ایران به کشورهای پیشرو حوزه ژنتیک می‌پیوندد

معاون علمی و فناوری ریئس جمهور گفت: ایران نخستین گام‌های اثرگذار حوزه ژنتیک را می‌پیماید و در صورت استفاده مناسب از ظرفیت‌های ذاتی کشور به  کشورهای پیشرو این حوزه در دنیا می پیوندد.

به گزارش  خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از «نخستین ژنوم مرجع ایرانیان» با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور کشور در حوزه ژنتیک گفت: ایران از ظرفیت‌های ذاتی قابل‌توجهی در این حوزه برخوردار است و با پیمودن گام‌های صحیح برای شکل‌گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری و استفاده از نیروی انسانی داخل و خارج از کشور در آینده می‌توانیم از کشورهای پیشرو در این حوزه فناوری باشیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ایرانیانی که در دانشگاه‌های مطرح دنیا حضور دارند گفت: با این افراد ارتباط و تعاملی داریم که با استفاده از ظرفیت‌های آنان می‌توان به رشد بیشتر و بهتر امیدوار بود. 

وی افزود: در سال‌های گذشته بسیاری از محققان برتر ایرانی که خارج از کشور فعالیت می‌کردند به ایران بازگشتند و همچنین ایرانیانی را به خارج از کشور فرستادیم تا با دستاوردهای بیشتر و بهتر مواجه شویم.

ضرورت نقش‌آفرینی پژوهش در اقتصاد با اصلاح نگرش‌ها

معاون علمی و فناوری، اصلاح رویکردهای زیرساختی به حوزه پژوهش و کارآفرینی را مهم‌ترین لازمه نقش‌آفرینی کسب و  کارهای دانش‌بنیان و فناور در سپهر اقتصاد کشور دانست و گفت: رشد اقتصاد دانش‌بنیان کشور در گروز و توسعه علمی کشور در گرو آن است که نگرش‌های پیشین نسبت به پژوهش متحول شود و با باز شدن پای بخش خصوصی به این عرصه، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور که به دست جوانان تحصیل کرده ایجاد شده اند، نقش اثرگذار خود را در سپهراقتصاد کشور ایفا کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت حمایت و توجه تمامی بخش‌های به حوزه فناوری‌های ژنتیک عنوان کرد: اقداماتی که تا امروز صورت گرفته، پایه‌ای بوده است و نیاز به قدم‌های مداوم دارد. از اولویت‌های قطعی معاونت علمی نیز می‌توان به فعالیت در حوزه  ژنتیک اشاره کرد که در این راه در پروژه‌های بزرگی مشارکت داشته ایم. 

آینده‌ای روشن در انتظار حوزه ژنتیک

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده روشن حوزه ژنتیک و دیگر حوزه‌های فناوری ایران بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کارهای فناور زمینه‌ساز رشد تولید ناخالص ملی، اشتغال مؤثر و ایجاد ارزش افزوده قابل توجه در این حوزه خواهد بود.

ستاری پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم را جزو گام‌های آغازین در عرصه حرکت پژوهش و فناوری اقتصادمحور دانست و ادامه داد: در این راستا ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در آینده همکاری‌های لازم را صورت می‌دهند و امیدواریم با استفاده از ظرفیت معاونت علمی رشد بیشتری را در این زمینه شاهد باشیم.

کد خبر 4198376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =