۲۵ دی ۱۳۹۳، ۱۰:۲۶

در رونمایی «مهرانه» مطرح شد:

وقتی برای فیلمهای ضعیف سرمایه‌گذاری می‌شود، چاپ کتاب شعر کتابسازی نیست

وقتی برای فیلمهای ضعیف سرمایه‌گذاری می‌شود، چاپ کتاب شعر کتابسازی نیست

مدیر انتشارات برزآفرین در مراسم رونمایی از کتاب شعر «مهرانه» گفت: وقتی مبالغ زیادی برای ساخت فیلم های ضعیف سرمایه گذاری می شود، چاپ کتاب های شعر شاعران جوان، نمی‌تواند کتابسازی نامیده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از مجموعه شعر «مهرانه» سروده مهدی مرزبانی چهارشنبه شب ۲۴دی در سرای محله عباس‌آباد - اندیشه برگزار شد.

رئیس دفتر آیت الله جوادی آملی با حضور در این مراسم گفت: قرآن و اهل بیت، همه انسان ها را دعوت به فکر کردن می کنند و تفکر در راستای خدمات انبیا و اولیای الهی است و شعر آن فکر به وجود آمده را به انسان عرضه می‌کند که در کلام معمول نمی‌گنجد و خود را به صورت شعر نمایان می‌کند. به قول علما و بزرگان، بابی که شعر باز می‌کند، بسیار عظیم و گسترده است. شاعر این کتاب را به مادر خود تقدیم کرده‌است. به نظرم من دلیلش این است که ما در نیز از آن مفاهیمی است که در دایره لغت نمی‌گنجد ولی شاید شعر بتواند تا حدودی به معنای آن نزدیک شود.

وی افزود: بیان لطیف و سنجیده کلمات در کنار هم که در شعر رخ می‌دهد، انسان را به معنا نزدیک می‌کند. این شاعر هم همان حرف‌های انبیا را در اشعارش آورده که البته کار راحتی نیست. خیلی‌ها دکترای زبان فارسی و مدارک بالا دارند اما این شاعر است که این هنر را دارد تا کلمات را این چنین کنار یکدیگر بچیند و معناآفرینی کند.

نقطه آغازی برای شاعران و نویسندگان هستیم

داود ملکی صیدآبادی مدیر انتشارات برزآفرین نیز در این مراسم گفت: ما ادعایی بر بهترین بودن کتاب «مهرانه» نداریم. اعتقادم این است که همیشه برای شروع، نقطه آغازی وجود دارد و به عنوان یک ناشر جوان که ۴ سال است که در کار نشر و حدود ۱۶ سال در صنعت چاپ حضور دارم، خوشنودی‌ام از این است که نقطه آغازی برای کار شاعران و نویسندگان هستم.

وی افزود: نمی خواهیم از این طریق برای خود آبرو کسب کنیم بلکه داریم وظیفه خود را انجام می دهیم. سعی داریم این نکته را باب کنیم که خود انتشاراتی ها، دچار سانسور نشوند. وقتی که می توانیم نقطه آغازی برای جوان تر ها باشیم، سعی کنیم که این چنین باشیم و خودمان را سانسور نکنیم.

مدیر انتشارات برزآفرین درباره کتاب شعر «مهرانه» گفت: ممکن است که به خاطر جوان بودن شاعر این کتاب، ما را متهم به کتاب‌سازی کنند. من مساله کتاب‌سازی را به این شکل که مطرح می‌شود، قبول ندارم چون در سینما دیده ایم که بارها و بارها فیلم‌هایی با سرمایه‌های زیاد ساخته می‌شوند که در نهایت آثار ضعیفی از کار در می آیند. مگر هزینه چاپ یک کتاب چقدر می شود؟ در مقایسه با یکی از این فیلم‌ها، مگر چقدر هزینه می‌خواهد تا یک ناشر، کتاب یک شاعر را چاپ کند؟ در حالی که تولد یک سطر شعر یا داستان، به این سادگی ها انجام نمی‌گیرد.

ملکی صیدآبادی گفت: وقتی می توانیم موجب ایجاد اندیشه یا انتشارش شویم، تولید کتاب خوب است. به یاد دارم که سال ۸۲ که کارگر چاپخانه بودم، اولین رمانم را با هزینه شخصی چاپ کردم. آن زمان از خدا خواستم روزی به عنوان یک ناشر، بتوانم داخل یک چاپخانه پا بگذارم.

جای خالی مادرم

مهدی مرزبانی نویسنده کتاب «مهرانه» هم در ادامه با یاد و داغ نبود مادر در این برنامه بیان داشت: مرگ مادرم باعث سرودن اشعار کتاب اول من شد. دوست داشتم که در اینجا حضور می‌یافت اما جایش بسیار خالیست.

وی اضافه کرد که  به دلیل علاقه به رشته تخصصی تحصیلی اش در حال آماده سازی و تالیف کتاب دوم خود در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل می باشد.

در این برنامه علاوه بر سخنرانان، آقای مهندس مشهدی عباسی رییس اداره کار شهر دماوند، آقای دکتر شهیدیان مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه 10، برخی اعضا کانون داستان نویسی واژه و آقای جعفری به عنوان نماینده آقای حمیدرضا مشهدی عباسی نماینده محترم مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند.

کد خبر 2465367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha