حدود 35 هزار دستگاه تاکسی با عمر بالای 15 سال در 373 شهر شناسایی و طرح تعویض آنها آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، جواد صادقی مجد افزود: همچنین مالکان 23 هزار دستگاه تاکسی فرسوده ضمن مراجعه ، درخواست تعویض خودروهای خود را کرده ‌اند.

وی ادامه داد: این فراخوان در مرحله اول به صورت داوطلبانه و در فاز بعد طی دعوتنامه ای از سوی سازمان ها و واحدهای تاکسیرانی به مالکین این خودروها انجام خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: دعوت به حضور در فرآیند نو سازی تاکسی های فرسوده رسما و کتبا اعلام می گردد و تا پایان سال جاری این کار از سوی سازمانهای تاکسیرانی صورت خواهد پذیرفت ، اما از سال آینده از تردد این خودروها جلوگیری می شود و مطمئنا در صورت شرکت نکردن در این طرح این افراد در فرآیند سیاستگذاری مصرف سوخت نیز دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد.

صادقی مجد به تمام مالکان این خودروها توصیه کرد با توجه به تدابیر اتخاذ شده در تبصره 13 و تسهیلات و یارانه های ویژه ای که دولت برای اولین بار به این بخش اختصاص داده بهتر است نسبت به تعویض خودروهای خود اقدام نمایند.

وی اعلام کرد: امسال برای نو سازی خودروهای فرسوده 2500 میلیارد ریال تسهیلات بانکی و 325 میلیارد ریال یارانه در اختیار ناوگان تاکسیرانی از طریق اتحادیه تاکسیرانی قرار گرفته است که با انتخاب بانک ملت به عنوان بانک عامل تا به امروز اقدامات لازم انجام یافته است.

صادقی مجد با اشاره به ادامه روند اعطای تسهیلات در بانک ملت افزود: با توجه به اینکه سقف اعطای تسهیلات بانک ملت برای پذیرش خودروهای فروسده پایان یافته است اما این روند برای تاکسی ها در حال انجام است و این تسهیلات از طریق این بانک قابل اعطا است.

وی تعداد متقاضیان از شرکت سایپا را 8 هزار نفر و شرکت ایران خودرو را 11 هزار نفر عنوان کرد که به دلیل تاخیر در پذیرش شرکت سایپا تعداد متقاضیان از این شرکت کمتر از ایران خودرو بوده است.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور در مورد تعداد خودروهای تحویلی توسط شرکت های سایپا و ایران خودرو اظهار داشت: از مجموع 1768 معرفی نامه صادر شده برای شرکت سایپا تعداد خودروهای دوگانه سوز تحویلی 876 دستگاه است و 892 دستگاه نیز در حال فاکتور شدن است. این تعداد در شرکت ایران خودرو از 11 هزار معرفی نامه 3826 دستگاه سمند EL  و 262 دستگاه سمند فول است که در اختیار ناوگان تاکسیرانی قرار گرفته است.

وی با اشاره به تکالیف اجرایی در مفاد تبصره 13 ، به واگذاری 15 هزار دستگاه " ون " اشاره کرد که به 15 شهر کشور اختصاص خواهد یافت و گفت: در این هفته با برگزاری یک نمایشگاه از خودروهای "ون" از سازمانها و واحدهای تاکسیرانی شهرهای مشمول این طرح پذیرش خواهد شد تا با توجه به تسهیلات پیش بینی شده درخواست های خرید را اعلام نمایند.

صادقی مجد ، میزان تسهیلات را در ابتدا 50 میلیون ریال دانست و گفت: با درخواست اتحادیه تاکسیرانی به نمایندگی از متقاضیان ، این رقم به 100 میلیون ریال افزایش پیدا کرد که مابقی آن نیز به صورت نقدی توسط خریداران پرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با تنوع ورود خودروهای عمومی به ویژه " ون" در خطوط حمل و نقل امیدواریم جابجایی شهروندان بهتر و راحت تر از گذشته گردد.

کد خبر 433759

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =