اشتغالزایی؛اولویت نخست تعاون/ایجاد یکهزار تعاونی روستایی درسال۹۶

معاون وزیر کار، نخستین اولویت بخش تعاون را اشتغالزایی عنوان کرد و گفت:در قالب طرح«روستا-تعاون»امسال هزار تعاون در یکهزار روستای کشور منتاسب با ظرفیت روستاها ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید کلانتری در نشست اتحادیه های سراسری، تعاونی های بزرگ و فرااستانی که شامگاه چهارشنبه با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در مجموعه تلاش برگزار شد، گفت: امیدواریم بخش تعاون در دولت دوازدهم شکوفاتر از گذشته بتواند به اقتصاد کشور کمک کند. تعاونگران ما برای شکوفایی و توسعه همکاری بیشتر، نیاز به ایجاد باشگاه تعاونگران دارند تا محلی برای گفتگو و نشست های تخصصی تمام اتحادیه ها و تعاونی ها باشد.

وی از تعاونی های توانمند به لحاظ مالی درخواست کرد تا در صورت امکان برای تاسیس برج یا باشگاه تعاون در پایتخت حمایت کنند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در ادامه به اولویت های این وزارتخانه در حوزه تعاون اشاره کرد و گفت: امروز یکی از مهمترین مشکلات کشور بیکاری است، بنابراین نخستین موضوع اولویت دار بخش تعاون نیز حمایت از اشتغال و توسعه این بخش است.

کلانتری ادامه داد: بر اساس فرمایش رهبر انقلاب، تعاونی ها نقطه جوشان اشتغال هستند، لذا در این زمینه تعاونی ها باید برنامه های خود را برای توسعه اشتغال با جدیت پیگیری و اعمال کنند.

وی طرح «روستا-تعاون» را یکی از برنامه های ایجاد اشتغال در روستاها از طریق بخش تعاون اعلام کرد وگفت: بر اساس این طرح در هر روستا یک تعاونی تشکیل می شود به طوری که تاسیس هزار تعاونی در هزار روستا طی شش ماه نخست امسال هدف گذاری شده است که این تعاونی ها متناسب با ظرفیت روستاها ایجاد می شوند.

کلانتری محرومیت زدایی را از دیگر برنامه های بخش تعاون عنوان کرد و گفت: یکی از نقش های تعاونی ها رفع فقر است؛ باید این را بدانیم که مناطق محروم جز با سرمایه گذاری های خود مردم ساماندهی نمی شوند.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰۰ تعاونی دهیاری در سراسر کشور وجود دارد که ۱۷ هزار روستا را در بر می گیرند، گفت: نهضت و تبیین فرهنگ و اندیشه تعاون یکی از مهمترین راهکارهای اساسی توسعه این بخش است که در راستای هفت راهبرد بخش تعاون، موضوع نهضت تعاون نیز در دستور کار قرار دارد.

کلانتری با بیان اینکه بهره وری در واحدهای کوچک و متوسط نیز از دیگر کارکردهای اصلی بخش تعاون است، ادامه داد: در این زمینه واحدهای کوچک برای رقابت با واحدهای بزرگ اقتصادی باید سرمایه های خود را با یکدیگر تجمیع کنند و در قالب تعاونی های تامین نیاز نقش بزرگتری را ایفا کنند.

وی با تاکید بر توسعه صادرات محصولات تعاونی ها افزود: توسعه صادرات یکی از نقش های مهم بخش تعاون است؛ در این زمینه در سال ۹۲ ارزش صادرات تولیدات بخش تعاون ۹۹۰ میلیارد دلار بود که این میزان با افزایش بیش از صددرصدی در سال گذشته به ۲.۱ میلیارد دلار رسید، بنابراین باید توجه داشته باشیم که تولیدات تعاونی ها را به کشورهای همسایه صادر کنیم که برای تحقق این هدف باید بخش بازاریابی و بازارسازی تعاونی ها و اتحادیه ها تقویت شوند.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون گفت: یکی از تکالیف برنامه ششم توسعه که در ماده ۲۵ این قانون ذکر شده این است که دولت باید امور تصدی گری را به بخش های تعاونی و خصوصی واگذار کند. تعاونی ها مردمی ترین روش مردمی کردن اقتصاد است بنابراین باید برای تحقق مردمی کردن اقتصاد، بخش عمده ای از امور تصدی گری دولت به تعاونی ها و بخش خصوصی واگذار شود.

کلانتری خطاب به تعاونگران در این نشست با تاکید بر اینکه پیش از هر چیز باید باور تعاون را نخست در خودمان و سپس در بطن جامعه نهادینه کنیم، گفت: یکی از راههای رفع مشکل بیکاری تاسیس تعاونی های دانشجویی و دانش بنیان است که در این زمینه نیز اقدامات لازم در حال انجام است.

کد خبر 3994192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =