آئین «گرگیعان» ثبت ملی شد

اهواز ـ آئین کودکانه «گرگیعان» که در شب ۱۵رمضان توسط کودکان برگزار می شود به عنوان میراث معنوی مردم عرب ایران به ثبت ملی رسید.

مسئول ثبت ملی این پرونده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این پرونده سال گذشته تکمیل و پس از جمع آوری مستندات مورد نیاز به شورای ثبت استان سپس به شورای ثبت ملی کشور ارسال شد که اخیراً به عنوان میراث معنوی مردم عرب ایران به ثبت ملی رسید.

قاسم منصور آل کثیر افزود: امیدوارم میراث فرهنگی توجه خود را نسبت به گذشته به میراث معنوی مردم استان بیشتر کند چرا که بسیاری از میراث ما در میان مردم وجود دارد که لازم به مستندسازی و حفظ آنها است.

وی ادامه داد: پیش از این نیز پرونده میراث معنوی موسیقی علوانیه را ثبت کرده بودیم و در آینده نیز با همین رویکرد سعی در ثبت آثار دیگری از میراث معنوی را در برنامه های خود داشته باشیم.

مسئول ثبت ملی پرونده گرگیعان تصریح کرد: اعتقاد داریم که میراث معنوی می تواند مسیر همگرایی میان فرهنگ ها را افزایش دهد، به این دلیل که در فرآیند پژوهش در حوزه میراث معنوی شما با اشتراکان عمیق فرهنگی مواجه می شوید که این اشتراکات پیامدی جز مستحکم تر کردن همگرایی را به دنبال ندارد.

به گزارش مهر، گرگیعان نام یکی از سنت های کودکان عرب خوزستان و دیگر عرب های ایران است که در شب ۱۵ رمضان برگزار می شود. این مراسم دارای آئین خاصی است که کودکان آن پس از افطار تا پاسی از شب اجرا می کنند.

کد خبر 3766948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =