تفاهم‌نامه همکاری بین راهنمایان گردشگری و فدراسیون امضا شد

شناسهٔ خبر: 3724437 -
نشست چوگان با رویکرد گردشگری با هدف امضای تفاهمنامه همکاری بین راهنمایان گردشگری و فدراسیون چوگان برگزار شد در این نشست قرار شد راهنمایان گردشگری چوگان را به صورت رایگان یاد بگیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، آرش نورآقایی مدیر کانون سراسری راهنمایان گردشگری کشور، در این نشست که عصر روز گذشته در محل فدراسیون چوگان قصر فیروزه برگزار شد، با تاکید بر همکاری کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری با فدراسیون چوگان برای توسعه این ورزش، به پیشینه فرهنگی چوگان اشاره کرد و گفت: «دو ورزش هستند که اصالت عمیقشان از ایران برخواسته، یکی ورزش‌های زورخانه‌ای است و دیگری ورزش چوگان اما هر دو مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌انداگر خبر می‌رسید که چوگان به اسم کشوری ثبت شد، همه فریاد می‌زدند که ای داد میراث ما به یغما رفت. به قول دکتر سروش نقد می‌کنیم و نکبت‌بارتر از گذشته به زندگیمان ادامه می‌دهیم».

او اضافه کرد: «کانون راهنمایان گردشگری به فدراسیون چوگان دست یاری داده تا این ورزش را از زمین بلند کند و تمام تلاشش را خواهد کرد. حتماً این همایش باید بین‌المللی باشد و اسم ایرانیان بدرخشد گردشگری یکی از راههایی است که می تواند چوگان را به دنیا معرفی کند. ما ۲۵۰۰ راهنمای گردشگری در کانون داریم در تفاهم‌نامه هم ذکر شده که راهنمایان به طور رایگان چوگان را یاد بگیرند و در فرصت‌های مناسبی بتوانند این ورزش را به گردشگران معرفی کنند».

نورآقایی گفت: «شاه بازی‌ها و بازی شاهان» می‌تواند برند خوبی برای این ورزش باشد. او همچنین ادامه داد: «چوگان روزگاری در زیباترین شهر جهان، در زیباترین میدان جهان، انجام می‌شده است. این قدر ارزش داشته اما امروز ما فقط ۱۲۶ نفر چوگان باز داریم. قطعا باید ۱۲۶ هزار نفر شود. ورزش ما بخشی از میراث ماست. با امضای این تفاهم‌نامه کار ما تمام نشده».

در بخش دیگری از مراسم رئیس فدراسیون چوگان با تاکید بر توجه ویژه مقام معظم رهبری به مسئله چوگان گفت: «در حال حاضر فقط ۵ باشگاه چوگان در کشور داریم که ۴  باشگاه در تهران و یک باشگاه در البرز هست».

به گفته گلنار وکیل گیلانی، ثبت جهانی چوگان و حضور تیم ملی در میادین بین المللی، توسعه چوگان در سایر استان‌ها و همچنین توسعه بخش فرهنگی چوگان و فرهنگ‌سازی در این زمینه چهار هدفی هستند که این فدراسیون دنبال می‌کند. او همچنین از نقش ارتش برای توسعه این ورزش تقدیر کرد و گفت: «یکی از قوی‌ترین تیم‌های ما، تیم نزاجا است. ارتش کمک کرد تا چوگان فعال شود و مجری‌های خارجی به کشور بیایند».

او تاکید کرد در حال حاضر ۱۲۶ نفر و ۱۶ اسب چوگانی وجود دارد ولی انتظار می‌رود این تعداد به زودی افزایش یابد. او ابراز امیدواری کرد که روزی دوباره نقش جهان به آوردگاه چوگان تبدیل شود.

در این برنامه  محمدرضا اسد مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان ، رضا شجیع دبیر شورای راهبردی و سرپرست دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان ، محمد درویش مدیر کل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست،  محمد مراد مانگشتی مدیر کل پشتیبانی و امور رفاهی وزارت ورزش و جوانان ، رضوانفر کارشناس ارشد میراث فرهنگی و مسئول تکمیل پرونده ثبت جهانی چوگان ، تیمسار محمدیفر فرمانده اسبق نیروی زمینی ارتش و مشاور فعلی نظامی مقام معظم رهبری، گلنار وکیل گیلانی رئیس فدراسیون چوگان ، آرش نورآقایی رئیس کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کل کشور و سایر مقامات و مسئولین کشوری و لشکری حضور داشتند.

نشست «چوگان با رویکرد گردشگری» از ساعت ۱۶ تا ۲۰:۳۰ دوشنبه ۵ مرداد ماه در باشگاه چوگان فیروزه برگزار شد. مهمترین بخش این برنامه امضای تفاهم‌نامه همکاری میان رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری و دبیر فدراسیون چوگان بود. همچنین حضار توانستند آرزوهای محیط زیستی و چوگانی‌شان را بر روی برگ‌های کاغذی درخت آرزها بنویسند. روی برخی از این برگ‍ه‌ها شعار نشست «با آرزوی: آغاز چوگان، ورزش ایران در اوردگاه نقش جهان» نوشته شده بود. شاهنامه‌خوانی، بازی نمادین چوگان سیاوش و افراسیاب و اجرای موسیقی چوگان از جمله برنامه‌هایی بود که در این مراسم اجرا شدند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 0 =