«انار» گنجی در روستای فاروق/ ایران درصدر اخبار گردشگری جهان

قرار گرفتن ایران در صدر اخبار گردشگری جهان، شایعه کشف گنجی در فاروق و ثبت کویر لوت و یازده قنات ایرانی در فهرست میراث یونسکو از جمله خبرهای گردشگری و میراث در سال ۹۵ بود.

به گزارش خبرنگار مهر، اواخر سال ۹۵ و در روزهای ابتدایی زمستان بود که کارگران پایگاه میراث جهانی ارگ بم با اعتصاب و کار نکردن در محوطه ارگ تاریخی موجب شدند تا صدایشان به گوش مسئولان برسد و همه متوجه شوند که آن‌ها چهار ماه است بدون حقوق کار می‌کنند. در این زمینه فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی گفت: ۶۰۰ کارگر در مجموعه‌های میراث جهانی در ۴ تا ۶ ماه اخیر حقوق دریافت نکرده‌اند.

عزیزی بیان کرد: حدود ۶۰۰ نیروی کارگر، پیمانکار و سرکارگر در پایگاه‌های میراث جهانی داریم که برخی از آن‌ها ۴ ماه و برخی دیگر به مدت ۶ ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند. حداقل حقوق برای این نیروها ۸۰۰ هزار تومان و حداکثر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

عزیزی در ماه بهمن خبر داد که این عقب افتادگی حقوق بلاخره جبران شد و عده زیادی از افراد حقوق شان را گرفتند و حتی روز اخر سال نیز در نشست خبری اعلام کرد امسال دغدغه پرداخت حقوق و عیدی نداریم.

پرونده ۱۲ملیتی نوروز در یونسکو ثبت شد

پرونده ۱۲ ملیتی نوروز و پرونده فرهنگ پخت نان‌های نازک در یازدهمین اجلاس کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس جهانی که از ۸ تا ۱۲ آذر در اتیوبی برگزار شد، به ثبت رسید.

پیش از این پرونده نوروز ۷ ملیتی بود. تا کنون ده میراث ناملموس کشورمان همچون نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین های پهلوانی، قالیشویی اردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقالی(قصه گویی) ایرانی،  در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

۱۱ قنات ایران و کویر لوت در یونسکو ثبت جهانی شد

تیرماه سال ۹۵ پرونده زنجیره ای ۱۱ قنات ایرانی به عنوان بیستمین میراث فرهنگی ایران و کویر لوت به عنوان ۲۱ مین اثر ایران در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو  به ثبت جهانی رسید. پرونده قنات ایرانی یکی از قوی ترین پرونده های نشست است که مورد توجه اکثریت اعضاء حاضر در نشست قرار گرفت.

ایران در فهرست بودجه پنج میلیون یورویی بنیاد گردا هنکل

 بنیاد گردا هنکل یک موسسه علمی و تحقیقاتی آلمانی است که هر سال به پروژه‌های تحقیقاتی بودجه‌ای را اختصاص می‌دهد. این بنیاد مطالعاتی به تازگی و پس از شکل گیری مجمع و اعضای جدید خود عنوان کرد که مبلغ پنج میلیون یورو را برای طرح‌های پژوهشی در چند کشور مدنظر قرار خواهد داد که ایران نیز در این فهرست قرار داد. در این طرح قرار است محققین آلمانی با همکاری محققانی از این سه کشور مطالعات تاریخی گسترده‌ای را انجام دهند. در طرحی دیگر قرار است در کشور اوگاندا و شهر کامپالا دانشگاهی با حمایت بنیاد گردا هنکل تاسیس شود که مبلغی به میزان هشتصد هزار یورو برای آن در نظر گرفته شده است.

طرح دیگری که به ایران مربوط می‌شود، شامل حمایت از یک پروژه مشترک ایرانی و آلمانی است که حدود ۶۵۰ هزار یورو از آن حمایت خواهد شد. این دو طرح مربوط به موزه ملی ایران و موزه یزد است. در توضیح این طرح آمده است که، استان یزد در ایران تاریخی متفاوت دارد.

روایت رسانه‌های جهان از جاذبه‌های ایران

در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ بسیاری از رسانه‌های خارجی درباره جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایران گزارش‌هایی را منتشر کردند و به معرفی آن و یا تحلیل خود از وضعیت صنعت گردشگری پرداختند.

بسیاری از رسانه‌ها از دید خود ایران را در رده کشورهایی قرار دادند که می تواند یک جاذبه جذاب برای گردشگران باشد در برخی از سفرنامه‌ها و گزارش‌های خبرنگاران نیز به نکاتی اشاره شده است که کمتر می‌تواند در مطالب تکراری رسانه‌ها از جاذبه‌های ایران دید. از جمله اینکه آنها اعلام کرده‌اند سفر زنان در ایران بی‌خطر است و یا ایرانی‌ها تروریست نیستند و اخبار اشتباه درباره آن‌ها زیاد منتشر می‌شود.

گنج «فاروق» انار بود

سال گذشته همچنین مدعیان کشف گنج در روستایی به نام فاروق موجب شدند تا برای مدتها اسم این روستا بر سر زبان ها بیفتد. عده ای از افراد سودجو ساکن این روستا در استان فارس کلیپی ساختگی را منتشر کرده و اعلام کردند که گنجی از طلا پیدا شده است و سازمان میراث فرهنگی و نیروی انتظامی در حال مخفی کردن آن هستند ماجرا زمانی بیشتر شایع شد که پشت سر هم کلیپ‌های متفاوتی پخش می شد که سعی داشت تا این ادعا را تایید کند.

به همین دلیل خبرنگار مهر برای بررسی اوضاع به این روستا سفر کرد و ضمن صحبت با اهالی محل و بازدید از محلی که ادعا می شد گنج در آنجا کشف شده، اعلام کرد گنج فاروق انار است. اناری که برای آن هر سال جشنواره ای برگزار می شود و نمونه اش در هیچ شهر دیگری نیست مردم این روستا در گفتگو با خبرنگار مهر حرفها درباره گنج را شایعه می دانستند. اکنون مدعیان این گنج دروغین در زندان به سر می برند آنها دو کارگر بودند که تصور می کردند با این ادعا می توانند به پولی برسند.

چینی ها گردشگری ایران را دور زدند

سال ۹۵ خبر پرحاشیه دیگر مربوط می‌شد به اقامت غیرمجاز چینی‌ها در ایران که اولین بار خبرگزاری مهر این موضوع را به نقل از مصطفی شفیعی شکیب عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران اعلام کرد و گفت: برخی از گردشگران و تجار چینی به جای اقامت در هتل، آپارتمانهایی را برای اقامت ارزان در تهران اجاره کرده اند که مجوزی برای این کار ندارند.   تعدادی ساختمان در خیابان مطهری، رو به روی پارک ملت، خیابان صابونچی و... وجود دارد که توسط چینی‌ها اجاره شده است آنها یک آشپز و یک مسئول چینی هم در این ساختمان ها مستقر کرده اند که توریست ها و یا تجار را در اتاق های آن  مستقر کنند. معمولا این ساختمان‌های ۵ و یا ۶ طبقه دارای آپارتمانهای متعدد است و کل ساختمان را در اختیار دارند.

وی با بیان اینکه من از وجود ۶ ساختمان برای اقامت چینی ها در تهران مطلع شده ام افزود: در فرودگاه فردی به دنبال این گروه از افراد می رود و آنها را به این خانه ها می برد. درحالی که این آپارتمانها هیچ مجوزی ندارند و فاقد هر نوع تابلویی هستند. اقامت گردشگران چینی در این ساختمانها درحالی است که از سفر این افراد به ایران و اقامت شان در آپارتمانها هیچ چیزی عاید آژانسدار، هتلدار و یا فعالان گردشگری در ایران نمی شود. این خبر موجب شد تا برخی از این اقامتگاهها تعطیل شوند.

حاشیه‌ها در کمین بزرگترین رویداد گردشگری ایران

بزرگترین رویداد گردشگری ایران با بیش از ۲۵۰ راهنمای گردشگر خارجی بهمن ماه برگزار شد اما در این میان عده‌ای بودند که اهمیت این رویداد بین‌المللی را در نظر نگرفته و با آن قهر کردند!

 کنوانسیون ۲۰۱۷ راهنمایان گردشگری جهان  از ۶ تا ۱۸ بهمن ماه در شهرهای تهران، قزوین، اصفهان، زنجان، همدان، فارس، کاشان برگزار شد. در این فاصله از روزهای ۹ تا ۱۳ بهمن نیز مراسم اصلی کنوانسیون در شهر تهران برگزار شد و طبق اعلام دبیرخانه کنوانسیون، در آن ۴۰۲ شرکت کننده ایرانی و خارجی حضور داشتند. همچنین ۱۴۰ مهمان در تورهای گردشگری پیش از کنوانسیون و ۲۹۰ مهمان نیز در تورهای پس از کنوانسیون شرکت کردند.

این کنوانسیون از آن جهت اهمیت دارد که فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری دارای حدود ۲۰۰ هزار عضو از کشورهای مختلف است و اجلاس آن، هر دو سال یک‌بار در یکی از کشورها برگزار می‌شود و مهمتر آن که راهنمایان گردشگری به نوعی سفیران و دیپلمات‌های فرهنگی در دنیا محسوب می‌شوند و هر کدام با گردشگران زیادی در ارتباط هستند و می‌توانند مبلغ گردشگری ایران باشند.

بنابراین با دیدن ایران، گرفتن خدمات مناسب و داشتن بهترین خاطره از سفر به ایران نه تنها ایران را ارزیابی خواهند کرد بلکه درباره آن تبلیغ می‌کنند تبلیغی که یک باره در ۱۲ روز توسط ۳۰۰ راهنمای خارجی اتفاق می‌افتد. چنین رویدادی در تاریخ گردشگری ایران تاکنون سابقه نداشته است آن هم با این مدت زمان، با این تعداد گردشگر خارجی.

در حاشیه این مراسم، عده ای از افراد با این کنوانسیون همیاری نکردند و حتی چوب لای چرخ برگزار کنندگان می گذاشتند به همین دلیل معاون گردشگری کشور طی یک سخنرانی، افراد را دعوت به همکاری کرد و گفت که هیچ نهاد و شخصی نباید این اقدام ملی را زیر سوال ببرد و با آن قهر کند.

کد خبر 3933221

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha