برای داشتن نظام سلامت کارآمد اجرای پزشک خانواده ضروری است

وزیر بهداشت بر ادامه اجرای پزشک خانواده برای داشتن یک نظام سلامت کارآمد تاکید کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر،دکتر سید حسن هاشمی در سفر به شیراز در جمع خبرنگاران افزود : اجرای پزشک خانواده را ادامه خواهیم داد زیرا برای داشتن یک نظام سلامت کارآمد به سیستم ارجاع نیاز داریم .

وی اظهار داشت : در اجرای این طرح نمی خواهیم کمیت فدای کیفیت شود و این نکته نیز قابل توجه است که در حال حاضر منابع مالی کافی برای اجرای این برنامه وجود ندارد .

دکتر هاشمی بیان کرد : به دلیل همین کمبود اعتبار و عدم حمایت مرکز از شهر شیراز ، این شهر در مقابل انبوهی از اعتراضات به دلیل اجرا نشدن این برنامه قرار گرفت و با توجه به این که در بودجه سال 93 دو هزار میلیارد تومان به طرح پزشک خانواده در کشور اختصاص می یابد امیدواریم این گونه مشکلات حل شود .

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه پزشک خانواده باید به صورت کشوری اجرا می شد که به دلیل کمبود اعتبار، امکانش را نداشتیم ، گفت : باید این طرح را در شهرهای کوچک اجرا می کردیم و پس از 2 سال اجرا اشکالاتش را رفع می کردیم و سپس در کل کشور اجرایی می نمودیم .

دکتر هاشمی افزود : خوشبختانه آسیب شناسی پزشک خانواده اجرا شده و این دولت سعی دارد اشکالات گذشته را رفع کند و تا حل مشکلات گذشته اقدام جدیدی در این خصوص انجام نمی شود .

وی تاکید کرد : پزشک خانواده نباید به این دلیل که ناقص اجرا شده به طور کامل حذف شود ، اشکالی که در سطح استان های فارس و مازندران وجود داشت این بود که این استان ها طرح را در کل سطوح، اجرا کردند که مشکلات به وجود آمده با یاری خداوند در سال آینده حل خواهد شد .

وزیر بهداشت گفت : مصوبه ای در دولت داریم که بر اساس آن گروهی مامور شده اند  تا راه کارهایی را برای تحول نظام سلامت تدوین کنند و تا به حال  یک ماه از فعالیت این کارگروه  گذشته است .

دکتر هاشمی اظهار داشت : ما هیچ چاره ای نداریم جز اینکه بیمار یک بیمه قوی و یکپارچه داشته باشد که با نوسان ارز و تغییرات دولت ها و غیره لطمه نبیند.

وی افزود:  وزارت بهداشت به سمتی می رود که تصدی گری خود را کم کند و برای تحقق این مسئله تعرفه ها باید واقعی شوند تا این امر محقق گردد و در این زمان است که حضور بخش خصوصی می تواند موجب فایده واقع شود.

وزیر بهداشت تصرح کرد : دانشگاه ها باید در همه زمینه ها مستقل باشند و بخش خصوصی نیز فعال باشد و در مواردی که مردم علاقه به مشارکت ندارند و یا برای آنها به صرفه نیست،  دولت حضور داشته باشد.

کد خبر 2198932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =