درتودیع و معارفه روسای قدیم وجدید سازمان مطرح شد؛

تاکید وزیر ارشاد بر اجرای موافقتنامه‌های بر زمین مانده سازمان فرهنگ و ارتباطات با کشورهای اسلامی

تاکید وزیر ارشاد بر اجرای موافقتنامه‌های بر زمین مانده سازمان فرهنگ و ارتباطات با کشورهای اسلامی

وزیر ارشاد بر لزوم اجرای موافقت نامه های فرهنگی بسیاری که بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نمایندگی از کشورمان با کشورهای اسلامی امضا شده است، تاکید کرد گفت: بسیاری از این موافقت نامه ها روی کاغذ مانده است و اجرایی نشده است که باید با دقت اجرا شود.

 به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تودیع محمدباقر خرمشاد رئیس سابق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معارفه ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس جدید این سازمان صبح امروز شنبه 14 دی ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، محمدحسین نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل حسینیه الزهرا (س) این سازمان برگزار شد.

در این برنامه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سند چشم انداز 20 ساله کشور به عنوان یکی از اسناد فرادستی که به تایید مقام معظم رهبری هم رسیده است، به برخی مفاد این سند اشاره کرد و گفت: بر اساس این سند، جمهوری اسلامی ایران پیشتاز و زمینه ساز وحدت و اقتدار امت اسلام و تمدن نوین اسلامی و مروج عدالتخواهی و اندیشه ناب دینی در عرصه بین المللی است و باید دارای تصویری الهام بخش و برخوردار از اقتدار فرهنگی در جهان باشد.

وی افزود: خوشبختانه ترویج عدالتخواهی و گفتمان اصل فرهنگی و شناساندن و معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی در اساسنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به طور کاملاً روشنی تبیین شده است.

وزیر ارشاد با اشاره به سابقه همکاری خود با هیات موسس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تدوین اساسنامه و راهبردهای آن گفت: از همان آغاز و زمانی که با جمعی از دوستان این مهم را بر عهده گرفته بودیم نوعی تعارض در تشکیل این سازمان مشاهده می‌شد از جمله این که دو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت می خواستند جزئی از این سازمان قرا بگیرند که طبیعتاً هر کدام از آنها اعضایی در سراسر جهان داشتند و خود آنها باید شورایی تشکیل می دادند و خود این شورا باید دبیرکل خودش را انتخاب می کرد و قس علی هذا.

وی سپس گفت: اما از آنجایی که احساس می کردیم اراده مقام معظم رهبری در تجمیع نهادهای فرهنگی وابسته به جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است، یک شورای عالی برای این سازمان تشکل شد و در نهایت هم سیاست هایی که این شورا تعقیب می کند، سیاست هایی است برگرفته از منویات و دیدگاه مقام معظم رهبری و از نظر اجرایی به گونه ای به دستگاه های اجرایی و دولتی مرتبط است و قرار بود طوری باشد که از مجموعه حمایت های وزارت ارشاد در حوزه های سینما، هنرهای نمایشی، تجسمی، امور فرهنگی و مطبوعاتی بهره ببرد.

جنتی ادامه داد: البته در نهایت مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت از این سازمان جدا شدند و این سازمان ماند با بخشی از اداره کل اعزام مبلغین سازمان تبلیغات اسلامی و معاونت امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. من در نخستین شرفیابی ام به خدمت مقام معظم رهبری، پیشنهادهایی داشتم و نهایتاً ایشان رهنمود فرمودند که ترکیب این سازمان همین طوری که هست حفظ شود ولی طوری باشد که هماهنگی ایجاد شود و بقیه دستگاه ها همکاری کنند.

وی ادامه داد: بنده هم می دانم که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از نظر نیروی انسانی و بودجه و اعتبارات مورد نیاز با محدودیت ها و مشکلاتی روبرو است و در طول 18 سال گذشته توانمندی های بسیار خوبی کسب کرده و در سطح جهان به عنوان تنها نهاد فرهنگی بین المللی جمهوری اسلامی، خودش را در عرصه های مختلف نشان داده است. اما اینکه رئیس این سازمان با پیشنهاد وزیر و تصویب شورای عالی و تایید مقام معظم رهبری انتخاب می شود، نشان دهنده اهمیتی است که جمهوری اسلامی ایران برای این سازمان قائل است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را علاوه بر شورای عالی، نیازمند یک اتفاق فکر دانست تا به گفته او تحولات فکری در جهان را پیگیری کند و برای آن برنامه داشته باشد.

وی همچنین بر استفاده از لزوم نیروهای ارزشی چه در درون و چه در بیرون از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد و با ذکر مثالی گفت: زمانی که من معاون بین الملل وزارت ارشاد بودم، یکی از نیروهای باتجربه ای که تحصیلاتش را در آلمان گذرانده بود و زبان آلمانی را هم خیلی خوب بلد بود و با فضای فرهنگی این کشور آشنا بود، در سازمان کتاب های درسی که مسئولیتش با آقای حداد عادل بود فعالیت می کرد. بنده سه بار با آقای حداد صحبت کردم تا این نیرو را از ایشان بگیرم و اعزام شود به آلمان و بالاخره بعد از این سه بار، آقای حداد با یشنهاد بنده موافقت کرد. این قبیل نیروها را باید کشف کرد و با اصرار آنها را از جاهای مختلف گرفت و در عین حال آنها را در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پاگیر کرد.

وی همچنین بر لزوم اجرای موافقت نامه های فرهنگی بسیاری که بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نمایندگی از کشورمان با کشورهای اسلامی امضا شده است، تاکید کرد گفت: بسیاری از این موافقت نامه ها روی کاغذ مانده است و اجرایی نشده است که باید با دقت اجرا شود. نکته مهم دیگر در این خصوص انتقال تجارب سایر کشورها به داخل کشور ما است.

جنتی همچنین با تاکید بر لزوم استفاده از دیپلماسی فرهنگی در جهت تامین منافع ملی یادآور شد: ما می توانیم با ارتباط گرفتن با رسانه ها و مطبوعات حتی با کشورهایی که ارتباط سیاسی خیلی قوی و خوبی نداریم، ارتباط فرهنگی و تاثیرات فرهنگی خود را تقویت کنیم.

وی همچنین از زحمات محمدباقر خرمشاد رئیس سابق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قدردانی کرد و گفت: کارنامه آقای خرمشاد در این سازمان درخشان است و فعالیت های فرهنگی بسیار خوبی در دوره ایشان صورت گرفت است در خصوص وضعیت ایرانیان خارج از کشور پژوهش های خوبی صورت گرفته و همچنین مجلات بسیار خوبی هم به زبان های مختلف منتشر شده است. من به سهم خودم از خدمات شایان ایشان تشکر می کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با تبریک به ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس جدید سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی به روند انتخاب او اشاره کرد و گفت: بنده پس از بررسی های دو، سه ماهه نهایتاً دیدم امتیازات ایشان نسبت به برخی دوستان دیگر بیشتر است ضمن اینکه آقای ابراهیمی مدت زمان طولانی و نزدیک به 20 سال با این سازمان فعالیت کرده اند آشنایی با زبان هم از دیگر معیارهای انتخاب ایشان بود و خوشحالم که بگویم آقای ابراهیمی در شورای عالی سازمان به اتفاق آرا انتخاب شد؛ در طول دوران فعالیت سازمان بی سابقه بوده که همه اعضای شورا بر سر یک گزینه توافق داشته باشند که در این دوره رخ داد.

وی در عین حال خواستار از ابراهیمی ترکمان خواستار راه اندازی یک نهضت ترجمه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شد و گفت: متاسفانه ما در بسیاری از نمایشگاه های کتاب که در خارج از کشور برگزار می کنیم، کتاب های فارسی مان را عرضه می کنیم که طبیعتاً برای مردم آنجا قابل استفاده نیست. در این خصوص باید تجدید نظر صورت گیرد.

جنتی همچنین بر لزوم استفاده از امکانات فراوان فضای مجازی در انتقال فکر و اندیشه ایرانی به جهان و نیز بهره گیری از پتانسیل موجود در مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت و نیز پیگیری مصوبات شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دوره جدید تاکید کرد.

در ادامه این برنامه ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس جدید سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی در سخنانی با تقدیر از خدمات محمدباقر خرمشاد رئیس پیشین این سازمان گفت: بنده از حسن نظر رئیس جمهور و وزیر ارشاد تشکر می کنم.

وی افزود: این سازمان با تجربه قریب 20 سال نیروهای شایسته ای را پرورش داده و بنده بر این مهم واقف هستم که با همدلی و وفاق سازمانی و هم افزایی توان ملی می توان چشم اندازی روشن از حضور موفق ایران عزیز در عرصه جهانی ترسیم کرد.

ابراهیمی ترکمان خدمات روسای پیشین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را سرلوحه کار خود در ترسیم نقشه راه آینده این سازمان عنوان کرد و همچنین از نهاد ریاست جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور- که در جلسه حضور داشت- برای تامین مالی این سازمان و تداوم حمایت ها از آن استمداد کرد.

در پایان این برنامه حکم ابوذر ابراهیمکی ترکمان در ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرائت و هدایایی هم از طرف وزیر ارشاد، رئیس بنیاد سعدی، آیت الله تسخیری مشاور رهبری، آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و کارکنان سازمان فرهنگ/ و ارتباطات اسلامی به محمدباقر خرمشاد رئیس سابق این سازمان اهدا شد.

کد خبر 2207527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha