سفر به پایتخت طبیعت ایران/به دیدارچشمه اسرارآمیز«وقت و ساعت»برویم

دورود - نام پایتخت طبیعت ایران به‌حق برازنده شهرستان دورود است، جایی که زیباترین دریاچه آب شیرین ایران، دره رؤیایی«نی گاه»، کوهستان شگفت‌انگیز «پریز» و... را در خود جای‌داده است.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: شهرستان دورود یکی از زیباترین شهرستان‌های ایران است که به دلیل طبیعتی دیدنی و سرسبز دارای شهرت زیادی در میان علاقه‌مندان به گردشگری طبیعی در جای‌جای دنیا است.

بیشتر شهر دورود در منطقه‌ای دشت مانند واقع‌شده و بخش کوچکی از آن بر کوهپایه قرار دارد. دورود که درگذشته «بین النحرین» نامیده می‌شد است در محل تلاقی دو رودخانه «تیره» و «ماربره» شکل‌گرفته است.

شهرستان دورود را به جرات می‌توان زیباترین شهر ازنظر طبیعت در استان لرستان و شاید در ایران اسلامی دانست.

وجود رشته‌کوه عظیم اشترانکوه در این شهرستان با لقب «آلپ ایران»، وجود دریاچه پرطراوت گهر به‌عنوان یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی در ایران و جهان، قرارگیری آبشارهای متعددی ازجمله آبشار بیشه و آبشار تله زنگ، واقع‌شدن پریز کوه دورود که از زیبایی خاصی برخوردار است، وجود تالاب فصلی و زیبای قارون، وجود دره زیبا و شگفت‌انگیز نی گاه و همچنین وجود دشت‌های لاله واژگون دورود تنها بخشی از زیبایی‌های پایتخت طبیعت ایران است.

آبشار بیشه، پربازدیدی‌ترین جاذبه طبیعی لرستان

آبشار بیشه یکی از آبشارهای زیبای استان لرستان و ایران است. این آبشار در دل کوه‌های زاگرس در شهرستان دورود قرارگرفته است و فاصله آن تا شهر دورود ۳۵ کیلومتر است.

این آبشار در کنار راه‌آهن تهران - خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرارگرفته و ازاین‌رو هرساله پذیرای در ایام مختلف بهار و تابستان پذیرای مسافران زیادی از جای‌جای کشورمان است.

آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز ازآنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار است و عرض تاج آبشار ۲۰ متر است.

در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه‌کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوه‌های بلند و دل‌نشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

از شهرستان دورود به‌طرف آبشار مناطق دیدنی در کنار رودخانه سزار وجود دارد که می‌توان به آبشارهای فصلی و دائمی، آبشارهای یخی در زمستان و درختان متنوع اشاره کرد. فاصله این آبشار دیدنی تا خرم‌آباد نیز از طریق جاده ۶۴ کیلومتر است.

آبشار شوی، زیباترین آبشار ایران

این آبشار كه به قولی زیباترین آبشار ایران است در حوالی روستای شوی و در دامنه سالن كوه (ایستگاه تنگ هفت از توابع شهرستان دورود) واقع‌شده است. آبشار شوی آبشاری زیبا و دل‌نشین است كه از غاری بیرون می‌جهد و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود.

در فصل بهار از سراسر كشور مردم علاقه‌مند برای تفریح به‌سوی این آبشار روی می‌آورند و بخشی از اوقات خود را در اطراف آن سپری می‌کنند.

این آبشار در گویش محلی به «طاق شوی» معروف است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز ازآنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار است و عرض تاج آبشار ۲۰ متر است.

 در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند. راه این آبشار از کنار ایستگاه قطار زیر پل راه‌آهن می‌گذرد و برای رسیدن به آن باید حدود چند صد متری پیاده‌روی کرد تا به آبشار رسید و از شهرستان دورود تا بیشه با قطار در حدود ۳۰ دقیقه است.

هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوه‌های بلند و دل‌نشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

 در پائین ایستگاه و در دل درختان بلند جویبارهای صاف و زلال، اقامتگاه‌های چوبی و زیبایی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد و مسافران و علاقه‌مندان در آنجا به استراحت می‌پردازند.

آبشار چکان

در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چكان (جنوب شهرستان دورود) آبشاری درنهایت زیبایی و عظمت جاری است كه به آبشار چكان معروف است.

این آبشار از درون غاری مشرف بر زمین‌های زراعی چكان بیرون می‌جهد و طول فوران آن به ده‌ها متر می‌رسد. اطراف آبشار؛ منطقه‌ای وسیع با فضایی مطلوب و دل‌انگیز است و در فاصله حدود سه كیلومتری آن امام‌زاده‌ای به نام «ابوعلی (ع)» واقع‌شده است.

 آب این آبشار در اواخر پاییز به‌مرور خشک می‌شود و در روزهای اولیه شروع فصل بهار مجدداً با همان فوران به بیرون می‌جهد. این آبشار یكی از عجایب و زیبایی‌های طبیعت استان لرستان محسوب می‌شود.

دره نی گا، «گراند کانیون» زیبای ایران

در امتداد دریاچه گهر، رودخانه‌اى به نام سفید‌آب جریان دارد که پس از طى چند کیلومتر وارد یک درهٔ‌ نیمه صخره‌اى با عرض تقربى ۵۰۰ متر مى‌شود. این تنگه باریک که رود سفیدآب در قعر آن جارى است داراى دیواره‌هاى صخره‌اى بلندى است که فقط پیاده مى‌توان در آن راهپیمایى کرد.

 در امتداد رودخانه انواع درختان میوه‌اى خودرو همچون گردو، انجیر، سیب، بادام، توت و... روئیده‌اند. این درهٔ‌ صخره‌اى به درهٔ نی گاه معروف است و همراه با منطقه عمومى اشترانکوه و دریاچه گهر از سوى سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده حیات‌وحش اعلام‌شده است.

در امتداد تنگه تاپله به دریاچه گهر می‌رسیم که بعد از دریاچه بزرگ تنگ نی گا بزرگ شروع می‌شود که تا بنار پنبه‌کار ادامه می‌یابد. علت بزرگ نامیدن آن وسعت پهنای این قسمت از تنگه است در شمال نی گا بزرگ اشترانکوه قرار دارد.

نی گاه کوچک نیز چون عرض از نی گا بزرگ بسیار کمتر است به این نام شهرت یافته است. این تنگ از بنارپنبه کار شروع می‌شود و تا روستای «تی» ادامه دارد. در شمال تنگ ارتفاعات زیبای پریز قرار دارد. دره نی گا کوچک مجموعه‌ای از دیواره‌های عظیم و ناشناخته و زیبایی است که به‌حق می‌توان از آن به نام «گراند کانیون» ایران نام برد.

دریاچه گهر، زیباترین دریاچه آب شیرین ایران

دریاچه گَهر در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان واقع است. این دریاچه در منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه و بین بخش زز و ماهرو الیگودرز و بخش مرکزی دورود قرار دارد قرار دارد.

این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود و با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه واقع‌شده است.

این دریاچه به سبب نداشتن راه ماشین‌رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دورمانده است. نحوه دسترسی به این دریاچه از طریق شهرهای دورود و الیگودرز امکان‌پذیر است ولی آسان‌ترين راه برای دسترسی به اين درياچه از مسير شهرستان دورود است.

کوهنوردانی که به قله‌های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولاً برای رسیدن به گهر از مسیر روستای طیان و بیدستانه حرکت می‌کنند. برای رفتن از مسیر طیان می‌توان از راه‌آهن تهران-خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند بعد از ایستگاه ازنا از قطار پیاده شد. از شهر دورود تا چشمه خيه (کله محمود) حدود ۱۷ كيلومتر جاده آسفالت است و از چشمه خيه تا درياچه گهر حدوداً  ۱۴ كيلومتر مسافت مالرو است.

كسانی هم كه مايل باشند می‌توانند با چهارپاهایی مثل قاطر و الاغ نيز كه توسط افراد بومی جهت حمل بار و يا سواری كرايه می‌دهند، به درياچه بروند.

پوشش گياهی درياچه گهر شامل درختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان‌گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، كنار كهور، و موی وحشی است. گل‌های لاله واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج‌خروسی و اختر می‌باشند.

حیات‌وحش دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است. منطقه حفاظت‌شده اشترانكوه با حیات‌وحش متنوع شامل حيواناتی است از قبيل کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، کبک دری شاهین، تیهو و آبزیان مانند لاک‌پشت، قورباغه و ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان، خال قرمز و ماهی زرد پر و در فصل زمستان جایگاه مناسبی برای انواع پرندگان مهاجر از قبیل اردک ارده‌ای و چنگر است.

رشته‌کوه اشترانكوه، آلپ ایران

اشترانکوه یكی از مناطق منحصربه‌فرد و پرجاذبه طبیعی لرستان است كه به لحاظ برخورداری از شرایط زیست‌محیطی و ویژگی‌های شناسی زیستگاه مناسب و مستعدی برای رشد و تكثیر وحوش به‌خصوص پستانداران محسوب می‌شود.

اشترانكوه به دلیل واقع‌شدن در قلب سلسله جبال زاگرس دارای قلل سرد مرتفع بالای سه هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریا و همچنین دره‌های نسبتاً گرم است. اشترانکوه رشته‌کوهی به طول تقریبی ۵۰ كیلومتر است كه در جهت شمال غربی-جنوب شرقی امتداد دارد.

یخچال‌های طبیعی و دائمی این رشته‌کوه که یكی از زیباترین کوه‌های كشور به شمار می‌رود در تمام سال از برف و یخ پوشیده است. اشترانکوه در جنوب شهر درود وازنا قرار دارد. اشترانکوه به آلپ ایران نیز معروف است البته این نام تنها به خاطر بلند بودن آن رویش گذاشته نشده است بلکه به دلیل شیب تند کوه‌هایش و دره‌های جوان و شکل و یخچال‌های طبیعی است. ارتفاع بلندترین قله آن سن بران ۴۱۵۰ است.

کوه پریز، از شگفتی‌های طبیعت ایران

کوه پریز در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی دورود قرار دارد. جنوب پریز به دره‌ی معروف نی گاه متصل است. ارتفاع کوه پریز ۳۰۹۵ متر و معروف‌ترین قله آن معروف به «کر و دختر» است.

کوه پریز که با ارتفاع ۳۰۶۰ متر در قسمت جنوبی شهرستان دورود قرار دارد یکی از زیباترین کوه‌های ایران به شمار می‌رود.

چشمه اسرارآمیز «وقت و ساعت» در طول سال همیشه آب دارد و در مدت‌زمان معین سرشار از آب است و در مدت‌زمان دیگر کاملاً خشک می‌شود و این جوشش و بی‌آبی به‌طور متناوب همیشه ادامه دارد. میزان آب موجود در این چشمه در فصل‌های مختلف سال متفاوت است.

در فصل پاییز در سه دوره زمانی عملکرد چشمه به این صورت است: به مدت ۴۰ دقیقه آب آن کاملاً قطع می‌شود ولی برای ۱۰ دقیقه ۵۰ درصد از حجم آب به‌طور شگفت‌انگیز از چشمه می‌جوشد و جریان دارد سپس به مدت ۴۵ دقیقه آب آن به‌طور کامل قطع می‌شود و دوباره برای ۱۰ دقیقه کمی بیشتر از دفعه قبل یعنی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد حجم کل آب در چشمه جریان پیدا می‌کند.

در فصل بهار حجم آب چشمه به‌اندازه یک رودخانه است و کف غار را که حدود ۱۰ متر پهنا دارد پر آب می‌کند و به‌اندازه ۲۹ سانتی‌متر از کف غار بالا می‌آید. اين چشمه یکی از تفرجگاه‌های زیبا لرستان است که در شهرستان دورود قرار دارد.

زیبایی‌های پایتخت طبیعت ایران در این چند بند خلاصه نمی‌شود، باید به دورود سفر کنی تا ببینی که قطعه‌ای از بهشت چگونه اینجا هبوط یافته است تا چشمان زیبایی پسند انسان را از زیبایی‌های خود لبریز کند. پس کوله‌بارت را ببند و در هرکجای ایران اسلامی قرار داری برای از دست ندادن بهار پایتخت طبیعت ایران دورود را مقصد سفر خود انتخاب کن و سفر به سرزمین شگفتی‌ها را در گنجه خاطرات خود ثبت کن.

برقراری تورهای رایگان گردشگری در پایتخت طبیعت ایران

محمد باقر فهیم نیا مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دورود در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تور طبیعت گردی شهرستان دورود با همکاری شهرداری در تعطیلات نوروز آغاز شده و تا پایان تعطیلات ادامه خواهد داشت.

وی افزود: هدف از این اقدام ابتدا معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان دورود به هموطنان و نیز رشد ماندگاری گردشگر در استان لرستان است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دورود گفت: این تور با استقبال پرشور گردشگران مواجه شده است به گونه ای که هر روز بر تعداد مشتاقان افزوده می شود.

وی با اشاره به دیگر اقدامات نمایندگی میراث فرهنگی در شهرستان دورود طی ایام نوروز ۹۵ بیان کرد: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و سوغات شهرستان دورود با بیش از ۴۰ غرفه از جمله این فعالیت ها بوده است.

فهیم نیا اجرای برنامه جنگ شادی همه روزه از ساعت ۵ تا ۷ عصر در محل نمایشگاه نوروزی با همکاری شهرداری دورود شامل اجرای موسیقی محلی سرنا و دهل، نمایش طنز، مسابقه، توزیع بروشور، کتابچه معرفی جاذبه های شهرستان، نقشه راهنمای گردشگری و دیگر اقلام تبلیغاتی در بین مسافران را از دیگر اقدامات برشمرد.

وی اظهار داشت: از ابتدای تعطیلات نوروز تا تاریخ ششم فروردین حدود هشت هزار نفر در واحدهای اقامتی و مراکز اسکان شهرستان دورود اقامت داشته اند و بیش از ۳۰ هزار نفر از اماکن تاریخی، تفریحی و مذهبی این شهرستان بازدید کرده اند.

کد خبر 3585796

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =