خطایی فراتر از سوء مدیریت منابع آبی رخ داده است

میترا حجار درنشست رونمایی شعبه محیط زیستی بنیاد کمک گفت: خطایی فراتر از سوءمدیریت منابع آبی رخ داده است. خطایی به بزرگی ناآگاه نگاه داشتن مردم از این واقعیت که مرگ در کمین این خاک و بوم است.

به گزارش خبرنگار مهر، شعبه محیط زیستی بنیاد کمک (کیش مهر کتایون) که سال هاست با همت کتایون ریاحی پایه گذاری شده است، مصادف با شب تولد امام رضا(ع) و روز محیطبان، رونمایی شد.

میترا حجار به عنوان سفیر انجمن مهر بانوی زمین در بیانیه‌ای که در این نشست خواند تصریح کرد: وقتی آب نباشد، حیات رویایی بیش نیست.

این بازیگر سینمای ایران که بارها دغدغه‌های محیط زیستی خود را اعلام کرده ادامه داد: خطایی بزرگ صورت گرفته است؛ خطایی فراتر از سوء مدیریت منابع آبی در سطح مصارف شهری و کشاورزی و ساختن سدها و خشکاندن دریاچه ها با انحراف در مسیر طبیعی رودها؛ خطایی به بزرگی ناآگاه نگاه داشتن مردم از این واقعیت که مرگ در کمین این خاک و بوم است. چرا تا این حد دیر باید مطلع شویم؟

حجار در این بیانیه سوال کرده بود: آیا این حق ما نیست که بدانیم چه دارد بر سرِ ما و آینده کشورمان می‌آید؟ و سوال مهمتر اینکه چرا هنوز برای کند کردن و تغییر این روند هیچ برنامه و کار اساسی و پایدار و نتیجه بخش صورت نگرفته؟

وی تأکید کرد: متخصصان اقلیم شناسی خیلی پیش‌تر هشدارِ خشکسالی قریب الوقوع در کشورمان را دادند. اینکه ایران با توجه به شرایط آب و هوایی در اقلیم داخلی و تغییرات جوی در کل کره زمین و همچنین سوء مدیریت در عرصه محیط زیستی، سرنوشتی هولناک در پیش خواهد داشت.

حجار اعلام کرد: چندی است با گروهی از دلسوزان عرصه هنر و محیط زیست به این نتیجه رسیده‌ایم که سکوت جایز نیست. ما همگی صاحبان اندیشه هستیم و می‌دانیم که حتی اگر نخواهند کاری انجام شود، ما آماده‌ایم تا در کنار هموطنان‌مان با قدرت، با بکارگیری تکنولوژی‌های نوین شناخته شده و آزمون پس داده، با یاری آنها که می‌خواهند این کشور تبدیل به کشوری همچون سومالی و سودان نشود، کاری انجام دهیم.

سفیر انجمن مهر بانوی زمین تأکید کرد: فراموش نکنید هر کشوری را مردمانش می‌سازند و ما ایرانیان همواره سخت کوشیده ایم تا این مرز و بوم زنده بماند. امروز حیات کشور ما به حفظ منابع آبی آن گره خورده است. تا زمانی که فرصت است باید دست به دست هم دهیم تا دوباره تالاب‌ها و دشت هایمان زنده گردند.

هدف اولیه انجمن «مهر بانوی زمین» عملیاتی کردن روش‌های نوین استفاده از انرژی‌های سالم پایدار و بهبود شرایط اقلیمی زیستگاه‌های تخریب شده طی سال‌های گذشته به خصوص در عرصه احیای منابع آبی کشور اعلام شده است.

کتایون ریاحی، دیگر بازیگر سینمای ایران و بنیانگذار بنیاد «کیش مهر کتایون» باور دارد که حضور و یاری خیرین دوست‌دار محیط زیست و صاحب‌نظران عرصه‌های علمی در کنار هنرمندان در این مسی ، موجی را به راه خواهد انداخت که اثر آن را در جریان‌یافتن آب در شریان‌های خشک شده ایران زمین در آینده‌ای نه چندان دور خواهیم دید.

نشست رونمایی شعبه محیط زیستی بنیاد کمک با حضور جمعی از هنرمندان و خیرین برگزار شد و با نمایش فیلم مادرکشی برای حضار پایان یافت.

کد خبر 3742711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =