۳۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۳:۱۶

رئیس سازمان غذا و دارو تشریح کرد؛

علت توقف تولید آب معدنی دماوند/ وضعیت ۱۲ شرکت آب معدنی متخلف

علت توقف تولید آب معدنی دماوند/ وضعیت ۱۲ شرکت آب معدنی متخلف

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه خط تولید آب معدنی «دماوند» پلمپ شده بود اما این شرکت همچنان به تولید ادامه می داد، از روند مقابله این شرکت با نهادهای قضائی و نظارتی، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر رسول دیناروند ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران در مورد دستور وزارت بهداشت مبنی بر توقف خط تولید آب معدنی دماوند و اینکه از طرف این شرکت اعلام شده که چون تخلفشان سنگین نبوده فقط اخطار دریافت کرده اند، گفت: اخطار نبود. ما آن زمان اعلام کردیم از ۳۱۱ نمونه ای که از خط تولید شرکت های تولید آب معدنی گرفیتم، ۳۷ مورد مشکل داشت که ۱۲ مورد آن باید خط تولیدشان متوقف می شد. ضمن اینکه به شرکت هایی که باید خط تولید خود را متوقف می کردند، اخطار داده شد که ضمن توقف تولید و توزیع محصولات خود، تولیدات خود را از سطح بازار جمع آوری کنند.

وی با بیان اینکه در صورتی که اصلاحات آنها مورد تایید سازمان غذا و دارو بود اجازه ورود مجدد به بازار را می یافتند، گفت: یکی از این شرکت ها متاسفانه اخطار را رعایت نکرد و خط تولید خود را به رغم اینکه توسط بازرسین دانشگاه پلمپ شده بود، فعال کرد و به تولید و توزیع آب معدنی ادامه داد و اقدامی هم برای جمع آوری محصولاتش از بازار انجام نداد.

دیناروند با بیان اینکه در بازرسی مجدد به جهت اینکه اخطار قبلی را رعایت نکرده بودند خط تولید این شرکت مجدد پلمپ شد و ما ناچار شدیم به مردم اطلاع دهیم، اظهار کرد: ما علاقه مند نیستیم که فعالیت صنایع را در بازار به خطر اندازیم اما این تا زمانی است که آنها دستورات سازمان غذا و دارو در مورد سلامت مردم را رعایت کنند.

 وی ادامه داد: شرکت تولید آب معدنی دماوند از سال گذشته موظف شده بود تولید آب معدنی را متوقف و آب آشامیدنی تولید کند زیرا تولید آب معدنی زمانی است که بسته بندی آب بدون هیچ گونه اصلاحی در خط صورت بگیرد و نیازی به تصفیه فیزیکی و شیمایی، اُزن زدن و فیلتراسیون های شدید نباشد.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه آب معدنی دماوند برای ورود مجدد به بازار باید به تولید آب آشامیدنی تبدیل می شد، خاطر نشان کرد: تولیدات این شرکت آلودگی میکروبی داشت و به آنها اعلام شد اما متاسفانه رعایت نکردند و بنابراین باید پاسخگوی تخلف خود در دستگاه قضائی باشند.

دیناروند حضور دوباره این شرکت در بازار را منوط به انجام اصلاحات اعلام کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر ادعای مدیر بازرگانی این شرکت که خط آب معدنی را متوقف کرده بودند و تولید نمی شد، گفت: فیلمبرداری بازرسان ما نشان می دهد این شرکت همچنان به تولید آب معدنی ادامه می داده است. ضمن اینکه مردم هم خودشان می دانند که در ۱۰ روز اخیر این آب معدنی در بازار موجود بوده و در ۱۰ روز اخیر هم تولید داشته اند.

وی تصریح کرد: به نظرم گستاخی است و به هیچ وجه برای ما قابل پذیرش نیست که شرکتی بزرگ که یک چهارم بازار آب بسته بندی شده کشور را در اختیار دارد با دستگاه قضایی مقابله کند. مسلما این نه به نفع آنها و نه به نفع سلامت مردم نیست. باید ضوابط را رعایت می کردند و اگر رعایت کرده بودند امروز در بازار حضور داشتند.

دیناروند در مورد اینکه آیا ۱۲ شرکت متخلف دیگر ایرادات را اصلاح کرده اند، تاکید کرد: هر کدام از این شرکت ها که در بازرسی مجدد معلوم شود که دستور توقف را رعایت نکرده اند بدون شک به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره قدم بعدی وزرات بهداشت در حوزه غذا و دارو با بیان اینکه نظارت ما ضربتی نیست و دائمی است، تاکید کرد: هر جا مشکل ایجاد شود وارد صحنه می شویم.

کد خبر 2922020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha