آمار مهاجرت دانشجویان ۶ کشور به آمریکا

آمار مهاجرت دانشجویان ۶ کشور به آمریکا در کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ۴۳ کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه که به ادامه بررسی موضوع مهاجرت تحصیلی به آمریکا اختصاص داشت؛ گزارش تهیه شده توسط یکی از اعضای کمیسیون در مورد مهاجرت تحصیلی به آمریکا ارائه شد.

 بر اساس آمار ارائه شده در این گزارش، در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۰ هزار دانشجوی انگلیسی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند و این دانشجویان ۲۳۸ میلیون دلار برای اقتصاد آمریکا درآمدزایی کرده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش، تعداد دانشجویان فرانسوی مهاجرت کرده به آمریکا ۸۳۰۳ نفر و تعداد دانشجویان آلمانی مهاجرت کرده به آمریکا ۱۰۱۶۰ نفر اعلام شده است.

در ادامه این گزارش نیز با استناد به آمار ارائه شده کشورهای چین؛ هند و کره جنوبی از میان کشورهای آسیایی بیشترین سهم از دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند؛ که بر اساس همین آمار در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۷۴ هزار دانشجوی چینی، در آمریکا به تحصیل اشتغال داشته‌اند که این دانشجویان بیش از ۸ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا سود رسانده‌اند.

در بخش پایانی این گزارش، با اشاره به تلاش عربستان سعودی در افزایش آمار دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا، جهش تعداد دانشجویان عربستانی شاغل به تحصیل در آمریکا از ۵۲۳۷ نفر در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۵۳ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

پس از ارائه این گزارش، اعضای کمیسیون به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: نیاز به برنامه‌ریزی و تدوین سیاست برای جلوگیری از مهاجرت بدون بازگشت نخبگان، الگوگیری از سیاست‌ها و اقدامات کشورهای نخبه‌پذیر، توجه به تجربه موفق کشور چین در برنامه‌ریزی برای بازگشت دانشویان شاغل به تحصیل این کشور و بررسی وضعیت مهاجرت بر اساس رشته و مقطع تحصیلی.

کد خبر 3669945

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =