کتابی درباره عباس زریاب خویی منتشر شد

بیست و هشتمین کتاب از مجموعه «مشاهیر کتابشناسی معاصر ایران» با عنوان «عباس زریاب خویی» نوشته مرتضی‌هاشمی پور از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس زریاب خویی از مشاهیر فرهنگی معاصر است که جلد بیست و هشتمین از «مشاهیر کتابشناسی معاصر ایران» به معرفی آن پرداخته است. این اثر از چهار بخش اصلی «از تولد تا کتابشناسی»، «حیات کتابشناسانه»، «پس از کتابشناسی» و «آثار» تشکیل شده است.

در بخشی از مقدمه‌ای که مجید غلامی‌جلیسه، مدیر عامل موسسه خانه کتاب بر این کتاب نوشته می‌خوانیم: «کتابشناسی در دنیای امروز به عنوان یک علم شناخته شده و مطرح است و عالمان این علم یعنی کتابشناسان از قدیم‌الایام از مقبولیت و اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند. بزرگانی چون ابن غضائری، نجاشی، شیخ طوسی، ابن ندیم، ابن شهر آشوب، عبدالله افندی، ثقه الاسلام تبریزی، آقا بزرگ تهرانی و بسیاری از بزرگان که امروز ما آنها را با نام کتابشناسان عصر خود می‌شناسیم سهم بسزایی در شکل‌گیری تمدن اسلامی ما داشته و دارند.»

در بخش «از تولد تا کتابشناسی» آمده است: «عباس زریاب خویی بیستم مرداد ۱۲۹۸ شمسی در خوی آذربایجان غربی و در خانواده‌ای نسبتا مرفه به دنیا آمد... در سال اول دبیرستان معلمی داشت که حس کرد او را از صمیم قلب دوست دارد. رحمت الله خان کلانتری معلم اول دبیرستان او بود. پس از مدتی که زریاب می‌توانست بخواند و بنویسد، علاقه‌ای جنون آسا به کتاب خواندن پیدا می‌کند. عباس نوجوان هرچه پول داشت و حتی گاه از صندوق پدرش پول برمی‌داشت و با آن کتاب می‌خرید. در شهر خوی یک کتابفروشی بیشتر نبود و نام مدیر آن میرزا عبدالله سنائی. زریاب مشتری پروپاقرص کتابفروشان دوره گرد نیز بود. برادران اوروج اف در باکو کتاب‌های متعددی در تاریخ و جغرافیا و داستان و ترجمه‌های ادبیات روس را وارد شهرهای ایران و از جمله خوی می‌کرد. عباس جوان خواننده جدی این آثار بود و با ولع این کتاب‌ها را تهیه می‌کرد و می‌خواند...»

بخشی از «حیات کتابشناسانه» این مجلد، زریاب خویی را چنین معرفی کرده است: «عباس زریاب بین ده تا سیزده سالگی کتاب‌های ناسخ التواریخ و منتظم ناصری را خواند. اما کتاب‌هایی که در روح عباس زریاب جوان تاثیر گذاشت؛ کتاب‌های درسی تاریخ و جغرافیای مرحوم عباس اقبال بود که برای دبیرستان‌ها نوشته شده بود. زریاب در آن شهر کوچک مجله‌های مهم و معتبر را نیز می‌جست. مجله کاوه، ایرانشهر، علو و هنر، ارمغان و نوبهار نشریه‌هایی  بودند که زریاب می‌خواند.

پس از آنکه عباس زریاب دوره اول دبیرستان را گذراند؛ به دلیل مالی نتوانست درس را ادامه دهد. برای ادامه تحصیل یا باید به تبریز می‌رفت یا ارومیه. پدر عباس جوان با رفتن او به تبریز مخالفت کرد. شوق تحصیل موجب شد که عباس جوان مقدمات فقه و اصول را در زادگاه خود نزد شیخ عبدالحسین اعلمی و حاج شیخ حسن فقیه فرا بگیرد...»

مخاطبان در بخش «پس از کتابشناسی»، عباس زریاب خویی را چنین می‌شناسند: «زریاب با معرفی سید حسن تقی‌زاده بورسیه‌ای از طرف بنیاد هومبولدت در آلمان غربی دریافت می‌کند و نزدیک پنج سال در ماینز و فرانکفورت و مونیخ تحصیل می‌کند. استاد راهنمای او پرفسور رومر، استاد دانشگاه فرایبورگ بود. استاد زریاب خوئی در چندمین انجمن و موسسه علمی عضویت  داشت. عضو انجمن بین‌المللی شرق شناسی آلمان، مجمع بین المللی کمیته‌های ایرانی در انگلستان، انجمن فلسفه، هیئت امنای بنیاد فرهنگ ایران، فرهنگستان تاریخ و... بود.»

در بخش «آثار» این کتاب می‌خوانیم: «سال ۱۳۳۱ عباس زریاب، ایرج افشار، محمدتقی دانش‌پژوه، منوچهر ستوده و مصطفی مقربی نشریه فرهنگ ایران زمین را بنا می‌کنند. فرهنگ ایران زمین سی شماره منتشر شد و شماره‌های ۲۸ و ۲۹ نیز به یاد مرحوم زریاب است.

نخستین اثری که  مستقلاً از زریاب منتشر شد، ترجمه تاریخ فلسفه ویل دورانت بود از انگلیسی و آخرین اثری هم که او ترجمه کرد دریای جان اثر اسلام شناس معروف هلموت ریتر، از آلمانی بود...»

بیست و هشتمین جلد از مجموعه «مشاهیر کتابشناسی معاصر ایران» به قلم مرتضی‌هاشمی پور با شمارگان هزار نسخه در ۴۸ صفحه به بهای ۵۰ هزار ریال از سوی مؤسسه خانه کتاب منتشر شده است.

کد خبر 4026513

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha