پیشنهاد نفتی ایران به ترکمنستان/ احتمال توافق ۳۰ میلیارد دلاری

یک مقام مسئول در وزارت نفت با تشریح جزئیات پیشنهاد جدید ۳۰ میلیارد دلاری نفتی ایران به ترکمنستان از مذاکره با ترکمن‌ها به منظور ساخت نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، در طول چند ماه گذشته تاکنون روابط دیپلماتیک مقامات سیاسی و اقتصادی ایران و ترکمنستان افزایش یافته به طوری‌که پس از سفر رئیس جمهوری ایران به عشق آباد، بای مراد خوجه محمد‌اف معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان هم به تهران آمده است.

در شرایط فعلی ایران و ترکمنستان یک قرارداد بزرگ گازی را در دست اجرا دارند به طوری‌که پس از توافق دو جانبه امکان واردات روزانه تا سقف ۴۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از این کشور همسایه وجود دارد و همزمان با این مبادله بزرگ گازی، تهران و عشق آباد بر روی تهاتر گاز در برابر انواع کالا و خدمات فنی و مهندسی هم به توافق نهایی دست یافته اند.

بر این اساس ایران اخیرا پیشنهاد حدود ۳۰ میلیارد دلاری به ترکمنستان ارائه کرده که در این بسته پیشنهادی ۷ بندی، شرایط احداث نیروگاه‌های برق، واحدهای پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز در ترکمنستان توسط شرکت‌های ایرانی و صادرات انواع کالا، تجهیزات، خدمات فنی و مهندسی با اولویت صنایع نفت و انرژی ارائه شده است.

محمدتقی امان پور مشاور وزیر نفت در تشریح جزئیات ارائه پیشنهاد بزرگ نفتی ۳۰ میلیارد دلاری ایران به دولت ترکمنستان، گفت: در حال حاضر به طور متوسط سالانه حدود ۲ تا ۳ میلیارد دلار گاز طبیعی توسط ایران از ترکمنستان وارد می‌شود که امکان افزایش واردات تا سقف ۵ میلیارد دلار هم وجود دارد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه پس از سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان مذاکرات و توافق‌های جدیدی به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین تهران و عشق آباد انجام شد، تصریح کرد: از این رو ایران به منظور صادرات انواع کالا، تجهیزات، خدمات فنی و مهندسی به ویژه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و برق و انرژی به ترکمنستان اعلام آمادگی کرده است.

وی با اشاره به ارائه یک طرح جامع و بسته پیشنهاد ۷ بندی به ترکمنستان به ارزش تقریبی ۳۰ میلیارد دلار، تاکید کرد: اجرای طرح‌های جدید نیروگاهی، پالایشگاهی، پتروشیمی، صادرات انواع کالا و خدمات بخشی از این بسته پیشنهادی را تشکیل می‌دهند.

امانی پور با بیان اینکه تاکنون ۷۰ شرکت بخش خصوصی ایران برای حضور در مناقصات و پروژه‌های نفت و انرژی به ترکمنستان معرفی شده‌اند، یادآور شد: برخی از این شرکت‌ها حتی در مناقصات حضور یافته و برنده شده اند و به زودی با شرکت ترکمنستانی قرارداد همکاری امضا می کنند.

مشاور وزیر نفت از اجرای طرح‌های تهاتر گاز در برابر انواع کالا و خدمات هم به عنوان بخشی از این بسته پیشنهادی یاد و خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های مشترک اقتصادی و تجاری در کشورهای ثالث از دیگر محورهای این بسته پیشنهادی به دولت ترکمنستان است.

کد خبر 2863719

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =