پیر کتابفروش در دارالرحمه آرام می گیرد

شناسهٔ خبر: 4094009 -
شیراز- پیکر زین العابدین بلادی، پیر کتابفروشان استان فارس در دارالرحمه تشییع و خاکسپاری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی درگذشت پیر کتابفروشان و پیشکسوت صحافی جامعه فرهنگ و ادب استان فارس پیام های تسلیتی صادر کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس درگذشت زین العابدین بلادی کتابفروش با سابقه و خوشنام شیرازی را به جامعه ادبی و فرهنگی تسلیت گفت.

بهزاد مریدی در پی درگذشت این فعال و پیشکسوت کتاب و کتابخوانی شیراز که سالها عمر خویش را صرف گسترش فرهنگ و ترویج کتابخوانی کرد در پیامی عنوان کرد: «هر کتابفروشی که چشم از جهان فرو می بندد فقدانی برای فرهنگ و ادب آن سرزمین است؛ درگذشت سید زین العابدین بلادی که بیش از ۷۰ سال عمر با برکت خویش را صرف کتاب و صحافی کتب کرد سالها برای جامعه فرهنگی و ادبی شیراز خاطراتی را زنده می ساخت که در یادها خواهد ماند. این فرهیخته کتابدوست با وجود کهولت سن تا ساعت ها پیش از بدرود جهان فانی در پیشه کتابفروشی استوار ماند و درهای کتابفروشی خویش را که برای کتابدوستان خاطره انگیز بود را باز نگه داشت تا دروازه های فرهنگ بسته نماند».

این درحالیست که محمدجواد کاظمی دبیر انجمن ناشران و کتابفروشان استان فارس هم در پیامی از سوی این نهاد صنفی درگذشت این پیشکسوت فرهنگ و ادب و کتابفروش با سابقه دیرینه را تسلیت گفت.

در پیام یادشده آمده است: «انجمن ناشران و کتاب‌فروشان فارس درگذشت مرحوم سید زین العابدین بلادی، مدیر کتابفروشی بلادی و از قدیمی ترین کتابفروشان شیراز را به خانواده آن مرحوم و جامعه فرهنگی استان فارس تسلیت می گوید».

دبیر انجمن ناشران و کتابفروشان فارس با عرض تسلیت به خانواده آن مرحوم و جامعه فرهنگی استان فارس گفت: مرحوم بلادی بیش از ۷۰ سال با عشق به کتاب زیست و تا آخرین روزهای زندگی پربارش هم علیرغم کهولت سن چراغ کتابفروشی بلادی را روشن نگه داشت و یقینا اهل فرهنگ و کتاب این شهرهیچگاه لبخند پر مهرش و خدمت دیرسالش را به فرهنگ و ادب این شهراز یاد نخواهند برد. لبخند پرمهری که برای خیلی از افراد یادآور خاطره شیرین نخستین کتابی است که از کتابفروشی بلادی، خیابان زند خریده اند.

همچنین حسن مشکین فام مدیر موزه هنرمشکین فام در پیامی که حاوی تسلیتی به فرهنگ وفرهنگوران فارس است، آورده است: «تناوردرخت فرهنگ ومعرفت شیراز به خزان نشست؛ سترگ وارسته مرد عرصه کتاب وکتابخوانی بابیش از ۳ ربع قرن تلاش واستواری درراه اشاعه وگسترش فرهنگ کولبارش رابه زمین گذاشت. اوکه برگها وشاخه های فراخش سایه سار فرهنگوران واهالی کتاب وقلم بود».

این در حالیست که داریوش نویدگویی عضو هیئت مدیره انجمن خیرین شهرساز که پیگیرقطعه نام آوران در آرامستان جدید شیراز در جاده خرامه است در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه این قطعه شرایط مناسبی دارد اما خانواده مرحوم بلادی ترجیح دادند پیکر آن زنده یاد در دارالرحمه شیراز دفن شود.

وی تاکید کرد: این قطعه در آرامستان جدید شیراز تاکنون استفاده نشده و از شرایط مطلوبی برخوردار است اما به دلیل نبود وقت کافی برای انجام مراحل اداری و عدم رضایت خانواده بلادی پیکر ایشان صبح جمعه ۳۱ شهریورماه جاری از ساعت ۹ صبح تشییع و خاکسپاری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تشییع و تدفین زین العابدین بلادی جمعه ۳۱ شهریورماه جاری ساعت ۹ صبح در دارالرحمه شیراز برگزار می شود و شنبه مراسم بزرگداشت و ختم آن مرحوم از ساعت ۱۵ در آستان مقدس علی ابن حمزه(ع) دایر خواهد بود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 2 =