: غربی ها در همه اهداف خود در 10 سال گذشته شکست خورده اند و باید بازی باخت باخت را تغییر داده و در پی بازی دیگری باشند.

ظریف در پاسخ به سئوالی درباره احتمال مذاکره ایران و آمریکا در رابطه با سوریه اظهار داشت: فعلا چنین قصدی نیست، پیام هایی در رابطه با سوریه رد و بدل شده که اگر نیاز باشد به همین شکل عمل می شود.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در رابطه با ابراز تمایل ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس برای گفت و گو با وی و احتمال از سرگیری روابط دو کشور تصریح کرد: اظهار تمایلی از سوی وزیر امور خارجه انگلیس برای ملاقات هم به صورت غیرعلنی و هم علنی مطرح شده و ما مشکلی با این دیدار نداریم و اگر اراده سیاسی ببینیم که روابط با احترام متقابل دنبال خواهد شد و اگر ببینیم آن ها آمادگی دارند نوع دیگری از روابط را داشته باشند در چارچوب مقررات جمهوری اسلامی ایران اقدام خواهد شد.

وزیر خارجه در خصوص سوالی درباره تحولات سوریه و مذاکرات خود با مقامات عراقی در این رابطه اظهار کرد: آمریکا در خصوص حمله به سوریه منزوی است و ایران و عراق و نیز اکثر کشورها دیدگاه مشترکی دارد و اکثرا مخالف جنگ هستند و ایران و عراق نیز همنظر هستند که باید از وقوع جنگ جدید در منطقه جلوگیری شود.

ظریف در خصوص تیم جدید مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه 1+5 اظهار داشت: تیم مذاکره کننده مجموعه از همکاران وزارت امور خارجه و دوستان تخصصی دستگاه های ذیربط است که بر اساس پایبندی به رویکرد دولت تدبیر و امید و داشتن کارشناسی انتخاب می شوند.

وی اضافه کرد: در این تیم از افراد تیم های قبلی در دوره آقای روحانی و نیز تیمی که در دولت نهم و دهم مذاکرات را دنبال کرد و افراد جدید استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: حفظ دستاوردهای هسته ای و رفع نگرانی جامعه بین الملل هدف جمهوری اسلامی است که این را برای امنیت ملی و ثبات کشور خود ضروری می دانیم.

ظریف اعلام کرد: برخی از اعضای تیم انتخاب شدند و برخی باید از سوی دستگاه های دیگر معرفی شوند که امیدواریم معرفی شوند.

 
کد خبر 2132390

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha