اولویت های جهاد دانشگاهی برای تحقق اقتصاد مقاومتی بر پایه فناوری

رئیس جهاددانشگاهی اولویت ها و اقدامات جهاددانشگاهی را در صنایع پیشران برای تحقق اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش بنیان تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی از غرفه خبرگزاری مهر در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها بازدید کرد و به سئوالات خبرنگار مهر پاسخ داد.

وی در خصوص اولویت های جهاددانشگاهی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در صنایع پیشران کشور که بر پایه فناوری است، به خبرنگار مهر گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصاد متکی بر تولید ملی با حفظ رقابت در عرصه بین المللی است؛ بنابراین می بایست این اقتصاد متکی بر فناوری روز دنیا باشد.

طیبی با بیان اینکه جهاددانشگاهی اولویت های خود را در صنایع پیشران مشخص کرده است، اظهار داشت: اساس تشکیل جهاددانشگاهی، توسعه فرهنگ، علم و فناوری در کشور بوده که در این زمینه ها کارهای خوبی کرده است.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در زمینه مرز علم و فناوری حرکت کرده است، عنوان کرد: در دوره جدید ۳ حرکت جدی در زمینه توسعه علمی و فناورانه که منجر به توسعه  اقتصادی می شود را خواهیم داشت.

رئیس جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه ما توانستیم برنامه پنجم توسعه جهاددانشگاهی را تهیه کنیم، افزود:بر این اساس همه واحدهای جهاد دانشگاهی  موظف هستند بر پایه نیازهای ملی و مزیت های استانی فعالیت شاخص انجام دهند. این اولویت ها برای هر استان تعریف شده است.

طیبی اظهار داشت: اکنون به دنبال تامین منابع هستیم و با وزراتخانه های صنعتی ارتباط برقرار کرده ایم تا بتوانیم مسئولیت های جدیدی را بر عهده بگیریم؛ بدین واسطه گامی در راستای اقتصاد دانش بنیان برداشته ایم.

رئیس جهاددانشگاهی خاطر نشان کرد: همچنین ما در نظر داریم که در پروژه های تکرار پذیر کشور، تجمیع خرید کار خارجی و انتقال تکنولوژی داشته باشیم؛ این موضوع در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال جهاد می تواند در پروژه های تکرار پذیر کشور ماموریت هایی را بر عهده بگیرد. یکی از این پروژه ها در حال انجام است و امیداوریم که به نتیجه برسد. در حال حاضر خرید ۲ هزار دستگاه واگن مترو تجمیع شده و بناست تا همه ساختارها هم در نظر گرفته شود و انتقال تکنولوژی انجام گیرد. در واقع ساخت سیستم رانش واگن های مترو به جهاد واگذار شده است.

به گفته طیبی، تحقق این مورد بدان معناست که در بخش ساخت واگن مترو به نتیجه خواهیم رسید و امیدواریم که در پروژه هایی همانند آب شیرین کن ها، فولاد، آلومینیوم و... هم به نتیجه مطلوب برسیم.

وی گفت: از سوی دیگر سند نقش جهاد در اجرای نقشه جامع علمی کشور را تصویب کردیم و به دنبال اجرایی کردن آن هستیم تا بتوانیم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان گام برداریم.

کد خبر 3820193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =