ورود دو ميليون پرونده به دادسراي عمومي تهران در طول سه سال / خروج يك ميليون و 800متر از اراضي ملي و دولتي از دست زمين خواران

دو ميليون و 101 هزار و 643 فقره پرونده در طول سه سال گذشته وارد دادسراي عمومي تهران شده كه از اين تعداد 2 ميليون و 36 هزار و 557 فقره پرونده رسيدگي و مختومه شده است .

به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر ، سعيد مرتضوي در همايش قضات دادسراي عمومي و انقلاب تهران به ارائه عملكرد سه ساله اين دادسرا پرداخت و گفت : دادسراي تهران در سال 84 دوره تثبيت خود را سپري كرد و بناداريم بر اساس برنامه مدون سال 85 ، دوره توسعه و مكانيزه كردن سيستم اداري را پيگيري كنيم .

وي افزود : دادسراي تهران در حال حاضر از 26 ناحيه عمومي و اختصاصي تشكيل يافته كه از اين تعداد 16 ناحيه عمومي و 10 واحد تخصصي است .

دادستان عمومي و انقلاب تهران ضافه كرد : دادسراهاي تخصصي تهران از يك دادگاه مبارزه با جرائم كاركنان دولت و بخش هاي  مبارزه با مفاسد اقتصادي ، مبارزه با قاچاق كالا و ارز ، امور جنايي ، ويژه ارشاد و مفاسد اجتماعي ،عمومي و انقلاب تهران ، جرايم پزشكي ، جرائم دارويي ، ويژه فرودگاه ،  سرپرستي و نوجوانان تشكيل شده است .

وي ادامه داد : در حال حاضر دادسراي تهران داراي 644 قاضي و همچنين 2 هزار و 600 كارمند اداري است كه از اين تعداد فقط 588 نفر رسمي بوده و مابقي پيماني هستند.

دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت : در سال 84 به موجب بخشنامه اي كه به دستور رئيس قوه قضائيه به تمام واحدهاي قضايي كشور ابلاغ شد، امر تحقيقات اوليه پرونده توسط قضات دادسراها انجام شد و تحقيقات از متهمان بدون حضور قاضي انجام مي شود كه اين امر انبوهي از پرونده ها را وارد سيستم دادسرا كرد اما با پشتوانه رئيس قوه قضائيه و فعاليت دو شيفته دادسراها درصد بالايي از پرونده ها رسيدگي شد .

وي تصريح كرد : با اجراي بخشنامه رئيس قوه قضاييه مبني بر حضور قاضي در جريان تحقيات اوليه، آمارهاي 6 ماهه دوم سال گذشته نشان مي دهد كه از 387 هزار و 52 فقره پرونده وارده، 397 هزار و 838 فقره رسيدگي نهايي شده و 10 هزار و 786 پرونده كه از قبل مانده بود نيز مورد رسيدگي قرار گرفت.

مرتضوي  گفت : دادسراي عمومي انقلاب تهران علاوه بر رسيدگي به وظايف ذاتي و پرونده هاي روزمره با تشكيل شوراي حفظ بيت المال و اراضي طبيعي، توانسته است از 200 فقره پرونده ورودي زمين خواري مراحل تحقيقاتي اوليه 50 پرونده را انجام و به دادگاه ارسال كند .

وي افزود : در دو شعبه ويژه زمين خواري موفق شديم، 1 ميليون و 800 هزار متر اراضي ملي و دولتي را از دست زمين خواران خارج و به بيت المال برگردانيم و اين در حالي است كه ارزش مالي اين امر بالغ بر 200 ميليارد تومان بوده است .

وي همچنين كنترل و بازرسي از واحدهاي قضايي ، انجام امور مربوط به استرداد مجرمان را از جمله فعاليت هاي دادسراي عمومي و انقلاب برشمرد .  

کد خبر 327759

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =