طنز، مسخره بازی با کلمات نیست

اسماعیل امینی گفت: طنز در مسخره بازی با کلمات حاصل نمی‌شود، طنز آنجا حاصل می‌شود که نگاه نافذ طنز پرداز برای آن جدیتی که مدنظر است به کار برده شود. نگاه نافذ به اتفاقاتی است که می‌افتد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگ سرای سرو، چهاردهمین محفل شعر سرو چمان، با محوریت رونمایی از ۵ مجموعه شعر طنز که به تازگی چاپ شده اند، با حضور شاعران و طنزپردازان کشور سعید بیابانکی، علیرضا لبش، اسماعیل امینی، صابر قدیمی، مجید سعدآبادی، مصطفی مشایخی، فرامرز ریحان صفت و تعدادی دیگر از شاعران طنزپرداز و علاقه‌مندان به این حوزه در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

اولین شعرخوانی این برنامه در ابتدا توسط صابر قدیمی انجام شد که یک شعر طنز و یک غزل را برای حاضران خواند. سپس بیابانکی یادداشتی از محمدرضا ستوده که اخیرا در روزنامه هنرمند درباره سریال معمای شاه به چاپ رسیده، اشاره کرد و با بیان استقبال از این یادداشت از سوی مخاطبان، آن را برای حاضران خواند.

در ادامه، اسماعیل امینی به عنوان دومین سخنران این محفل ادبی، به چاپ پنچ مجموعه شعری اشاره کرد که اخیرا توسط نشر قدیانی منتشر شده و افزود: انتشارات قدیانی مشهور به کتاب کودک و نوجوان است. اما مدتی است که در حوزه داستان هم کار کرده و تصمیم گرفته در زمینه طنز هم فعالیت کند. این مجموعه اشعار چند ویژگی مهم را در نظر دارد. به همین سبب آن را «طنز جدی» نام گذاشتیم. در این چند مجموعه به موضوعات دم دستی توجه نشده و هم به لحاظ ادبی و هم اندیشه، خیلی جدی است.

وی با اعلام نارضایتی از همکاری با انتشارات قدیانی به دلیل عدم توجه به غلط‌های املایی و همچنین پرداخت نکردن حق الزحمه شاعران، در بیان ویژگی‌های طنز ادامه داد: طنز در مسخره بازی با کلمات حاصل نمی‌شود، طنز آنجا حاصل می‌شود که نگاه نافذ طنز پرداز برای آن جدیتی که مدنظر است به کار برده شود. نگاه نافذ به اتفاقاتی است که می‌افتد.

امینی با اشاره به سبک شعری مجموعه تازه خود «بوستان بی درخت» گفت: این کتاب به شیوه بوستان سعدی، روایتی و در بحر متقارب سروده شده است و به قولی، نقیضه‌ای بر بوستان سعدی است.

پس از شعر خوانی امینی، بیابانکی مجموعه شعر «گورستان گل ها» (گزیده اشعار لطیف هلمت) را معرفی کرد و چند شعر از آن خواند. لبش نیز طبق رسم همیشگی این محفل ادبی، تولدها و درگذشت شاعران و بزرگان ادبی را که در دی ماه رخ داده، در لابه لای این نشست اعلام کرد.

مصطفی مشایخی به عنوان شاعر بعدی این محفل و شاعر مجموعه شعر «جنتلمن چینی» یکی از شعرهای خود از این مجموعه را برای حاضران خواند.

 نسیم عرب امیری شاعر مجموعه شعر «نامه به دزد» نیز علاوه برخواندن شعری از این مجموعه، از دیگر مجموعه شعر اخیر خود «کجایی که یادت بخیر» نیز شعر خواند. فرامرز ریحان صفت نیز در ادامه از مجموعه شعر «پنج به اضافه یک مساوی با سه» شعر خوانی کرد.

در ادامه این نشست سید اکبر میر جعفری با مجموعه شعر «بازار سیاه گیسو» و سعیده موسوی زاده شاعر طنز پرداز مشهدی با مجموعه شعر «شعرهای پاشنه بلند» شعر خوانی کردند.

بخش دیگری از این محفل شعر به اجرای موسیقی طنز از سوی مهدی فرج اللهی اختصاص داشت. او قطعه ای از سعید طلایی با عنوان «از کوچه های طلایی» و شعری از عمران صلاحی را اجرا کرد. عبدالله مقدمی با مجموعه شعر «گاز مجاز» و خواندن شعری از این مجموعه و امین آذری نیز با خواندن یک غزل، ادامه شعرخوانی های این برنامه را به عهده گرفتند.

در پایان نیز با اهدای یک جلد کتاب از پنج مجموعه شعر «بوستان بی درخت از اسماعیل امینی»، «نامه به دزد از نسیم عرب امیری»، «جنتلمن چینی از مصطفی مشایخی»، «شعرهای پاشنه بلند از سعیده موسوی زاده» و « گاز مجاز از عبدالله مقدمی» تاریخ پانزدهمین محفل «سرو چمان» روز دوشنبه ۴ بهمن ماه اعلام شد.

کد خبر 3861247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =