برگزاری نشست تخصصی وضعیت ماهی قزل آلای خال قرمز در منطقه لار

نشست تخصصی بررسی وضعیت ماهی قزل آلای خال قرمز در منطقه لار با حضور تشکلهای زیست محیطی،کارشناسان، اساتید دانشگاه ، دانشجویان و علاقه مندان به محیط زیست در محل اداره کل محیط زیست استان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعباس احمدی رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران در این نشست گفت: روز  3 مارس  روز جهانی حیات وحش و مصادف با روز کنوانسیون تجارت گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض است و با توجه به اهمیت این روز اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نشست تخصصی بررسی وضعیت ماهی قزل آلای خال قرمز را با هدف بررسی وضعیت اکولوژیکی و بیولوژیکی این گونه که نماد جانوری استان تهران است برگزار کرد.

وی با اشاره به اینکه امروزه قاچاق حیات وحش رو به افزایش است افزود: هدف ما این است که از گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض حفاظت کنیم و مبارزه با قاچاق حیات وحش از اولویتهای برنامه های ما است.
 
در ادامه این نشست اصغر عبدلی عضو هیئت علمی گروه تنوع زیستی و مدیریت اکوسیستم پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه شواهد به طرز قابل انکاری حاکی از کاهش جمعیت قزل آلای خال قرمز است گفت:آگاهی از چند و چون روند این کاهش جز با تحقیقات گسترده و دامنه دار میسر نمی شود.

وی در ادامه به علتهای احتمالی و راهکارهای موجود جهت تصمیم گیری و مدیریت این گونه با ارزش اشاره کرد و افزود: آلودگی آب، برداشت بیش از حد آب و خشکسالی، افزایش دمای کره زمین و صید ورزشی بی رویه و بدون برنامه ریزی از جمله این علتها است.

بر اساس پیشنهاد ارائه شده در شانزدهمین نشست متعاهدین کنوانسیون سایتیس (کنوانسیون منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض) در سال 2013 به سازمان ملل متحد، این سازمان طی نشست عمومی خود در تاریخ 20 دسامبر 2013 ، روز سوم مارس (12 اسفند) مصادف با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس در تاریخ 1973 را به عنوان روز جهانی حیات وحش معرفی کرده است.

کد خبر 2511751

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =