آخرین وضعیت ساخت لوله گاز ایران- عراق/ گاز پارس‌جنوبی شب عید به بغداد می‌رسد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز با تشریح آخرین وضعیت ساخت خطوط انتقال گاز ایران به عراق از تکمیل ساخت اولین خط لوله مشترک گازی تا پایان سالجاری خبر داد و گفت: تا اسفند ماه امکان صادرات روزانه 8 تا 10 میلیون مترمکعب گاز به عراق فراهم می‌شود.

علیرضا غریبی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به عراق، با بیان اینکه برای صادرات گاز ایران به عراق قرار است دو انشعاب از خط لوله ششم سراسری گرفته شود، گفت: در انشعاب اول به منظور صادرات و انتقال گاز طبیعی به نیروگاه‌های بغدادآ قرار است انشعابی از قطعه بیستون خط ششم به منطقه نفت شهر و مرز عراق کشیده شود.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و تسوعه گاز با اعلام اینکه در این انشعب خط لوله ای به طول تقریبی 220 کیلومتر و به قطر 48 اینچ ساخته خواهد شد، تصریح کرد: در این بین به منظور آغاز صادرات گاز پیش بینی می شود قطعه نزدیک به 100 کیلومتر از این انشعاب در سالجاری ساخت و در مدار بهره بردایر قرار بگیرد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه همچنین قطعه دوم این انشعاب به طول 130 کیلومتر پس از انجام مناقصه و تامین منابع مایل به پیمانکاران واگذار خواهد شد، اظهار داشت: در مجموع پیش بینی می شود با تکمیل قطعه اول این انشعاب تا پایان سالجایر ظرفیتی بین 8 تا 10 میلیون مترمکعب بریا صادرات گاز به عراق به وجود اید.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز همچنین با تاکید بر اینکه برای صادرات گاز به نیروگاه هیا منطقه بصره عراق باید یک خط لوله 142 کیلومتری از قطعه اهواز خط لوله ششم سراسری به خرمشهر احداث شودف تبیین کرد: هم اکنون حدود 90 درصد طراحی سات این انشعاب 142 کیلومتری به پایان رسیده و در صورت امضای قرارداد دوم بین ایران و عراق، ساخت این خط لوله گاز هم آغاز می شود.

غریبی در خصوص بار مالی ساخت خط لوله گاز صادراتی ایران به عراق، توضیح داد: برای طراحی، ساخت، نصب ور اه اندازی انشعاب گازی به منطقه بغداد حدود یکهزار میلیارد تومان و برای ساخت انشعاب بصره حدود 700 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.

تاریخچه روند امضای قرارداد صادرات گاز ایران به عراق

به گزارش مهر، با افزایش صادرات برق ایران به عراق، شمارش معکوس به منظور آغاز صادرات گاز طبیعی و به ویژه گازهای ترش پارس جنوبی به عراق هم آغاز شده است.

بر اساس برنامه زمان بندی تعریف شده در وزارت نفت تابستان سالجاری اولین قرارداد صادرات گاز طبیعی ایران از غرب کشور به بغداد با ظرفیت نهایی 25 میلیون مترمکعب در روز عملیاتی شد.

از این رو اولین قرارداد صادرات گاز طبیعی بین ایران و عراق تا یکشنبه 30 تیر ماه 1392 بین شرکت ملی گاز ایران و وزارت نیروی عراق در بغداد امضا شد.

در همین حال، وزارت نیرو عراق اعلام کرد: این وزارتخانه توافقنامه اولیه‌ای با ایران به منظور واردات گاز از این کشور برای تامین سوخت نیروگاه‌ها امضا کرده است.

بر اساس این توافقنامه، ایران یک خط لوله گازی در عراق احداث و گاز آن را تامین خواهد کرد که این گاز برای تامین خوراک دو نیروگاه تولید برق در بغداد استفاده خواهد شد.

عراق روزانه ٢٥ میلیون مترمکعب گاز ایران را بر اساس یک قرارداد و برمبنای قیمت‌های بین‌المللی وارد می کند که این میزان گاز برای تولید دو هزار و ٥٠٠ مگاوات برق استفاده خواهد شد.

این خط لوله از میدان گازی منصوریه در نزدیکی مرز ایران در استان دیاله عراق عبور خواهد کرد و سوخت مورد نیاز یک نیروگاه تولید برق در شهر صدر و یک نیروگاه دیگر در حوالی شمال بغداد را تامین خواهد کرد. این خط لوله ظرف ١٨ ماه تکمیل خواهد شد.

با این توافق قرار بود روزانه از مسیر خط لوله ششم سراسری و از منطقه نفت شهر گاز به عراق صادر شود، هم اکنون ساخت خطوط و تاسیسات صادرات گاز از این مسیر حدود 70 تا 75 درصد پیشرفت اجرایی دارد.

گاز مورد نیاز عراق تا تابستان با تکمیل مراحل ساخت خطوط قابلیت انتقال را دارد، علاوه بر این با بهره‌برداری از 5 فاز جدید پارس جنوبی شامل فازهای 12، 15 تا 18 پارس جنوبی مشکلی هم در تامنی این حجم گاز طبیعی برای صادرات به عراق وجود ندارد.

کد خبر 2170194

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =