۳ اصل راهبردی در نگاه ایران به مسائل عراق/ واکنش به رویکرد تجزیه

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در دیدار با حیدرالعبادی گفت: ایران اسلامی نسبت به هر رویکردی که به دنبال تجزیه عراق و یا تضعیف هویت و وحدت ملی این کشور باشد، واکنش نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که برای انجام یک سفر رسمی به عراق رفته است با حیدر العبادی نخست وزیر جمهوری عراق دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور، دولت و ملت ایران گفت: روابط ایران و عراق بسیار عمیق است و دشمنان سعی داشتند از طریق جنگ ۸ ساله به این روابط ضربه بزنند، امروز ایران و عراق با تاریخ، فرهنگ و جغرافیای مشترک در مقابل داعش وحشی ایستاده‌اند.

نخست وزیر عراق افزود: امنیت عراق با امنیت جمهوری اسلامی ایران آمیخته است و ما بر تداوم حمایت و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ثبات و امنیت و مبارزه با تروریسم تأکید داریم.

حیدر العبادی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم علیه ایران و امنیت آن در عراق اقدامی صورت پذیرد.
نخست وزیر عراق با اشاره به مسائل و تحولات منطقه افزود: از جنگ علیه یمن حمایت نمی‌کنیم و باید با تلاش همه کشورهای اسلامی به این جنگ خاتمه دهیم.

وی با اشاره به تلاش لابی صهیونیسم برای به شکست کشاندن مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵ گفت: امیدواریم ایران در روند این مذاکرات کاملاً موفق باشد و توافق جامع که به نفع همه است تحقق پیدا کند.

نخست وزیر عراق با تأکید مجدد بر گسترش همکاری های همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران گفت: گسترش همکاری‌های دفاعی-امنیتی با ایران از اولویت‌های کشور عراق به شمار می‌رود.

ایران از ابتدای تعرض جریان داعش در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است

سردار دهقان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم معاون اول رئیس جمهور کشورمان به نخست وزیر عراق گفت: مناسبات دو کشور در سطوح عالی الگوی مناسبی از روابط دو همسایه است.

وزیر دفاع کشورمان خاطرنشان کرد: رهبری، دولت و ملت ایران همواره از تمامیت ارضی و استقرار کامل امنیت و آرامش در عراق حمایت کرده و خواهند کرد.

سردار دهقان با بیان اینکه حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم امنیت فراگیر و مشارکت در توسعه و پیشرفت؛ به عنوان ۳ اصل راهبردی در نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسائل عراق است، تصریح کرد: ایران اسلامی ارتباط خود را با عراق محدود به جریان، حزب، طائفه و قومیت خاصی نکرده و نخواهد کرد و همواره به عراق به عنوان یک مجموعه واحد نگاه کرده و نسبت به هر رویکردی که به دنبال تجزیه عراق یا تضعیف هویت و وحدت ملی این کشور باشد، واکنش نشان می دهد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با ابراز خرسندی از اینکه دولت، ملت و نیروهای مسلح و مردمی عراق تاکنون هوشیارانه با وجود همه توطئه‌ها، درگیر فتنه مذهبی و جنگ داخلی نشده‌اند، بر نقش برجسته مرجعیت در این زمینه تأکید کرد و افزود: در سایه ائتلاف و وحدت ملی است که می‌توان امنیت پایدار و آرامش دائمی را به عراق بازگرداند و آن را تحکیم و تداوم بخشید.

سردار دهقان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تعرض جریان داعش در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است، گفت: تا زمانی که دولت و ملت عراق بخواهند در کنار آنان خواهیم ایستاد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از نقش مثبت و سازنده نخست وزیر عراق در توسعه همه جانبه همکاری‌های دو کشور به ویژه گسترش مناسبات دفاعیامنیتی، آمادگی کشورمان را برای توسعه این همکاری‌ها و تقویت و تجهیز ارتش عراق اعلام کرد.

کد خبر 2584032

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha