قطارتبلیغات انتخاباتی روی ریل فضای مجازی/تنورداغ ستادهای اینترنتی

اراک- در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری بستر جدیدی برای کاندیداها به منظور تبیین برنامه هایشان فراهم شده که روش های مرسوم دوره های قبلی را دستخوش تغییر کرده و آن چیزی نیست جز فضای مجازی.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: روش های تبلیغی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری با تغییراتی نسبت به دوره های قبلی روبرو است که از جمله آن می توان به سیطره تبلیغات مجازی در روند فعالیت های انتخاباتی اشاره کرد. این تحولات از طرفی ظرفیت های خوبی را برای اطلاع رسانی فراهم کرده و از سوی دیگر ممکن است کارکرد لازم یا صحیح را نداشته باشد.

با توجه به اینکه برای همه افراد امکان حضور در ستادها و مراسمات سخنرانی نامزدهای ریاست جمهوری یا نمایندگان آنها وجود ندارد، شبکه های مجازی طی این دوره از انتخابات به علت دارا بودن کاربران پرشمار در جامعه ما، نقش تاثیرگذاری را در معرفی داوطلبان به مردم ایفا کرده اند و این مساله یکی از مهمترین عوامل تمایز شکل و روش تبلیغات در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نسبت به چهار سال قبل و دوره های پیش از آن است.

بسیاری از ستادهای تبلیغاتی و هواداران نامزدهای ریاست جمهوری در استان با راه اندازی سایت های اینترنتی و گروه ها و کانال های ارتباطی در شبکه های اجتماعی مجازی نظیر تلگرام و...، شرایط مناسبی را برای توضیح مشروح و مفصل در مورد برنامه ها و دیدگاه های کاندیدای مورد نظرشان فراهم کرده اند.

برخی دیگر نیز با تشکیل گروه های مجازی به مناظره و مباحثه با یکدیگر در مورد کاندیدهای مورد حمایت پرداخته و بخشی از برنامه های وی را برای چهار سال آینده مملکت، در فضای مجازی بازنشر کرده اند.

ستادهای مجازی منبع کسب اطلاعات مردم در مورد کاندیداها

آنچه که از ستادهای تبلیغاتی کاندیداها در نقاط مختلف استان به چشم می خورد این است که نسبت به گذشته ستادها از ازدحام چندانی برخوردار نیستند و شاید یکی از عوامل این مساله را بتوان وجود تبلیغات فضای مجازی و استفاده بخش عمده ای از مردم از این منابع عنوان کرد.

در حالی که بیش از دو هفته از تشکیل رسمی ستادهای انتخاباتی شش کاندیدای ریاست جمهوری در استان و انتخاب روسای ستادها نمی گذرد و ستادهای شهرستانی نیز طی روزهای اخیر فعال شده، ماه ها است که گروه های فضای مجازی بستر مباحثه در مورد کاندیداهای احتمالی هستند و تنور گرمشان با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات و مشخص شدن کاندیداهای نهایی، هر روز در حال داغ تر شدن است.

یک کارشناس حوزه رسانه در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: استفاده از ظرفیت های فضای مجازی امکان خوبی است که می تواند در اطلاع رسانی انتخاباتی کاندیداها بسیار موثر و مفید باشد اما این امکان، با خود مشکلاتی را نیز به همراه دارد، از جمله اینکه نظارت دقیق در مورد مطالب گروه های فضای مجازی بسیار مشکل و به نظر می رسد غیرممکن است، بنابراین مشخص نیست مطالب عنوان شده در این منابع خبری چه میزان از صحت برخوردار است.

علی محمودی تصریح کرد: نکته مثبت در این روش تبلیغات آن است که از هزینه های گزاف و همچنین برخی روش های تبلیغی که مشکلاتی را به دنبال دارند جلوگیری می شود، اما عقیده دارم بهتر است در کنار ستادهای مجازی، ستادهای شهری و تریبون های فیزیکی کاندیداهای ریاست جمهوری فعال تر عمل کنند و و زمینه برگزاری جلسات و سخنرانی های موثر و مفید در این ستادها فراهم شود.

فعالیت ها مجازی و غیرمجازی ستادهای انتخاباتی رصد می شود

شکرالله حسن بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی نیز در رابطه با تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری به خبرنگار مهر گفت: کمیسیون پیشگیری از تخلفات انتخاباتی به مسئولیت دادگستری در استان تشکیل شده و فعالیت‌ تبلیغی ستادهای شهرستانی داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را رصد می‌کند.

وی افزود: مصادیق مجاز و غیرمجاز تبلیغات انتخاباتی در قانون به طور شفاف ذکر شده است و ستادهای انتخاباتی ملزم به رعایت این قوانین هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی خاطرنشان ساخت: برای تبلیغات در فضای مجازی نیز مانند فضای حقیقی دستورالعمل هایی صادر شده است که باید رعایت شود و تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی نیز رصد خواهد شد تا پا را فراتر از قانون نگذارد.

حسن بیگی تصریح کرد: عمل به قانون، سعه صدر و خویشتن‌داری و دوری از مجادله، هماهنگی حضور نامزدهای ریاست جمهوری در استان با ستاد انتخابات استان و فرمانداری‌ها، رعایت قوانین مربوط به تبلیغات خصوصا در فضای مجازی و معرفی روسای ستادهای شهرستانی و اعضای ستادهای انتخاباتی به ستاد انتخابات استان، از جمله مواردی است که از سوی این ستادها بایستی رعایت شود.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی اضافه کرد: ستادهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری در استان ها نماینده و معرف آن کاندیدا هستند، بنابراین باید سمبل قانون مداری، رعایت اخلاق و حقوق شهروندی باشند و از هر اقدامی که خارج از قانون انتخابات باشد، پرهیز کنند.

در رابطه با تبلیغات انتخاباتی قانون را دقیقا رعایت خواهیم کرد

احمدرضا نوازنی، رئیس ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی در استان مرکزی در رابطه با موضوعات ذکرشده، ضمن بیان اینکه همه جناح های سیاسی بایستی قانون را در تبلیغات انتخاباتی سرلوحه کار خود قرار دهند، اظهار داشت: در کنار برنامه ریزی هایی که برای ستادهای استانی مشخص شده، سعی داریم تنها نامزد انتخاباتی خود را معرفی کرده و کسی را تخریب نکنیم.

وی بیان کرد: در تبلیغات ریاست جمهوری، محدودیت دفتر ستاد وجود ندارد، اما ملاک این است که ستاد ویژه این کار باشد و نه فعالیت دیگری و در کنارش بنر ستاد هم نصب شود، جای تاسف دارد که برخی از کاندیداها یا طرفداران آنها گاهی اوقات در این زمینه قانون را رعایت نمی‌کنند.

نوازنی خاطرنشان کرد: سعی بر این داریم که در چارچوب قانون حرکت کنیم، تخلف از قانون جمهوری اسلامی ایران را بر خود حرام می‌دانیم و در حقیقت قصد نداریم به هر قیمتی برای نامزد مورد نظر خود رای جمع آوری کنیم.

رئیس ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی در استان مرکزی افزود: در دوره‌های قبل شاهد آن بودیم که در زمان تبلیغات، بخش عمده ای از فضای شهری تحت تاثیر قرار می گرفت و تا مدت زیادی این آثار و تبعات آن در فضای شهر ادامه داشت، در این دوره همزمان با تبلیغات ریاست جمهوری، با تعداد زیادی کاندیداهای شورای شهر نیز مواجه هستیم، بنابراین در زمینه تبلیغات انتخاباتی موازین و قواعد را رعایت خواهیم کرد.

نوازنی همچنین با اشاره به فعالیت کارگروه‌ها و کمیته‌های ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی در استان مرکزی گفت: با وجود اینکه ستاد حجت‌الاسلام رئیسی در استان مرکزی به روی تمام طیف‌ها باز است، در به‌ کار گرفتن نیروها به‌طور حتم دقت می‌کنیم و از افرادی استفاده می‌کنیم که شناخته شده و مورد اطمینان باشند و قواعد و اصول کار تبلیغات را رعایت کنند.

ستادهای انتخاباتی ریاست جمهوری اجرای دقیق قانون را دنبال کنند

سید باقر تقوی عراقی، رئیس دفتر نظارت بر انتخابات استان مرکزی نیز در این باره به خبرنگار مهر گفت: ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در استان مرکزی بایستی قواعد قانونی و همچنین اصول اخلاقی و اسلامی از جمله صداقت را در تبلیغات انتخاباتی مدنظر قرار دهند.

وی افزود: ستادها و فعالان عرصه انتخابات و تبلیغات انتخاباتی باید بدانند که اگر در این رویه کار نیکی انجام دهند قطعا ثمره مثبت به دنبال خواهد داشت، بنابراین باید در مسیر قانون گام برداشته و در تبلیغات انتخاباتی صادقانه عمل کنند.

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات استان مرکزی بیان کرد: لازم است همواره جلساتی برای توجیه مسئولان ستاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود تا افراد با قانون، شیوه صحیح تبلیغات و وظایف قانونی خود آشنا شوند و با تبیین چهارچوب قانونی، اقدام به انجام کاری خارج از حیطه اختیارات نکنند.

تقوی تصریح کرد: از مجریان و برگزار کنندگان انتخابات در استان نیز درخواست داریم که در برگزاری انتخابات بی‌طرفانه عمل کرده و در تمام موارد، فقط عمل به قانون را مورد توجه قرار دهند.

وی اضافه کرد: تاکنون ۱۴ جلسه ستاد انتخاباتی در استان مرکزی برگزار شده و در تمامی این جلسات نسبت به رعایت عدل و صداقت تاکید داشته‌ایم زیرا به ‌عنوان یک جامعه مسلمان بر این باوریم که عالم محضر خداوند متعال بوده و باید بدانیم خداوند به آنچه که انجام می‌دهیم واقف و آگاه است.

کد خبر 3971712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =