تهیه ۱۹ طرح  سرمایه گذاری آبی و خاکی در محوطه دریاچه زریوار

سنندج- فرماندار مریوان با اشاره به اینکه ۱۹ طرح سرمایه گذاری آبی و خاکی برای اجرا در دریاچه زریوار تهیه شده است، گفت: با اجرای این طرح ها زریوار به سایت گردشگری نمونه در کشور تبدیل خواهدشد.

به گزارش خبرنگارمهر، محمد شفیعی امروزپنج شنبه در جلسه کارگروه استانی برنامه مدیریت جامع تالاب زریوار که در سالن شهدای گمنام استانداری تشکیل شد، با اشاره به اینکه سایت دریاچه زریوار ۱۵ هکتار وسعت دارد، گفت: ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار بستر دریاچه است که از این میزان هزار و ۱۰۰ هکتار آن آب و مابقی نیزار است.

وی با اشاره به اینکه دوبرابر سطح دریاچه را نیزار تشکیل داده است، عنوان کرد: هر سال برحجم نیزارها اضافه می شود و این مسئله بسیار نگران کننده است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل رشد نیزارها ورود فاضلاب به دریاچه بوده است، بیان کرد: متاسفانه تاکنون نتیجه ونظر واحدی در سازمان محیط زیست کشور واستان در ارتباط با حذف یا عدم حذف نیزارها ارائه نشده است ودر این رابطه اختلاف نظرهایی وجوددارد.

فرماندار شهرستان مریوان ادامه د اد: بارها پیشنهاد برداشت  ۳۰،۴۰ هکتار ازنیزارهای مسیر روبه شهر را داده ایم  تا بدین وسیله دراین رابطه تجربه ای بدست بیاوریم.

شفیعی بیان کرد: نیزارهای مسیرهای رو به روستا را هم به کشاورزان برای پرورش گاومیش  واگذار شود که هم سرمایه گذاری است وهم خسارتی به دریاچه وارد نمی شود.

وی با اشاره به اینکه، مقدمات اقدامات مذکور انجام شده و سرمایه گذار هم وجود دارد، ادامه داد: به دلیل نبود مدیریت واحد نمی توان در ارتباط با این طرح ها و برنامه ها تصمیم گیری کرد.

وی با بیان اینکه قطعا نباید تمام نیزارها را برداشت کرد، گفت: در حال حاضر ۹۴  مغازه، دکه و بوفه در محوطه دریاچه وجود دارد که ۸۰ درضد آنها به طور غیرمجاز فعالیت  می کنند.

به گفته فرماندار شهرستان مریوان ۱۳ دستگاه  حقیقی و حقوقی اعم از ادارات وانجمن های زیست محیطی در بحث زریوار صاحب نظر هستند واین عدم مدیریت نگران کننده است.

شفیعی ادامه داد: در طول یکی دو سال اخیر از ورود فاضلاب ۷ روستا به دریاچه جلوگیری به عمل آمد و تنها سه فاضلاب روستا هم اکنون وارد دریاچه می شود که امسال اعتباراتی  برای این فاضلاب این تعداد روستای باقی مانده هم اختصاص داده ایم.

وی اظهارداشت: علی رغم اینکه از سال ۸۸ طرح مطالعات گردشگری زریوار توسط میراث فرهنگی انجام شده ولی تاکنون اجرایی نشده و متاسفانه در این رابطه تاکنون خدمتی به مردم وگردشگران ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه طرح های سرمایه گذاری براساس چارچوب و رویکردهای زیست محیطی تعیین شده است، بیان کرد: ۷ مورد از طرح های سرمایه گذارای آبی و ۱۲ پروژه هم خاکی است و هیچ کدام هم آلایندگی محیط زیستی برای دریاچه ندارند.

فرماندار شهرستان مریوان اضافه کرد: با اجرایی شدن طرح های سرمایه گذاری آّبی وخاکی در زریوار، قطعا به سایت گردشگری نمونه در کشور تبدیل خواهد شد.

شفیعی با بیان اینکه هم اکنون پروژه تله کابین در دریاچه زریوار آماده انجام است، بیان کرد:   سایت تخصصی پرنده نگری در ایران هم آمادگی خود را برای سرمایه گذاری دراین دریاچه اعلام کرده است.

وی عنوان کرد: از اردیبهشت ماه سال آینده مرکز ورزش های هوای پاراگلایدر کشور در مریوان ثبت خواهد شد چراکه برای برگزاری مسابقات پاراگلایدر ازورزشکاران   ۱۶ کشور دعوت کردیم که تاکنون ۹ کشور قطعی شده است.

کد خبر 4252604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =