بهره گیری از مشارکت مردمی در حوزه مددکاری اجتماعی یک ضرورت است

اراک- مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی گفت: رویکردهای نوینی در رابطه با مددکاری اجتماعی ازجمله بهره گیری از مشارکت مردمی شکل گرفته که نقش موثری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا فتح آبادی پیش از ظهر شنبه در همایش تجلیل از مددکاران اجتماعی استان مرکزی در اراک اظهار داشت: اخیرا رویکردهای نوینی در رابطه با مددکاری اجتماعی ازجمله بهره گیری از مشارکت مردمی شکل گرفته که نقش موثری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد.

وی افزود: باید در این راه از ظرفیت پویش ها و موسسات خیریه و مردمی برای حل مشکلات و نیازهای مددجویان بهره گرفته شده و فرهنگ همدلی و بی تفاوت نبودن نسبت به مشکلات دیگران در جامعه نهادینه شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی بیان کرد: توجه به این مهم تصویری روشن و مثبت از جامعه آتی پیش روی ما قرار دهد و هدف گذاری در این حوزه ها بخشی از سرمایه اجتماعی جامعه ما است چرا که وقتی فردی زندگی فرد دیگری را نجات دهد در واقع زندگی خودش را نجات داده است.

فتح آبادی خاطرنشان ساخت: نکته مثبت رویکردهای جدید در مددرسانی اجتماعی، بهره گیری از مشارکت مردمی در قالب  نهادهایی همچون انجمن حمایت از بیماران ام اس، بیماران سرطانی و ... است می تواند بسیار کمک کننده باشد.

وی تصریح کرد: مردم بایستی در کنار دولت نسبت به جریان ها و پدیده های اجتماعی در جامعه مسئولیت پذیر باشند که خوشبختانه استان مرکزی از این نظر وضعیت مطلوبی دارد و انجمن های اجتماعی متعددی در این استان فعال هستند.

 مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با اشاره نقش مددکاران در جامعه، ادامه داد: مددکاران نقش مهمی در ترمیم آسیب ها و پیشگیری از بحران های اجتماعی دارند و فعالیت آنها قطعا بر شرایط اجتماعی اثرات مثبت دارد.

فتح آبادی اضافه کرد: حفظ حقوق شهروندی و کرامت نهادن به دیگر انسان ها از اصول مهم پیشگیری از آسیب های اجتماعی به شمار می رود و با گام برداشتن در مسیر کاهش آسیب ها، شاهد توسعه پایدار اجتماعی خواهیم بود.

بهروز رفیعی، مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در این همایش اظهار داشت: در حوزه بهزیستی تقدم اقدامات پیشگیرانه بر اقدامات عملی از اولویت ها است و در رابطه با کاهش آسیب های اجتماعی نیز یکی از اقدامات بهزیستی تعامل با خانواده های آسیب زده و تمرکز بر امور مشاوره ای و مداخلات بهنگام در ترمیم مشکلات آنها است.

وی افزود: در حال حاضر بسته ای تلفیقی از خدمات اجتماعی، سلامت روان و توانبخشی اجتماعی به بهزیستی ابلاغ شده که توسط پایگاه های مستقر در سکونتگاه های حاشیه ای و نقاط در معرض آسیب، عملیاتی می شود.

کد خبر 3953424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =