امیریان: برای نویسنده تعیین تکلیف نکنید/ همه جنگ حماسه نبود

داوود امیریان در نشست نقد آثار احمد دهقان گفت: برخی سرداران جبهه نرفته و افراد کاتولیک‌تر ار پاپ می‌خواهند برای نویسنده‌ای مانند احمد دهقان که همه داستان‌هایش در جنگ گذشته تعیین تکلیف کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست نقد و بررسی آثار احمد دهقان عصر دیروز با حضور داوود امیران و مصطفی جمشیدی در کتابفروشی سوره مهر برگزار شد.

در این نشست مصطفی جمشیدی در سخنانی با تمجید از ادبیات احمد دهقان گفت: دهقان این شانس را داشته تا یکی از آثارش مبدل به فیلم سینمایی شود. باید قبول کنیم که سینما امروزه نسبت به ادبیات تفوق بیشتری دارد.

امروز ادبیات باید مقابل سینما کرنش کند

جمیدی افزود: اگر در دهه ۴۰ و ۵۰ سینما در مقابل ادبیات کرنش می‌کرد امروز ادبیات است که باید در مقابل آن کرنش کند. من باید در اینجا بگیوم که اگر مسئولین ما به اندازه هنرمندانشان دغدغه داشتند و به این مساله نگاه می‌کردند که نسل‌های آینده باید چیزی به نام ادبیات دفاع مقدس را باور کرده و بخوانند الان وضعیت ما اینگونه نبود. متاسفم ادبیات دفاع مقدس این روزها تنها در هفته دفاع مقدس دیده می‌شود. این نگاه باید تغییر کند.

جمشیدی افزود: جایی خواندم که رمان‌های احمد دهقان میان ادبیات دفاع مقدس و ادبیات ضد جنگ در حال حرکت است. به نظرم جوانمردی این نیست که چنین ادعایی داشته باشیم. دهقان بر این باور است که مدیوم جنگ در داستان می‌تواند حرف‌هایی را بزند که کل زندگی به دنبال آن است. جنگ در واقع برای او بستری است که می‌شود کل زندگی را در آن خلاصه کرد.

نویسنده رمان سمندر ادامه داد: ادبیات جنگ را برخی ادبیات انکار و عصیان و نیز ادبیاتی سیاه می‌دانند اما جنگ ما جنگی داوطلبانه بود که مردم در آن سالکانه حضور می‌یافتند. روایت‌های احمد دهقان از مردم حاضر در این صحنه شاید تلخ باشد اما حماسی است.

همه جنگ حماسه نبود

داوود امیریان دیگر نویسنده حاضر در این نشست نیز در سخنانی اظهار داشت: احمد دهقان را به شدت دوست دارم و از سال ۶۹ تا به امروز با هم رفاقت داریم. وقتی آثار او را می‌خوانم حس شادمانه‌ام همانند وقتی است که خودم در حال نوشتن هستم. احمد برخلاف من و سایر دوستانش کار نوشتن را بسیار جدی گرفت. ما شور و هیجان داشیتم و حتی وقت تلف می‌کردیم اما او به سرعت راهش را پیدا کرد و روش‌های منحصر به فردی را برای نوشتن کشف کرد.

وی افزود: رمان «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» احمد دهقان یک اتفاق در فضای ادبیات جنگ بوده و هست و همواره مایه افتخار است. من این رمان را ۱۲ بار خوانده‌ام و می‌دانم که نویسنده چقدر باهوش آن را خلق کرده است. او از مدیوم سینما در نوشتن به خوبی بهره می‌برد و در این رمان داستانی را خلق می‌کند که مخاطب حس می‌کند در حال تماشای یک فیلم سه بعدی بر پایه آن است.

امیریان تاکید کرد: احمد طنز شیرینی در نوشتن از دفاع مقدس دارد. برخی بر این باورند که اساسا درباره جنگ نباید طنز نوشت اما طنز در آثار دهقان مانند زعفرانی است که پلو را خوشبو و معطر می‌کند البته برای من همیشه این سوال وجود داشته که او چرا رمانی کاملا طنز تاکنون خلق نکرده است.

این نویسنده در ادامه با اشاره به منتقدان دهقان که از تلخ نوشتن او گله کرده‌اند گفت: باید بدون رودربایستی بگوییم که جنگ ما همه‌اش حماسه نبوده است. شروعش برای ما غافلگیری بود و شکست و بعد ماییم که حماسه خلق می‌کنیم و در پایان نیز دوباره ورق بر می‌گردد.

وی اففزود: دعواهایی که درباره مجلس و روحانیت در سال‌های پایان جنگ بود را به یاد داریم و فرسایشی شدن آن را. یادمان نرفته که در نهایت با چنگ و دندان بود که توانستیم مرزهایمان را نگاه داریم و سربلند باشیم. در این فضا از نویسنده چه انتظاری هست؟ زمانی او باید حماسه می‌نوشت که نوشته و حالا هم باید حقایق را بگوید. نمی‌دانم چرا در این میان برخی کاتولیک‌تر از پاپ شده‌اند و جبهه نرفته سردار! مدعی شده‌اند و می‌خواهند برای امثال دهقان تصمیم بگیرند.

کد خبر 2922519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =