ملی شدن صنعت نفت مانع از سودجویی بیگانگان از ظرفیت های ایران شد

کرمان - رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: ملی شدن صنعت نفت تمامی امتیازات آن را از سیطره بیگانگان بیرون آورد و از اکتشاف تا فروش و مصرف نفت در اختیار ملت ایران قرار گرفت.

حسین امیری خامکانی در گفتگو با خبرنگار مهر ملی شدن صنعت نفت را نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران دانست و اظهار کرد: این رویداد شروع یک حرکت اقتصادی و پیروزی اقتصادی بود.

وی ادامه داد: درک به موقع ملت ایران و رهبر نهضت آن زمان از اینکه این طلای سیاه چه ارزشی دارد و ثروت ملی کشور است نقطه آغازین تحول اقتصادی کشور شد که می توانست رفاه اجتماعی را متحول کند.

امیری خامکانی عنوان کرد: درک ملت و رهبران نهضت از نحوه قراردادهای استعماری که استعمارگران می خواستند با ایران داشته باشند و امتیازخواهی کشورهای استعمارگر آن زمان، باعث شد که جلوی امتیاز دادن به آنها را بگیرند و همین امر منافع شرکت های نفتی انگلیسی را به خطر انداخت.

نماینده مردم کوهبنان و زرند گفت: وقتی که در سال ۱۳۲۹ طرح ملی شدن صنعت نفت در مجلس ایران تصویب شد انگلیس در سال ۱۳۳۰ نفت ایران را تحریم کرد و به خریداران نفت ایران هشدار داد که نفت ایران را خریداری نکنند.

وی ادامه داد: ایران در آن زمان چهارمین تولیدکننده بود و بعد از آمریکا، ونزوئلا و شوروی بیش از یک سوم نفت دنیا را تولید و تقریبا تمام نفت اروپا را تامین می کرد. در واقع تحریم نفتی ایران مسئله جدیدی نیست و در ۷۰ تا ۸۰ سال قبل هم این تنش ها در حوزه نفت وجود داشت.

امیری خامکانی تصریح کرد: ۳۰ تا ۴۰ سال انگلیسی ها نفت ما را غارت کردند اکتشاف، استخراج حتی فروش نفت دست آنها بود و این در حالی بود که فقر و محرومیت در سراسر ایران موج می زد.

وی بیان کرد: با این حرکت بزرگ که صنعت نفت از چنگال بیگانگان بیرون آوردیم و با ملی شدن این صنعت تمامی امتیازات آن از اکتشاف تا فروش و مصرف در اختیار ملت ایران قرار گرفت بنابراین این روز برای ملت ایران روزی تاریخی و فراموش نشدنی است و باید در تاریخ بماند.

کد خبر 4256034

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha