یازده رشته صنایع دستی منسوخ شده توسط هنرمندان استان مرکزی احیا شد

اراک- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: یازده رشته صنایع دستی منسوخ شده توسط هنرمندان استان مرکزی احیا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، محمد حسینی اظهار داشت: صنایع دستی را می توان به عنوان صنعتی مستقل و بومی، با رویکرد اشتغال زایی در سطح استان دانست که با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور بسیار حائز اهمیت است، چرا که با کمترین میزان سرمایه گذاری می توان بیشترین بهره برداری را در این حوزه کسب کرد.

وی با تاکید بر این نکته که در استان مرکزی هشت هزار هنرمند فعال هستند، افزود: برخی از رشته های قدیمی و اصیل صنایع دستی کشور به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح در حفظ و حراست منسوخ شده، به همین جهت اداره کل تمام تلاش خود را به کار می گیرد، تا رشته های منسوخ شده را احیا کند، کما اینکه تاکنون یازده رشته منسوخ شده شامل سفالگری، رودوزی سنتی، گره چینی چوب، جاجیم بافی، قدک بافی نیمور، زره بافی، قدک بافی نراق، آینه کاری، ساخت ساز سنتی، میناکاری و تفرش دوزی به همت هنرمندان استان احیا شده است.

حسینی در ادامه گفت: صنایع دستی راوی هویت هر منطقه است و یکی از عوامل موثر در نشر و ترویج آثار هنری فاخر، به همین جهت به بیش از هشت هزار و ۲۰۰ نفر آموزش هایی کاربردی را ارائه دادیم تا مُبلّغ یک هنر و در حقیقت شغل هنری پایدار باشیم.

وی در پایان گفت: صنایع دستی استان به دلیل برخورداری از ویژگی های بارز و قابلیت های منحصر به فرد توانایی ایجاد تاثیرات بلند مدت بر توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه را داراست، به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی استان با کمک هنرمندان صنایع دستی و فعالان بخش خصوصی با ارتقاء سطح کمی و کیفی تولیدات رشته های بومی موجود استان سعی در فراهم آوردن فرصت مناسبی برای توسعه سرمایه گذاری در این حوزه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: سفال برجک و نقاشی پشت شیشه از رشته های منسوخ شده استان در بررسی ثبت میراث ناملموس قرار دارند.

کد خبر 4338035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =