میز حقوق بین الملل فضا در کشور تشکیل می‌شود/ توسعه دیپلماسی فضا

یک مقام مسئول در سازمان فضایی ایران با تاکید بر لزوم بسترسازی علمی در جهت توسعه حقوق و دیپلماسی فضایی با استفاده از ظرفیت های مراکز علمی از تشکیل میز حقوق بین الملل فضایی در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجعفر محمدی دبیر کمیته اجرایی تفاهم نامه همکاری بین سازمان فضایی ایران و موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران در مورد اهداف امضاء این تفاهم نامه که در هفته جاری انجام شد، گفت: در دنیای کنونی به تناسب پیشرفت فناوری فضایی، توجه ویژه به جنبه های گوناگون این فناوری از جمله الزامات حقوقی و دیپلماسی، بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: ‌کشورهای پیشرو در فناوری فضایی در مسائل مربوط به حقوق و دیپلماسی فضایی فعالیت‌های گسترده‌ای را داشته اند و موسسات و نهادهای تخصصی در این زمینه فعال هستند اما در ایران فعالیت آکادمیک و تخصصی کافی صورت نگرفته است، لذا با توجه به ضرورت‌های موجود طی سال‌های اخیر مسئولان سازمان فضایی ایران در این حوزه ورود کرده اند و سعی داشته اند با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در زمینه توسعه دیپلماسی و حقوق بین الملل فضایی گام های رو به جلو را بردارند.

محمدی خاطرنشان کرد: از جمله این مراکز می توان به دانشگاه تهران اشاره کرد که سازمان فضایی ایران توانسته با همکاری دانشگاه تهران، ترجمه و تفسیر کنوانسیون های فضایی و همین طور در زمینه تهیه پیش نویس قانون ملی فضایی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی گام های مثبتی را بردارد.

وی افزود: از فعالیت‌های دیگر، همکاری با موسسه مطالعات حقوق عمومی است که از گذشته در قالب برگزاری کارگاههای آموزشی و برگزاری دوره ملی مسابقات موت کورت حقوق بین الملل فضایی و اعزام تیم منتخب به مسابقات دور منطقه ای اشاره کرد. در همین راستا توافق حاصل شد که این فعالیت ها در قالب تفاهم نامه ای نسبتا جامع سازماندهی و هدایت شود.

به گفته محمدی، هدف اصلی امضای این تفاهم نامه ایجاد بسترسازی و نسل سازی و تربیت و توانمندسازی نیروی انسانی کارآمد و متخصص در این حوزه است و همچنین ایجاد زمینه های لازم برای انجام مطالعات و پژوهش های تخصصی از دیگر اهداف این تفاهم نامه محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: طبیعتا هدف بزرگتر ما ایجاد شرایط و بسترسازی لازم برای حفظ و تامین منافع ملی در عرصه بین المللی است و الزاما برای تحقق این مهم باید آموزش و ارتقاء سطح توانمندی محققان و علاقمندان به تحقیق و پژوهش سرلوحه کار قرار گیرد.

این مقام مسئول در سازمان فضایی ایران با اشاره به برخی از برنامه های اجرایی مدنظر عنوان کرد: در قالب این تفاهم نامه، برنامه های اجرایی متعددی خواهیم داشت از جمله برگزاری دور ملی مسابقات موت کورت حقوق بین الملل فضایی که پیش درآمد این مسابقات دوره های آموزشی و کارگاههای آموزشی است.

محمدی افزود: تشکیل میز حقوق بین الملل فضایی و همچنین برگزاری کنفرانس ملی در حوزه حقوق بین الملل فضایی از جمله برنامه هایی است که امیدواریم در سریعترین زمان ممکن با بهره مندی از تجارب و توانمندی اساتید و صاحب نظران داخلی و بین المللی آن را برگزار کنیم.

وی با اظهار امیدواری از اینکه خلایی که در زمینه حقوق بین الملل فضایی در کشور وجود دارد با سرعت روزافزون و با مشارکت کلیه مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی جبران شود، گفت: درباره استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی درخصوص موضوع حقوق و دیپلماسی، با چند مرکز علمی و دانشگاهی مذاکراتی انجام شده که به زودی در قالب توافقات همکاری نهایی و اطلاع رسانی خواهد شد.

محمدی درباره زمان اجرای این تفاهم نامه نیز تاکید کرد:‌ در جلسه نمایندگان اجرایی طرفین قرار شد ظرف یک یا دو هفته آینده برنامه اجرایی تدوین شود. ما عملا شروع برنامه های اجرایی را همین امروز قلمداد می‌کنیم و امیدواریم برای ماه های باقیمانده از سال برنامه های اجرایی را مطابق با زمانبندی اجرایی کنیم.

کد خبر 4385303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =