انتقادات طیب نیا به ثمرنشست/لغو دریافت مالیات از مصرف کننده نهایی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با مصوبه دیروز مجلس، اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی حذف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور مالیاتی، سیدکامل تقوی نژاد با اشاره به مصوبه دیروز مجلس در خصوص مالیات بر ارزش افزوده گفت: با اهتمام و تدبیر رئیس مجلس شورای اسلامی و همکاری موثر نمایندگان آرامش به نظام مالیاتی و مودیان مالیاتی در بخش ارزش افزوده بازگشت.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: با مصوبه دیروز مجلس بندی که در انتهای بند (ب) تبصره (۶) قانون بودجه مبنی براینکه مأخذ مالیات بر ارزش افزوده، مصرف‌کننده نهایی است، حذف شد و قانون مالیات برارزش افزوده به مدت یک سال تصویب شد.

تقوی‌نژاد با اشاره به اینکه قانون مالیات برارزش افزوده سال ۱۳۸۷ به صورت آزمایشی برای مدت ۵ سال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، ادامه داد: هر ساله در ضمن اجرای بودجه اجازه تمدید آن به دولت داده می‌شد، امسال نیز تمدید قانون مالیات برارزش افزوده ازمجلس درخواست شد که دربند (ب) تبصره (۶) تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد.  

وی با بیان اینکه دولت اصل لایحه قانون مالیات برارزش افزوده را مورد بررسی و تصویب قرار داده است، تصریح کرد: بیش از هزار ساعت کار کارشناسی در کمیسیون‌های وابسته به دولت صورت گرفت و بیش از صد جلسه کارشناسی در کمیسیون اقتصادی دولت با کمک اتاق بازرگانی، اتحادیه‌ها و صنوف برگزار شد که این لایحه در دولت تصویب نهایی شد و تا پایان سال جاری به مجلس تقدیم می‌شود.

 مشکلات اجرایی قانون مالیات برارزش افزوده درلایحه جدید مورد بررسی قرار گرفته است 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه تمام مشکلات اجرایی قانون مالیات برارزش افزوده در لایحه جدید مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: این قانون تمامی این مشکلات را رفع کرده و به نوعی تنظیم شده که شفاف‌سازی را به عنوان مهمترین اصل در مالیات برارزش افزوده در دستور کار قرار دهد.

وی با بیان اینکه قانون مالیات برارزش افزوده درطول حلقه‌های تولید می‌تواند آمار واطلاعات دقیقی از میزان گردش فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و واردکنندگان در اختیار ما قرار دهد، یادآور شد: تا مرحله‌ای که مصرف کننده نهایی مالیات برارزش افزوده را پرداخت کند؛ می‌توان جریان گردش کالا و خدمات را رصد کرد.

تقوی نژاد افزود: بیم آن می‌رفت که اگر از حلقه‌های مالیات دریافت نشود اعتبار مالیاتی حذف شود و هزینه‌های قابل قبول که در مرحله تولید به تولیدکنندگان باز می‌گشت ممکن بود مورد غفلت قرار گیرد. قانون مالیات برارزش افزوده به نفع تولیدکننده، نظام مالیاتی کشور و درآمدهای دولت است.

وی با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع تولیدکننده‌ها و نظام مالیاتی کشور و درآمدهای دولت است، ادامه داد:خوشبختانه روند اجرای مالیات بر ارزش افزوده از یک موفقیت برخوردار بوده و حدود ۵۰ درصد درآمدهای کشور از محل مالیات برارزش افزوده است و تاکنون حدود ۱۷۰ هزارمیلیارد تومان از این محل درآمد کسب شده است.

 اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان اعتبارات از محل ارزش افزوده به طرح تحول سلامت

 تقوی‌نژاد اظهار کرد: بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد در اختیار شهرداری‌ها قرارگرفته است و همچنین یک درصد از مالیات برارزش افزوده در اختیار بخش سلامت قرار می‌گیرد و درسال آینده نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان اعتبارات از محل ارزش افزوده در اختیار طرح تحول سلامت قرار می‌گیرد

وی با بیان اینکه درک والا و اهتمام جدی رئیس مجلس شورای اسلامی سبب شد که مالیات بر ارزش افزوده به مسیر اصلی خود بازگردد، تصریح کرد: مالیات برارزش افزوده در حلقه آخر حدود ۵ میلیون صنف کشور را متأثر می‌کند که مصوبه امروز خیال آنها را راحت کرد و آرامش در سال ۹۶ بازمی‌گردد.

 معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در سال ۹۶ نیز همانند سال گذشته می‌توان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کرد.

کد خبر 3924509

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha