مركز ذخاير ژنتيكی اسب در ايران راه‌اندازی می‌شود

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور از راه اندازی مرکز دخایر ژنتیکی و زیستی اسب در ایران خبر داد و گفت: قرار است این مرکز در استان یزد ایجاد شود.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بهره گیری از ذخایر زیستی در بسیاری از حوزه ها از جمله غذا، تهیه دارو و پزشکی کاربرد دارد، گفت: عدم تکثیر این ذخایر می تواند انقراضشان را در پی داشته باشد.

وی با اشاره به ذخایر زیستی جانوران، افزود: به طور مثال بسیاری از دامهای بومی مناطق مختلف ایران متناسب با شرایط آب و هوایی آن منطقه هستند که به علت عدم تکثیر و نگهداری صحیح ازبین رفته یا در حال انقراض اند.

فاضلی اظهار داشت: وظیفه زیست بانکها در تمام دنیا استفاده از بهترین الگوها و استانداردها برای حفظ ذخایر طبیعی است لذا از این طریق به حفظ امنیت غذایی آن کشور کمک می شود.

وی با اشاره به اینکه زیست بانک کشور در چهار بخش گیاهی، میکروارگانیسمها، سلولهای انسانی و جانوری و مولکولی به حفاظت از ذخایر زیستی و ژنتیکی می پردازد، عنوان کرد: کشور ایران یکی از کشورهای با تنوع زیستی بالا در حوزه گیاهی، جانوری و میکروارگانیسمها است و توانسته تا کنون دستاوردهای زیادی را در سطح بین المللی کسب کند.

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور افزود: طبق تفاهم نامه ای که با جهاددانشگاهی استان یزد منعقد کردیم، قرار است علاوه بر راه اندازی مرکز ذخایر ژنتیکی اسب در استان، به انجام طرح‌های تحقیقاتی و فرصت‌های مطالعاتی به صورت مشترک بپردازیم.

به گفته وی همچنین فراهم ساختن امکان استفاده از منابع علمی و پژوهشی، كتابخانه‌ای و آزمايشگاهی، برگزاری سمينارها، دوره‌های تخصصی و كارگاه‌ها، همایش‌ها و نشست‌های آموزشی مشترک، تبادل اعضای هيات علمی و كارشناسان و فراهم کردن امکان حضور اساتید و دانشجویان به منظور انجام بازدیدهای علمی و غیره از موضوعات این تفاهم نامه به شمار می روند.

کد خبر 2853418

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =