منطقه آزاد اروند از بلاتکلیفی خارج شد/مدیرعامل جدید معرفی شد

اهواز - خبرگزاری مهر: سرانجالم بلاتکلیفی چند ماهه به علت نبود مدیرعامل در منطقه آزاد اروند پایان یافت و اسماعیل زمانی به صورت رسمی به عنوان مدیرعامل جدید این منطقه آزاد معرفی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان منطقه آزاد اروند با هدف توسعه اقتصادی و تجاری شهرهای آبادان و خرمشهر که در نتیجه هشت سال جنگ تحمیلی زیانهای بی شماری دیده بودند تاسیس شد ولی در این مدت به هیچ وجه نتوانست باعث احیای این دو شهر که زمانی از رونق بالایی در کشور برخوردار بودند شود.

ارتقای سطح کیفیت خدمات سرمایه گذاری، بازرگانی و شهروندی، همچنین لحاظ کردن آداب تکریم ارباب رجوع و افزایش پاسخ گویی، افزایش بهره وری با توجه به ظرفیت و مزیت های منطقه، افزیش عمران وآبادانی منطقه، افزایش رشد و توسعه اقتصادی از طریق جلب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، ایجاد مشارکت و جلب سرمایه های ملی و استانی در رونق سرمایه گذاری در منطقه، تنظیم بازار کار و کالا و ایجاد اشتغال سالم و مولد، افزایش سطح رفاه و درآمد عمومی، حضور فعال در بازار های جهانی از طریق صادرات کالا های فرآوری شده و خدمات ارائه شده، افزایش توان رقابتی محصولات تولید شده در منطقه در عرصه های بین المللی و افزایش صادرات و سهم بازار منطقه آزاد اروند در بازار های جهانی از جمله اهداف ایجاد این منطقه در شهرهای آبادان و خرمشهر بود.

همجواری با عراق و امكان ترانزیت و صدور كالا به این كشور از طریق گذرگاه مرزی شلمچه، راه آهن خرمشهر ـ بصره و راه آبي اروند رود و بندر خرمشهر، دسترسی به خلیج فارس و آبهای آزاد از طریق اروند رود، اتصال به شبکه حمل و نقل جاده ای کشور، اتصال به شبكه ريلي سراسر كشور از طريق ايستگاه راه آهن خرمشهر، دسترسی آسان و ارزان به منابع انرژی، نزدیک ترین منطقه آزاد در جنوب ایران به مرکز کشور، وجود نزدیک به نیم میلیون نفر جمعیت بومی در منطقه و اطراف آن، وجود بندر خرمشهر به عنوان دومین بندر کانتینری کشور و بندر آبادان، فرودگاه بين المللي فعال با پروازهاي منظم داخلي و خارجي، اتصال به شبكه سراسري برق كشور، دسترسی آسان به نيروي انسانی ماهر و غير ماهر بومي، بهره مندی از آب شرین فراوان و اراضی گسترده در سطح منطقه، پتانسيل هاي گردشگري خاص منطقه از جمله موزه جنگ و مناطق عملياتي دفاع مقدس . وجود ذخاير غني نفت و پالايشگاه آبادان جهت سرمايه گذاري در صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي از جمله مزیت های ایجاد این منطقه بود که وجود آن را کاملا اقتصادی جلوه می دهد.

اما منطقه آزاد اروند همواره با حاشیه هایی همراه بوده است که به نظر می رسد یکی از عوامل عدم موفقیت سازمان منطقه آزاد اروند در رسیدن به اهداف است. زمانی محمدرضا عباسی مدیرعامل وقت این سازمان در سال های 85 و 86 بود. عزل وی باعث اعتراضات شدیدی در بین مردم به خصوص خانواده های شهدا شد و مدتی این سازمان را در کانون حاشیه ها قرار داد. به خصوص جانشین آن محمد رضا رمضان احمدی که سابقه مدیریتی هم در کارنامه نداشت باعث شعله ور شدن آتش اختلاف در نمایندگان و مسئولان وقت آبادان و خرمشهر شد.

حضور جواد معصومی که یکی از مشاوران جوان محمد احمدی نژاد به عنوان مدیرعامل هم اعتراضاتی را در شهرهای آبادان و خرمشهر به همراه داشت. جوان بودن، پروازی بودن و انتخاب برخی مدیران تهرانی در منطقه آزاد اروند همواره مورد اعتراضات مسئولان شهر به خصوص نمایندگان این دو شهر بود. بعد از آن حضور علیرضا پرهیزکار که گفته می شد از یاران نزدیک مشایی بود که بعد از بازداشت شدن، از این سمت کنار رفت و جای خود را به یکی از مدیران استانداری خوزستان به نام بهروز حسینی فر داد که وی نیز به علت مشغله در استانداری، حضورش مورد مناقشه جدی بود.

26 اسفندماه بود که مهدی نیک پی از مدیران بومی شهرهای آبادان و خرمشهر در دولت احمدی نژاد حکم مدیرعاملی این منطقه را به دست آورد ولی وی نیز به دلایلی که به صورت رسمی اعلام نشد از این سمت برکنار شد. و بعد از مدتی که نماینده تمام الاختیار هئیت مدیره زمام امور را به دست گرفته بود، روز گذشته اسماعیل زمانی به صورت رسمی به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد اروند حکم خود را از اکبر ترکان دریافت کرد این در حالی است که پیش از وی مذاکرات فراوانی با جاسم جادری رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در استان خوزستان برای قبول سمت مدیرعاملی منطقه آزاد اروند صورت گرفت.

به هر حال با حکم مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اسماعیل زمانی به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند منصوب و به این ترتیب از امروز کار خود را به طور رسمی آغاز کرد.

در این حکم آمده است: به استناد ماده (6) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و با توجه به تفویض اختیار ریاست جمهوری و نظر به سوابق و تجربیات جنابعالی، به موجب این ابلاغ به عنوان "رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی اروند" منصوب می شوید.

در ادامه این حکم آورده شده است: تلاش برای آبادانی شهرهای خرمشهر و آبادان، دو قطعه ارزشمند از خاک میهن اسلامی که هنوز زخم های ناشی از جنگ تحمیلی و دفاع از آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر پیکر خود دارد و بهره مندی مردم این دو شهر از حضور در محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی، توسعه زیرساختهای منطقه، فراهم آوردن زمینه جذب سرمایه های داخلی و خارجی، افزایش توانمندی تولیدی و صادراتی و حضور فعالانه در بازارهای جهانی و منطقه ای و گسترش مبادلات با کشورهای همسایه از مهمترین مسئولیتهایی است که انتظار می رود با بهره مندی از توانایی های اعضای هیئت مدیره و منابع انسانی سازمان و در هماهنگی با دبیرخانه شورای هماهنگی، برای انجام آن مساعی لازم را معمول دارید.

همچنین در احکامی جداگانه از سوی اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، علی شمخانی، محمد مخبر دزفولی، محمد فروزنده و عبداله کعبی به عنوان عضو هیأت مدیره این سازمان منصوب شدند.

اسماعیل زمانی از نیروهای جبهه و جنگ بوده است. وی مسئولیت مهمی در بنیاد امور مهاجرین در سالهای جنگ داشته و پس از آن در دولت هاشمی رفسنجانی به عنوان معاون وزیر پست و مخابرات (محمد غرضی ) بوده است. وی از فعالان اقتصادی در سالهای اخیر است. وی یک بومی خرمشهری است که سابقه فعالیت سیاسی و نظامی بارزی در این منطقه قبل و بعد از انقلاب اسلامی داشته و دارد.

علی شمخانی یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند در سال 1334 در اهواز به دنیا آمد، سیاستمدار، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و نماینده رهبری در این شورا است. وی همچنین رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح، عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران، رئیس كمیته سیاستهای دفاعی امنیتی شورای عالی امنیت ملی ایران و در کابینه میرحسین موسوی قائم مقام فرمانده کل و وزیر سپاه و در کابینه اول و دوم خاتمی به مدت هشت سال وزیر دفاع بوده است. وی جزو نخستین پایه گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده سپاه در استان خوزستان بود، او از فرماندهان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و از نیروهای سپاهی بود که بعدها به ارتش منتقل شد و فرماندهی نیروی دریایی ارتش را عهده دار شد.

علی شمخانی علاوه بر طی دوره دانشکده های عالی فرماندهی و ستاد (دافوس) و استراتژیک نظامی دارای دانشنامه مهندسی از دانشگاه چمران اهواز و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت نیز هست. شمخانی مولف نخستین دکترین استراتژی دریایی جمهوری اسلامی ایران و همچنین دکترین تطبیق استراتژی آمریکا و شوروی سابق است، وی علاوه بر تألیف مجموعه کتاب هایی در مورد مدیریت استراتژیک و چندین مقاله علمی در مورد مباحث راهبردی و بحران‏های منطقه ای و بین المللی، در دانشگاه های مختلف علوم نظامی و راهبردی به تدریس اشتغال دارد. در نوزدهم شهریور سال ۱۳۹۲ حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، طی حکمی علی شمخانی را به سمت دبیر شورای عالی امنیت ایران منصوب کرد و هم اکنون در این سمت مشغول فعالیت است.

محمد فروزنده نیز از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح بود. وی هم اکنون از اعضای شورای تشخیص مصلحت نظام و رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان به حکم رهبری است

محمد مخبر از سال 1386 به عنوان رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و از نزدیکان رهبری است. تحصیلات وی در زمینه دکترای مدیریت، برنامه ریزی توسعه اقتصادی، فوق لیسانس مدیریت با گرایش سیستمها و لیسانس در مهندسی برق است. وی پیشتر به عنوان معاون بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان فعالیت داشت و یکی از عوامل موثر در اجرای قرار داد شرکت ایرانسل است، عضویت در هیات مدیره بانک سینا نیز در کارنامه وی دیده می شود.

عبدالله کعبی نیز متولد سال 1332 در خرمشهر  و از چهره های صاحب نفود در بین عشایر منطقه است، نماینده چهار دوره مجلس از حوزه انتخابیه آبادان در دوره های پنجم تا هشتم بود، کعبی در این سال ها به عنوان مشاور معاون وزیر نفت فعالیت می کرده است.

در همین خصوص محمد سعید انصاری یکی از نمایندگان در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه متاسفانه منطقه آزاد اروند که با پیگیری های بی شماری نمایندگان و مسئولان تاسیس و راه اندازی شد به اهداف خود که همانا توسعه، عمران و رونق شهرهای آبادان و خرمشهر بود نرسیده است، عنوان کرد: انتظار داریم دولت نگاه ویژه ای به این سازمان داشته باشد تا باعث احیای این دو شهر شود.

وی افزود: منطقه آزاد اروند از ظرفیت بالایی برخوردار است و یک مدیریت قوی می تواند باعث رونق و توسعه این دو شهر شود به همین دلیل انتظار داریم کارها در این سازمان به صورت جهادی صورت گیرد تا مردم شهرهای آبادان و خرمشهر به حق خود برسد.

انصاری تاکید کرد: باید همه مسئولان شهر متحد شوند تا مدیرعامل جدید به خوبی کارها را به پیش ببرد ضمن اینکه انتظار داریم مدیرعامل جدید نگاه جدی و مثبتی به نیروهای بومی منطقه داشته باشد.
 

کد خبر 2153928

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =