تجدید چاپ پرسه در خاک غریبه احمد دهقان پس از پنج سال

رمان «پرسه در خاک غریبه» احمد دهقان، پنج سال پس از انتشار برای دومین نوبت تجدید چاپ و از سوی انتشارات کتاب نیستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب عرضه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات کتاب نیستان دومین چاپ از رمان «پرسه در خاک غریبه» نوشته احمد دهقان را پنج سال پس از انتشار نخستین چاپ از آن در نمایشگاه کتاب امسال ارائه خواهد کرد.

ای کتاب که روایتی است داستانی و مستند درباره تلاش گروهی از رزمندگان در منطقه کردستان عراق برای نجات مردم، پس از انتشار در سال 1388 برای تجدید چاپ با موانعی از سوی اداره کتاب و برخی گروه‌های فعال در حوزه ادبیات دفاع مقدس روبرو شد و در  نهایت در سال جاری تجدید چاپ شده است.

دهقان این رمان را در سیزده فصل تالیف کرده است و بنا برگفته خود داستانش پیش از نوشته شدن بیش از 10 سال ذهن او را به خود مشغول داشته است.

این رمان در کنار خلق تصاویر و صحنه‌های بدیع و شگفت‌آور و نیز در موارد متعدد بهت آنگیز از نبرد در جبهه غرب، سعی داشته به درون ذهن رزمندگان حاضر در این جبهه و به اقتضاء مختصات رمان نیز نفوذ کند و روایتی رئال از برخی وقایع دفاع مقدس ارائه کند.

این نویسنده پیش از این در مورد داستان این رمان و در پاسخ به اینکه تا چه اندازه این قصه را وامدار واقعیت می‌داند اظهار داشته بود: درباره  دامنه تخیل در رمان  پرسه در خاک غریبه باید بگویم که این اثر فارغ از واقعیت نیست و در تاریخ جنگ می‌توان مانند آن را پیدا کرد. من در ذهن سوژه‌های ناب و ناگفته‌ای دارم که دغدغه ذهنی‌ام بوده و هستند. دیر نوشتن، دلیل هرگز ننوشتن نیست. وضعیت نویسنده و روزگار او در نوشتن موثرند. فکر می‌کنم اگر تا پایان عمرم بنویسم، باز هم سوژه‌های جدیدی خواهم داشت.

احمد دهقان از صاحب‌سبک‌ترین نویسندگان و پژوهشگران ایران در حوزه ادبیات دفاع مقدس است که از میان تولیدات شاخص او می‌توان به رمان‌های سفر به گرای 270 درجه، دشتبان، بچه‌های کارون و....اشاره کرد.

کد خبر 2279137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =