لزوم احترام به اراده ملت سوریه ویمن/مصوبه کنگره ضداستقلال اروپاست

وزیر خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه راه‌حل بحران‌ها، فقط را‌ه‌حل سیاسی است، گفت: چنانچه تمامی کشورها با احترام به اراده مردم سوریه و یمن مبادرت ورزند، راه‌حل ساده و دست یافتنی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه با محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و مسائل منطقه بحث و تبادل نظر کرد.

ظریف با اشاره به سفر آینده حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به فرانسه اظهار داشت: ما بر این باور هستیم که سفر آینده رئیس جمهور ایران به فرانسه، شروع یک مرحله جدید از مناسبات سیاسی و اقتصادی است که آثار و نتایج متعددی را در چشم انداز روابط دو کشور و منطقه به همراه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به آثار جدیدی که سفر روحانی در مناسبات دو کشور در پرتو پسابرجام بر جای خواهد گذارد، گفت: مناسبات دو کشور متناسب با منافع دو کشور می‌بایست در عرصه‌های صنایع حمل و نقل، انرژی ،فناوری، محیط زیست و بسیاری حوزه‌های دیگر متحول شده و گام‌های بلندی را در جهت منافع دو ملت بردارد.

ظریف در خصوص خطرات افراط گرایی در منطقه گفت: مشکل افراط گرایی و مخاطرات ناشی از گروه‌های تکفیری امروز تهدید مشترک ایران و فرانسه و تمامی جهان شده است. حضور روزافزون داعش در افغانستان، لیبی و انجام اقدامات جنایتکارانه آنان در سوریه، عراق و یمن که آثار ملموس آن در پاریس و سن برنادنیو مشاهده می‌شود، همگی از یک منبع فکری الهام می‌گیرند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص حل مشکلات سوریه و یمن، اظهار داشت: راه‌حل بحران‌ها، فقط را‌ه‌حل سیاسی است و اتخاذ راهبرد مشترک تمامی کشورها که تنها نقش کمک کننده و تسهیل کننده در حل بحران داشته باشند و نه نقش تصمیم گیرنده‌، می‌توانند راهگشا باشند و چنانچه تمامی کشورها با احترام به اراده مردم سوریه و یمن مبادرت ورزند، راه‌حل ساده و دست یافتنی است.

ظریف در خصوص مصوبه تبعیض آمیز سنای آمریکا برای اتباع اروپایی گفت: این مصوبه قبل از هر چیز ضد استقلال اروپاست و روح مصوبه این رویکرد را تجویز می‌کند که هر کسی با تروریست‌هاست، مصونیت دارد، اروپایی‌ها باید در این میان، اراده مستقل خود را نسبت به این رویکرهای تبعیض‌آمیز ابراز دارند.

ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه با تشریح نتایج و آثار فعالیت‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری برجام و حل بحران‌های منطقه اظهار داشت: ما از نقش موثر و سازنده وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حل بحران چندین ساله پروژه هسته‌ای ایران و مشارکت سازنده ایران در حل بحران‌های پیچیده منطقه قدردانی می‌کنیم و اقدامات جنابعالی در پرتو راهنمای‌های مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری اسلامی ایران، گشایشگر افق‌های جدید در مناسبات ایران و فرانسه را فراهم ساخته است و ما در پارلمان فرانسه با تمامی گرایش‌های خود از اینکه مناسبات پاریس - تهران دچار یک تحول بنیادین شود حمایت و استقبال می‌کنیم.

رئیس مجلس سنای فرانسه در خصوص آثار مصوبه سنای آمریکا نسبت به اتباع اروپا اظهار داشت: ما در قبال این مصوبه، موضع مستقل خود را داریم و سنای فرانسه در قبال این موضوع، به طور جدی برای تغییر این رویکرد اقدام مقتضی را به عمل خواهد آورد.

وی افزود: ما آثار و نتایج سفر آینده حسن روحانی به فرانسه را بسیار حائز اهمیت دانسته و این سفر را در دگرگون ساختن مناسبات دو کشور و در حل معضلات منطقه‌ای و بین‌المللی، مهم ارزیابی می‌کنیم.

کد خبر 3006355

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =